Nikdy neštvite sekretárku! (recenzia Velvet)

Exotické krajiny, rýchle autá, umenie zvádzania, neuveriteľné technické vychytávky a tieňová politika svetových superveľmocí. Taký je svet literárnej a filmovej špionáže. Ako to vyzerá, keď sa tohto lákavého sveta chopí Ed Brubaker a navyše, keď ako hlavnú postavu obsadí ženu, tak to sa dozviete v recenzii.
10Geek
Podporte scifi.sk
James Bond, Jason Bourne, Jack Bauer. Tieto mená majú okrem inicálov mien spoločné aj to, že sa jedná o najznámejších tajných agentov súčasnej popkultúry. Ďalším spoločným rysom je, že sa jedná o mužov, čo by mohlo budiť dojem, že zamestnanie špióna je výhradne pánsky podnik. To je však dosť mylné tvrdenie, keďže práve ženy sa dokážu dostať do priazne vplyvných mužov a vylákať z nich rôzne tajomstvá. Navyše, keď sa povie špión, mne osobne ako prvé meno napadne Mata Hari, ktorá bola kvôli podozreniu z vykonávania tejto profesie počas 1. svetovej vojny vo Francúzsku popravená. Či už išlo o oprávnené podozrenie alebo nie, sa pravdepodobne nikdy nedozvieme. Každopádne, podobne premýšľa aj komiksový spisovateľ Ed Brubaker, ktorý sa rozhodol čitateľom priniesť špionážny thriller s ženskou hlavnou postavou. A keďže je Brubaker v našich končinách obľúbeným autorom, obzvlášť vo vydavateľstve Bbart, nie je prekvapením, že práve od nich sme sa dočkali českého vydania práve spomínaného komiksu.
Velvet. Prvé české vydanie (BB/art, 2022). Obálka prvého českého vydania
Velvet. Prvé české vydanie (BB/art, 2022). Disclaimer
Ako som už uviedol vyššie, Brubaker nie je tuzemskému čitateľovi neznámy a vyšla mu v češtine pekná kôpka titulov v ktorých sa realizuje hlavne v medziach žánru pulpových gangsteriek. Stačí pozrieť na tituly ako Criminal, Fatale alebo Zabij nebo budeš zabit. Brubaker však napísal aj nejaké superhrdinské záležitosti a z nich boli u nás vydané série ako Gotham Central alebo jeho vynikajúci Captain America, v ktorom stvoril postavu Zimného Vojaka a samotného kapitána nechal umrieť. Práve v príbehoch Steva Rogersa pričuchol k žánru spionážneho thrilleru a počas písania jeho série sa mu v hlave začali rysovať obrysy príbehu tajnej agentky Velvet.
Velvet - Scéna - Šaty robia človeka Šaty robia človeka
Velvet - Scéna - Šaty robia človeka Disclaimer
Dej sa odohráva počas tzv. studenej vojny, v ktorej sa Spojené Štáty a Sovietsky Zväz pretekali vo všetkom, v čom sa dalo. Od zbrojenia cez dosahovania úspechov v rámci vesmírneho programu a na oboch stranách bolo požehnané množstvo špiónov a dvojitých agentov. Hlavná hrdinka Velvet Templetonová pracuje v špionážnej agentúre ARC-7 na pozícii sekretárky riaditeľa. Pracovné dni trávi varením kávy pre svojho šéfa, zdvíhaním telefónov, plánovaním stretnutí a flirtovaním s neohrozenými agentmi. Stereotyp príjemného pracovného prostredia razom naruší informácia o smrti jedného z elitných agentov organizácie. Velvet s ním totiž prežila viac, než nevinné koketovanie a rozhodne sa záhadné okolnosti jeho úmrtia preskúmať. Ono, Velvet totiž nie je len obyčajná bezbranná sekretárka. Jej profesionálna minulosť podlieha najprísnejšiemu stupňu utajenia a málokto tak tuší, s kým má v skutočnosti česť. Bez toho, aby som z príbehu prezradil priveľa, poviem len toľko, že Velvet zisťuje, že do prípadu je zamotaná viac, než by sa jej páčilo a bude musieť rozpliesť poriadne zamotané klbko lží a poloprávd. Brubaker rozohráva dospelý a zaujímavý špionážny thriller, v ktorom často nemanipuluje len s tým, ako fakty vnímajú postavy, ale pohráva sa aj čitateľom. Informácie dávkuje postupne a častokrát lož nahradí len ďalšou lžou a práve to robí cestu za odhalením pravdy tak zábavným. Aj keď sa považujem za pomerne ostrieľaného čitateľa, Brubaker ma stále dokázal niekoľkokrát prekvapiť. Chválim tiež, že zručne pracuje s tempom rozprávania príbehu, kde strieda konverzačné pasáže s adrenalínovou akciou. Samotná postava Velvet je napísaná naozaj skvelo. Človek jej verí každý pohyb a slovo a aj napriek tomu, že sa jedná o neohrozenú agentku, vieme sa s ňou rýchlo stotožniť. Je proste skutočná bytosť a keď opisuje to, že akcia je v špiónskej profesii naozaj minimálna a sexuálne hrátky nie sú tak atraktívnou súčasťou práce, ako by si mohli niektorí myslieť, tak to dáva zmysel. Predsa len si obidve strany častokrát uvedomujú, že sú vzájomne využívané a v tom človek žiadnu radosť nenájde. Toto všetko dáva dokopy výborný komiks, kde som s nadšením obracal jednu stranu za druhou.
Velvet - Scéna - Easy Rider Easy Rider
Velvet - Scéna - Easy Rider Disclaimer
O výtvarnú stránku sa postaral Steve Epting. Pre DC Comics kreslil série ako Detective Comics, Action Comics alebo Batwoman a pre konkurenčný Marvel Comics zase Fantastic Four, The Avengers, alebo už spomínaný Captain America run, na ktorom pracoval s Edom Brubakerom. Brubaker teda veľmi dobre vedel, koho si pre svoj špionážny thriller vybrať a zvolil si správne. Epting komiks okrášlil obzvlášť detailnou kresbou, ktorá sa dokonale hodí do skutočného sveta, v ktorom sa príbeh odohráva. Chválim prácu s dynamickou akciou, ktorej je v komikse požehnane. Cítiť z nej naliehavosť, nebezpečenstvo a častokrát zúfalosť celej situácie. Dianie je úplne prehľadné a choreografia súbojov prepracovaná do najmenších detailov. Vynikajúca je aj jeho práca s tieňom a svetlami a o to isté platí aj pre vykreslenie emócií, ako napríklad bolesti v tvárach postáv. Ktokoľvek dokáže kvalitne spracovať takéto široké spektrum, sa hrdo môže nazývať umelcom s veľkým U.
Velvet - Scéna - Pozri ja už letím Pozri ja už letím
Velvet - Scéna - Pozri ja už letím Disclaimer
O české vydanie sa postaralo vydavateľstvo Bbart a komiks prináša v krásnej a kvalitnej pevnej väzbe s prebalom. Jedná sa o klasickú „Brubakerovinu“, čiže pod prebalom sa schovávajú minimalistické biele dosky s čiernym názvom diela. Dosky sú spracované na dotyk veľmi príjemným textilným materiálom. Samozrejmosťou je aj látková záložka a celé vydanie tak pôsobí luxusným dojmom. Kniha obsahuje 15 zošitov, ktoré pôvodne v USA vyšli v troch brožovaných vydaniach. My tak dostávame kompletný príbeh v jednom celku. Okrem hlavného príbehu vydanie obsahuje aj bonusy v podobe doslovu od Brubakera, v ktorom opisuje, ako celý príbeh vznikal, alternatívne obálky a dve eseje od Jessa Nevinsa. Nevins je americký spisovateľ, ktorý sa venuje pulpovej literatúre a príspevky v komikse sa venujú histórii špionážnej literatúry a druhý pojednáva o postavení silnej ženskej hrdinky. O preklad sa postaral Richard Klíčnik a nenašiel som jedinú vec, ktorú by som mohol vytknúť.
Velvet - Scéna - Streching Streching
Velvet - Scéna - Streching Disclaimer
Záver: Bez zbytočných okolkov poviem, že Velvet je vynikajúci špionážny thriller, do ktorého sa každý fanúšik žánru rád naplno ponorí. Brubaker stvoril postavu, ktorá smelo konkuruje a podľa mňa aj hravo predčí svojich slávnych mužských kolegov. Velvet je skutočná žijúca bytosť, s ktorou sa čitateľ jednoducho stotožní a jej príbeh doslova prežíva s ňou. Epting do koktejlu prilieva špičkovú kresbu, ktorá nielen dopĺňa hutnú atmosféru, ale je aj neoddeliteľnou súčasťou rozprávania príbehu. To celé dostávame zabalené v naozaj krásnom a luxusnom vydaní, ktoré skrášli každú poličku s knihami a komiksami. Velvet je povinnosťou pre všetkých fanúšikov kvalitného, dospelého číťania, špionážnych thrillerov a rovnako aj pre fanúšikov tvorby Eda Brubakera. Rozhodne sa jedná o ašpiranta na titul komiks roku a jeho kúpu vrelo odporúčam. Verím, že sa od Velvet nebudete vedieť a chcieť odtrhnúť rovnako, ako ja.

Hodnotenie: 100%

Velvet
Pôvodný názov: Velvet
Scenár: Ed Brubaker
Kresba: Steve Epting
Jazyk: Český
Preklad: Richard Klíčnik
Počet strán: 416
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 978-80-7595-591-3

Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo Bbart ktorému týmto ďakujem.

10Geek

10Geek
My name is my name

Súvisiace objekty SFDB

(2017)

Velvet

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2017)

Velvet