Červená kukla, brokovnica a iné príbehy obyčajného šialenstva (recenzia Zabij, nebo budeš zabit 2)

Brubaker a Phillips je dynamické duo, ktoré je dôverne známe všetkým milovníkom drsných kriminálnych príbehov. V druhej, finálnej, časti svojej samozvaneckej minisérie riešia to, že každý čin má svoje následky. Ako sa mi ich výtvor páčil, Vám prezradí recenzia.
10Geek
Podporte scifi.sk
Keď sa vám začne zjavovať démon, ktorý prikazuje vraždiť ľudí, chápete, že asi nebude niečo v poriadku. Už v recenzii prvej časti série Zabij, nebo budeš zabit som spomínal, že niečím podobným si svoje činy ospravedlňuje drvivá väčšina sériových vrahov. Tiež som spomínal, že od druhej knihy očakávam vývin udalostí smerom k skúmaniu pošramotenej psychiky hlavného hrdinu. V prvej knihe dokonca objavil svojho démona na maľbách zosnulého otca. Otca, ktorý spáchal samovraždu. Žeby boli psychické problémy v Dylanovej rodine dedičné? Alebo sa jedná o nejaké prekliatie? Nepredbiehajme.
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Obálka - Obálka prvého českého vydania Obálka prvého českého vydania
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Obálka - Obálka prvého českého vydania Disclaimer
Ed Brubaker je komiksový scenáristický veterán zameriavajúci sa hlavne na drsné pulpové, noirové a gangsterské príbehy. Kompletný medailónik s predstavením autora som si odbil v recenzii prvej knihy, takže sa nebudem opakovať. Príbehovo by sa druhá kniha dala rozdeliť na tri dejstvá. V prvom čitateľ dostáva vyvrcholenie Dylanovho konfliktu s ruskou mafiou. Jedná sa o veľmi násilné dejstvo a je zaujímavé sledovať, ako sebaistý je hlavný hrdina pri svojej krvavej „práci“. Je to úplný protiklad oproti tomu nervóznemu a neistému Dylanovi z prvej knihy. Rozdiel je tak veľký, až stratil moje sympatie, pretože sa z neho očividne stal chladnokrvný a krutý človek ospravedlňujúci svoje vraždenie tým, že vlastne zabíja len zlých ľudí. Dokonca aj démon nútiaci Dylana k týmto činom zmizol a všetko, čo sa odohráva na stránkach pred nami, sú čisto jeho činy. Veľmi chválim, ako Brubaker pracuje s vnímaním postáv a škodoradostne sa s čitateľom pohráva. To dokazuje aj v druhom dejstve, v ktorom sa Dylan snaží o vykúpenie a nastúpi do psychiatrickej liečebne. Brubaker tu oproti predchádzajúcim udalostiam výrazne spomalil tempo, ale nemajte strach. Komplikácie na seba nenechajú dlho čakať.
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Moje kríže! Moje kríže!
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Moje kríže! Disclaimer
Kým sa tak stane, Brubaker pomaly a sebaisto stavia základy pre finálne dejstvo. Medzi to dostávame Dylanove vnútorné monológy, pri ktorých som sa prichytil, že mi jeho názory niekedy lezú na nervy a prídu mi ako prázdne reči. To ma priviedlo k myšlienke, či to je ďalšia zmena v Dylanovom správaní, alebo mal takéto kecy vždy, len som ich akceptoval lepšie, kým mal moje sympatie. Odpoveď je, že vždy mal blbé kecy a to je len ďalší dôkaz o veľkom Brubakerovom spisovateľskom talente. Máloktorý autor vie takto zručne obrátiť pocity čitateľov k hlavnej postave. Samotné finále mi však príde ako jednoznačne najslabšie dejstvo z celého príbehu. Je veľmi predvídateľné a úplne posledná kapitola mi prišla vyslovene zbytočná. Plusom je, že Brubaker si to uvedomuje a celú kapitolu berie skôr ako paródiu a výsmech všetkým klišé o prekvapivých koncoch. A možno sám netušil, ako dostatočne silno zakončiť príbeh, tak sa uchýlil k tomuto kroku. Každopádne, táto satirická stránka rozprávania ma bavila.
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Len si trošku spočnem Len si trošku spočnem
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Len si trošku spočnem Disclaimer
Kresbu mal na starosti Sean Phillips, Edov dlhoročný komiksový parťák. Predstavenie rovnako prebehlo v minulej recenzii, takže sa ním nebudem „zdržovať“. Úprimne, ani neviem, čo viac k výtvarnej stránke dodať, než som napísať naposledy. Phillips má jednoznačne svoj nezameniteľný štýl, ale mne často príde plochý a prázdny. Avšak na rozdiel od prvej knihy sa mi akcia v prvom dejstve páčila viac, než akcia predtým. Faktom je, že Phillipsova kresba je silnejšia v tmavých, nočných scénach. V tých svetlejších viem nájsť viac vecí, ktorých fanúšikom nie som.
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Čau fešák Čau fešák
Zabij, nebo budeš zabit, kniha druhá - Scéna - Čau fešák Disclaimer
O české vydanie sa postaralo vydavateľstvo BBart a znovu dodalo prvotriedny produkt. Krásna pevná väzba s látkovou záložkou a pekným papierovým prebalom sú spracované bezchybne. Väzba je rovnaká (minimalisticky biela) ako v prípade prvej knihy a znovu na dotyk pôsobí luxusným dojmom. O preklad sa, rovnako ako v prípade prvej knihy, postaral Štěpán Kopřiva a znovu som nenašiel jedinú vec, ktorú by som mohol vytknúť.

Záver: Zabij, nebo budeš zabit 2 je výborne napísaný, dospelý komiks, v ktorom sa autor, okrem rozprávania príbehu, aj šikovne pohráva s vnímaním čitateľov. Škoda však slabšieho finále a kresby, ktorá mi vo svetlých scénach nerobí radosť. Chválim tiež české vydanie, ktoré je naozaj prvotriedne a je radosť knihu držať v rukách. Ak ste milovníci drsných kriminálnych príbehov a radi nazriete do psychiky sériových vrahov, tento komiks je pre Vás jasnou voľbou!

Hodnotenie: 85%

Scenár: Ed Brubaker
Kresba: Sean Phillips
Jazyk: Český
Preklad: Štěpán Kopřiva
Počet Strán: 264
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 9788075955685

Recenzný výtlačok poskytlo nakladateľstvo BBArt, ktorému týmto ďakujem.

10Geek

10Geek
My name is my name

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB