Šláger sériových vrahov (recenzia Zabij, nebo budeš zabit 1)

Ed Brubaker a Sean Phillips sú kreatívny tím, ktorý sa stal synonymom drsných noir kriminálnych komiksov. Vo svojom najnovšom príbehu skĺbili tému samozvancov so štipkou mystiky a plnou hrsťou psychológie. Ako takýto koktail dopadol Vám prezradím v recenzii.
10Geek
Filmová história scifi
Príbeh samozvancov je jedným zo základných kameňov superhrdinského komiksu. Či už spomenieme Marvelovského Punishera, Daredevila alebo jednu z najobľúbenejších postáv tohto média a ikonu DC Comics, temného rytiera, Batmana. Všetkých spája to, že sa rozhodli vziať spravodlivosť do vlastných rúk a zlikvidovať zločin vo svojich mestách. V reálnom svete takýchto príkladov mnoho nie je a asi najznámejším je Bernhard Hugo Goetz, ktorého činy zarezonovali New Yorkom 80tych rokov. Práve myšlienka samozvanca v skutočnom svete je niečo, čo sa rozhodli vo svojej sérii Zabij, nebo budeš zabit rozobrať Ed Brubaker a Sean Phillips.
Zabij, nebo budeš zabit 1, obálka prvého českého vydania Zabij, nebo budeš zabit 1, obálka prvého českého vydania
Zabij, nebo budeš zabit 1, obálka prvého českého vydania Disclaimer
Toto kreatívne duo nie je pre tuzemských čitateľov neznámym pojmom a obzvlášť veľkej obľube sa tešia v nakladateľstve BBart. Práve v ňom im už v češtine vydali série drsných noir kriminálok ako Criminal, Fatale a Zatmívačka. Brubakerovi, ktorý sa stará o scenáristickú stránku komiksov, ešte v češtine vydali aj príbehy zo svetov plných superhrdinov a to konkrétne Gotham Central a jeho Kapitána Ameriku, ktorý je všeobecne považovaný za historicky najlepší Kápov run. Okrem toho pracoval aj na sériách ako Batman, Catwoman, alebo Daredevil. Sean Phillip, ktorý sa stará o vizuálnu stránku, zas okrem spomínaných komiksov, na ktorých pracoval v tandeme s Brubakerom, prispel svojím umením k sériám ako Sinister Dexter, Black Widow, Hellblazer a Marvel Zombies.
Zabij, nebo budeš zabit 1, Furt s tým rúškom Zabij, nebo budeš zabit 1, Furt s tým rúškom
Zabij, nebo budeš zabit 1, Furt s tým rúškom Disclaimer
Späť ale k ich, v češtine, najnovšiemu počinu pod názvom Zabij, nebo budeš zabit 1. Príbeh predstavuje mladého vysokoškoláka žijúceho v New Yorku menom Dylan. Ako čoraz väčšie množstvo mladých ľudí, aj na Dylana je ťažoba skutočného dospelého sveta príliš a neutíchajúce depresie lieči marihuanou a antidepresívami. K jeho duševnému stavu neprispieva ani fakt, že žena, do ktorej je zamilovaný chodí s jeho spolubývajúcim a steny izieb nie sú práve najhrubšie. Posledným výkrikom zúfalstva je pokus o samovraždu, kedy si počas pádu uvedomuje, že spáchať samovraždu nechce a ako zázrakom to prežije bez ujmy. Teda aspoň to si myslel. V noci sa mu totiž zjaví temný démon, ktorý ho vyvedie z omylu a informuje ho o tom, že druhá šanca nebola zadarmo a odteraz žije na dlh a musí platiť mesačné nájomné. A cenou za život je predsa iný život. Dylan teda musí mesačne pre démona zabiť jedného človeka, na démonovu radu, ideálne nejakého zlého, ktorý si smrť zaslúži. A takto, dámy a páni, sa rodí nový New Yorkský samozvanec.
Zabij, nebo budeš zabit 1, bacha kam stúpaš Zabij, nebo budeš zabit 1, bacha kam stúpaš
Zabij, nebo budeš zabit 1, bacha kam stúpaš Disclaimer
Vrah, ktorý počuje hlasy, ktoré ho nútia vraždiť. Hm? Kde som to už len počul? Asi u každého druhého sériového vraha, čo z námetu komiksu robí príslovečný šláger z nadpisu recenzie. V prvej knihe je náznakmi ukázané, že Brubaker si túto skutočnosť uvedomuje a niečo mi hovorí, že naplno túto tému rozvinie v knihe druhej. Nebudem ale predbiehať a keďže sériu čítam prvýkrát, nechám sa prekvapiť. Myslím, že všetkým je jasné, že Zabij, nebo budeš zabit je komiks určený pre dospelého čitateľa. Preto nikoho neprekvapí, že si servítky pred ústa nedáva ani čo sa týka dialógov a ani zobrazenia nahoty. Našťastie, to nie je len pre efekt, ale hlavne pre nastolenie pocitu skutočnosti. Či už sa bavíme o nahote alebo o vulgarizmoch. Práve reálnosť je niečo, na čom si Brubaker vo svojich dielach dáva záležať a musím povedať, že mu to ide skvele. Jeho práca s postavami je ukážková a človek s nimi nielenže sympatizuje, ale dokonca sa do nich dokáže vžiť. Vďaka tomu to nie sú len dvojrozmerné postavičky zo stránok komiksu, ale skutoční dýchajúci ľudia, s ktorými ich príbeh doslova prežívam.
Zabij, nebo budeš zabit 1, Hej, počúvaj ma chvíľku. Dobre ti chcem. Zabij, nebo budeš zabit 1, Hej, počúvaj ma chvíľku. Dobre ti chcem.
Zabij, nebo budeš zabit 1, Hej, počúvaj ma chvíľku. Dobre ti chcem. Disclaimer
Atmosféru mu skvele pomáha vytvárať Sean Phillips svojou kresbou. New York ako veľkomesto v jeho kresbách skutočne ožíva a častokrát som sa cítil, ako keby som sa ním prechádzal spolu s hlavným hrdinom. Phillips je charakteristický kresbou, ktorú by som označil viac za realistickú než za typickú komiksovú a musím priznať, že nie som vyslovene fanúšik takéhoto štýlu. Pri veľkých paneloch, kde zobrazuje už spomínané mesto alebo scény z cintorínu, som spokojný a jedná sa o pastvu pre oči. Keď však príde na akciu, keďže si v rámci zachovania pocitu autenticity nepomáha klasickými komiksovými vychytávkami (napr. priamky vytvárajúce efekt pohybu), jeho kresba často pôsobí staticky, čo pri dynamických a akčných scénach zamrzí. Toto je však jediná výtka, ktorú k výtvarnej časti mám a uznávam, že sa jedná o subjektívnu záležitosť vkusu. Na druhú stranu, recenzie sú subjektívne.
Zabij, nebo budeš zabit 1, pif paf Zabij, nebo budeš zabit 1, pif paf
Zabij, nebo budeš zabit 1, pif paf Disclaimer
Ako som spomínal o české vydanie sa postaralo nakladateľstvo BBart a komiks na pulty predajní priniesli v pevnej väzbe s prebalom. Pod ním sa schováva naozaj krásna väzba! Je síce minimalistická - celá biela s čiernou ceduľkou názvu komiksu, ale materiál dosiek pripomína textíliu. Je veľmi príjemný na dotyk a pôsobí luxusným dojmom. Zaujímavosťou je, že BBart komiks vydalo vo formáte, ktorý obsahuje prvá dva paperbacky pôvodne vydané vo svete. Toto vydanie je jedinečné a existenciu takejto verzie som dohľadal jedine u našich severných susedov v Poľsku. To je ďalší fakt, ktorý pridáva k pocitu výnimočnosti. O preklad sa postaral český spisovateľ a scenárista Štěpán Kopřiva, ktorý sa venuje sci-fi a fantasy poviedkam a napríklad napísal aj scenár k českému filmu Choking Hazard, ktorý v určitých kruhoch nabral až kultový status. Jeho práci na Zabij, nebo budeš zabit 1 nemôžem nič vytknúť. Jedná sa o bezchybnú prácu, dialógy si krásne zachovali atmosféru pulpového noir príbehu a nič mi neprišlo stratené v preklade.
Zabij, nebo budeš zabit 1, Tomuto hovorím dosky! Zabij, nebo budeš zabit 1, Tomuto hovorím dosky!
Zabij, nebo budeš zabit 1, Tomuto hovorím dosky! Disclaimer

Záver: Zabij, nebo budeš zabit 1 je vynikajúci komiks pre dospelých, ktorý mixuje pulpový a noirový príbeh samozvanca s mystickými prvkami. Výborne pracuje s psychológiou a otvára otázky, ktoré, ak tvorcovia nestratia tempo, verím, že viac než uspokojivo zodpovie druhá, záverečná kniha. Priznávam, že jej vydania sa nemôžem dočkať a som rád, že sa jej dočkáme už za niečo málo než mesiac. České vydanie je navyše veľmi vydarené a celé pôsobí luxusným a raritným dojmom. Nie sme ani v polovici roku 2022 a držím v rukách horúceho adepta na titul komiks roka. Od 100% hodnotenia ho delí len kresba pôsobiaca statickým dojmom v častiach, ktoré majú byť dynamické. Ak milujete drsné krimi príbehy, tak Zabij, nebo budeš zabit 1 je povinnosť!

Hodnotenie: 95%

Scenár: Ed Brubaker
Kresba: Sean Phillips
Jazyk: Český
Preklad: Štěpán Kopřiva
Počet Strán: 280
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 978-80-7595-553-1

Recenzný výtlačok poskytlo nakladateľstvo BBArt, ktorému týmto ďakujem.

10Geek

10Geek
My name is my name

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB