Simmonsov Terror - mrazivé stretnutie s nadprirodzenom

Román Terror od Dana Simmonsa je považovaný za modernú klasiku hororu. Mrazivý román spája realitu s nadprirodzenými hrozbami a nenechá vás ani vydýchnuť.
8HitBoy
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Román Terror patrí k najznámejším dielam amerického autora fantastiky Dana Simmonsa. V tomto románe sa vydal na zaujímavú cestu prepájania reálnych historických udalostí a vynikajúceho hororu s nadprirodzenými prvkami. Hlavnými hrdinami jeho príbehu sú totižto posádky dvoch lodí – Terror a Erebus, ktoré za záhadných okolností zmizli v roku 1845 počas hľadania severnej cesty medzi Atlantikom a Tichým oceánom. Realitou je, že z vyše stovky členov posádok neprežil ani jeden. Ako sa to však stalo? Simmons má v tom jasno. Desivá severská príšera!
Je treba uznať, že Simmons sa do tohto nevyriešeného prípadu ponoril bravúrne. Je zrejmé, že si naštudoval obrovské množstvo poznatkov o záhade, ktorá ho zjavne fascinovala, a šikovne rozvinul viaceré neobjasnené dejové linky, ktoré prikrášlil v skutočne mrazivý atmosférický horor.
Je nutné ale poznamenať, že začiatkom knihy sa budete prehrýzať dlhšie. Autor vás zahltí veľkým množstvom chirurgicky presných faktov o lodiach, klíme, okolí, vychrlí na vás množstvo inuitských povier, ale i trebárs opisov účinkov chladu a nedostatočnej výživy na ľudské telo, pri ktorých sa budete azda cítiť ako študenti medicíny, drviaci sa skriptá na skúšku. Simmons sa v tejto podrobnej faktografii očividne vyžíval a a vypľul na čitateľov také množstvo faktov, až sa kniha stáva sťažka čitateľnou, trpí umelecká stránka textu a vyžaduje si veľkú trpezlivosť čitateľov.
Terror - české vydanie
Terror - české vydanie Disclaimer
Autorovi sa výborne darí budovať atmosféru príbehu. Jeho postavy sú uveriteľné a počas prežívania najrôznejších hrôz sa z nich stanú bezmála vaši priatelia. Budete dokonale poznať ich zvyky a správanie a keď budú prvýkrát konfrontovaní s desivým severským monštrom, garantujem vám, že sa o nich budete báť. Vykreslenie atmosféry autorovi najmä vďaka výborným opisom a skvele vykresleným hrdinom vyšlo na jednotku s hviezdičkou.
Terror je kniha dvoch tvárí. Na jednej strane môže čitateľa poľahky odradiť svojou priam faktografickou presnosťou a bazírovaním na detailoch, kvôli čomu je približne prvá štvrtina knihy naozaj ťažšie čitateľná. Keď sa však čitateľ prehryzie týmito encyklopedickými časťami, narazí na druhý problém, a to, že Terror rozhodne nie je ľahké čítanie. Hrdinovia tu trpia na podvýživu, omrzliny, prežívajú skutočnú hrôzu a absolútne ľudské dno bez vízie na zlepšenie. Desivá príšera z inuitských legiend je tak už len možno čerešničkou na torte, pretože skutočný horor je chlad, tma a nedostatok jedla počas uviaznutia v ľadoch mrazivých severských morí.
Ak však tejto kultovej klasike amerického hororu dáte šancu a necháte všetky dejové linky dozrieť a pocity vybublať do hrôzyplného klimaxu, Terror sa vám za vašu trpezlivosť odvďačí. Je to výborná, hororová literatúra plná vrstiev a neprvoplánovej, mimoriadne desivej atmosféry. Nenechajte sa odradiť a dajte tejto výbornej knihe šancu.
Dan Simmons
_
Dan Simmons, narodený 4. apríla 1948, patrí k najznámejším americkým autorom science fiction a hororu. Je autorom legendárneho sci-fi románu Hyperion a naň nadväzujúcich pokračovaní Pád Hyperionu, Endymion a Vzostup Endymionu. V roku 1971 vyštudoval angličtinu na univerzite v St. Louis. Následne 18 rokov vyučoval na základných školách, pričom posledné štyri roky sa venoval výhradne nadpriemerne nadaným deťom. Od roku 1987 je spisovateľom na plný úväzok. S dcérou Jane a manželkou Kathryn žije v coloradskom meste Longmont. Román Terror z roku 2007 je azda jeho najznámejším hororovým dielom vôbec. Inšpiroval aj mimoriadne populárny seriál z produkcie americkej televízie AMQ. Na prerozprávaný príbeh románu nadväzuje druhá séria tohto seriálu, odohrávajúca sa na západnom pobreží USA počas druhej svetovej vojny. Základným nadprirodzeným prvkom série sú japonské povery o duchoch bakemono, berúcich na seba najrôznejšie podoby. Druhá sezóna seriálu ale nenadväzuje na nijaké Simmonsovo dielo.

Dan Simmons – Terror
Vydavateľstvo: BB/art
Rok vydania: 2018
Vydanie: 3.
Jazyk: český
Počet strán: 648
Väzba: pevná
Preklad: Pavel Medek
ISBN: 978-80-7507-778-3
Za recenzný výtlačok chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu BB/art.

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Adhara
Popravde, ja vidím klady a zápory tejto knihy úplne inde. Pre mňa je relatívne najlepšia zo Simmonsových kníh, ale Simmonsa celkovo tak nemám rada, že toto moje ocenenie veľa neznamená (no opakovane ho skúšam čítať, lebo moja mama sa nad ním rozplýva). Atmosféra, áno, tá tam bola. Fakty, tie mi vôbec nevadili, hoci táto téma nie je moja. Páči sa mi, keď má autor široký a hlboký záber. Ale motivická stránka postáv, s tou mám problém. So Simmonsovými postavami sa neviem zžiť, sú skrátka čudné. V tejto knihe to bolo relatívne najlepšie, ale predsa je plno iných autorov s omnoho sympatickejšími postavami. Kniha však mala aj chyby vo vlastnej logike.
13.06.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB