VRESKOT: Starý dobrý návrat do Woodsboro (recenzia)

Ako dopadol už piaty diel tejto vydarenej série? Bude sa Wes Craven otáčať v hrobe?
Lukáš Polák
Podporte scifi.sk
„Aký je tvoj obľúbený horor?“ Otázka, ktorá nesmie chýbať v žiadnej úvodnej scéne Vreskotu a nie je tomu inak, ani pri najnovšej časti. Opäť to začne telefonátom neznámej slečny s tajomným hlasom, hororovým kvízom a následným útokom vraha v „Ghostface“ maske. Až mi srdce poskočilo od radosti. Ako správne tušíte, nový Vreskot nebude iný ako predošlé časti. Nečakajte nič nové, častokrát zbytočne nezmyslené, ale len poctivý a starý dobrý Vreskot so všetkým, čo k tomu patrí. Všetko dôležité som síce prezradil na začiatok, no poďme si to rozobrať na drobné.
Scream - Plagát
Scream - Plagát / Zdroj Disclaimer
Film nás od začiatku zaveje do Woodsboro, do mesta, kde to celé začalo a pokračovalo v štvrtej časti. Na rad príde hromada nových postáv, väčšina nesympatických a pri hlavnej Sam (Jenna Ortega) mám aj pochybnosti o hereckom talente. Jej postava bola veľmi kŕčovitá, nezaujímavá a vôbec by mi nevadilo, keby na zem vypustila črevá. Vrah (alebo vrahovia?) tentokrát pôjdu po potomkoch vrahov z prvej časti. Aspoň zo začiatku sa to tak tvárilo, no ako pribúdali vraždy, tak sa im tento koncept totálne rozpadol a vzniklo z toho zabíjanie v „random“ režime.
Scream - Trailer - Scream | Official Trailer (2022 Movie) Disclaimer
Séria už piatich filmov bola stále tak trochu „geekovina“, s kopou odkazov na iné slasheri či klasiky, no pri novej časti je to doslova explózia fanservisu. Pomaly každá postava spomína nejakú klasiku cez Halloween či Piatok trinásteho, zároveň dôjde aj na hodenie navijaku aj do moderných vôd – diela Jordana Peeleho, či Badadook alebo Hereditary. Zároveň film na nás zhodí obrovské množstvo napojení na prvú časť – nie len postavy, mesto, vrahove praktiky ale aj priamo samotný dom, kde to celé začalo. Dôjde aj na také detaily ako mená postáv – Carpenter (nie John) či Wes (nie Craven). Je to jedná veľká pocta žánru.
Pri prvej časti sa robila sranda z obyčajných slasherov, dvojka si zobrala na stôl sequely, trojka šla po trilógiách, štvorka si zase uťahovala z rebootov a remake-ov. Čo nová časť? Tu pristáli na pitevný stôl requely/ legacy sequely, čiže pokračovania, ktoré idú v odkaze klasík a vzdávajú im poctu, častokrát ignorujú pokračovania ako nový Halloween či Terminator. Musím uznať, že klišé prvky prejdú riadnym pretrasom a je to jedná veľká zábava. Taktiež hlavná motivácia vraha je tak správne prestrelená, šibnutá a uletená, že skvelo zapadá do tohto konceptu.
Scream - obrázok Obrázok k filmu Scream
Scream - obrázok / Zdroj Disclaimer
Čo sa týka vrážd. Krvou sa nešetrilo, ba čo viac, došlo aj na riadne krvavé detaily, ktoré jednou nohou vstupujú do gore žánru, nie sú to až také „jatka“, ako štvrtá časť, no druhé miesto v kategórii najkrvavejší Vreskot si to zaslúži. Scény s vraždami nie sú len drsné, ale aj kreatívne, pestré a hlavne nie nudné, ale majú náboj a drive. Celý film ide ako dobre namastený stroj a nebol priestor na nudu.
Nový, už v poradí piaty, Vreskot je starý dobrý Vreskot bez žiadneho experimentu či veľkej inovácie. Dostanete presne to, čo sa od tejto série očakáva, no dôjde aj na menšie prekvapenia. Jediné, čo sa mu dá vytknúť je nesympatická nálož nových postáv a rozpadnutý koncept obetí. Každopádne Wes Craven by bol spokojný.

Hodnotenie: 75%

Scream / Vreskot
Žáner: Horor / Thriller
Krajina: USA
Stopáž: 114 min
Rok: 2022
Réžia: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
Scenár: James Vanderbilt, Guy Busick
Obsadenie: Neve Campbell, David Arquette, Courteney Cox, Jenna Ortega, Melissa Barrera, Jack Quaid, Marley Shelton, Dylan Minnette, Kyle Gallner

Lukáš Polák

Lukáš Polák
Fanúšik hororu, či už po knižnej, filmovej alebo hudobnej stránke.

Súvisiace objekty SFDB

(2022)

Scream

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.