Recenzia: Rudý vrabčák a tancujúci Kotleta

Vesmír je kruté miesto. To spoznala posádka lode Kraksna v deň, keď Zem obsadili mimozemšťania. Aj keď sa jej podarilo agresívnej rase enlilov dostať z pazúrov a ubrániť si slobodu, aby si ju udržala, musela začať pracovať pre vesmírnu mafiu. Teraz ale kapitán Moravec, poručík Vojcechovský, technik Vodička, profesorka Krasiński, kuchár Guiseppe a aj tajomná Amanda dostávajú príležitosť sa s Enlilmi znovu stretnúť. Planéta Tisícich svetiel je novým terčom ich invázie a mafia ich posiela práve tam. Ideálna práca pre kapitána Bouchača a lorda Mrdáka. Recenzia štvrtej časti Legie s názvom Rudý vrabčák.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
„Vážne by som chcel vidieť Františka Kotletu tancovať nejaký twist“, bola asi prvá myšlienka po dočítaní najnovšej Legie. Viem si to živo predstaviť: nahodený v sáčku, trsajúci na parkete v rýchlom rytme trubiek a gitár, predvádzajúc pri tom šialené piruety. Krásna predstava. Alebo nie? V každom prípade musí byť veľkým fanúšikom hudby, pretože jeho nová Legie je nasiaknutá rytmom vlniacich sa tiel. Tých mimozemských. A humorom. Akciou. A vlastne všetkým tým, čo máme na jeho tvorbe radi.
Rudý vrabčák. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021).
Rudý vrabčák. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Nová, v poradí už štvrtá Legie vyšla tesne pred Vianocami. Tak, ako sa na riadny vianočný darček patrí. Znova stretávame posádku Kraksny, ktorá mukluje v službách mafiánskej hydiny. Tentoraz dostala za úlohu prepašovať z hmyzej planéty, na ktorú sa chystá zaútočiť Spoločenstvo (tí zlí), von vysokopostaveného šľachtica aj s jeho garderóbou. Že sa všetko zvrtne, naši hrdinovia budú musieť vziať omnoho nebezpečnejší náhradný job a opäť zdrhať s nohami na ramenách, je asi každému jasné. Aby toho nebolo málo, do cesty sa im pripletie sympatický hmyzí rebel i femme fatale oboch slovanských gerojov a napokon budú dokonca riskovať svoje najdrahocennejšie orgány (nie, nie mozgy). Skrátka a dobre, šialené krvavé vesmírne dobrodružstvo.
Leoš sa k Legii vrátil po dvoch častiach, ktoré písala jeho kolegyňa Kristýna Sněgoňová. A hoci mám Kristýninu tvorbu rád, práve pri Leošovi mám pocit, že došlo k akejsi náprave celej série, ktorá sa po dvoch viac–menej príbehových odbočkách znova dostala na trať posúvajúcu príbeh dopredu. Prvé, čo musel vymyslieť je, ako vymaniť posádku renegátov spod vplyvu mafie. Bolo to nutné, pretože Legie bola nastavená ako epické dobrodružstvo, ktoré sa snaží o vyslobodenie Zeme spod jarma mimozemského Spoločenstva. V tomto ohľade predstavovala slepačia mafia, nech nám láskavo ctení zástupcovia vznešenej rasy Huntov odpustia, neustálu prekážku, keďže by sa pôvodný cieľ zredukoval na misie bočné pre Huntov a dlhodobé plány Legie by ostali v nedohľadne.
Rasy a organizácie v Legii:
Spoločenstvo: medzihviezdna politicko-mocenská organizácia skladajúca sa z rôznych rás a riadiaca sa systémom skar. Na vrchole pomyselnej pyramídy sú Enlilovia, naopak na jej spodku s právami menšími než otroci sú čerstvo dobyté rasy, ako napríklad ľudia.
Kulšešovia: nevysokí, hnusní, šesťrukí pankharti s tvárou posiatou zmyslovými orgánmi pripomínajúcimi vredy, slúžiaci Spoločenstvu ako úradníci. Obľúbené tréningové figuríny bojových schopností kapitána Bouchače a lorda Mrdáka.
Zuuriti: elitné bojové jednotky Spoločenstva. Dvaapol metra vysoké opancierované tanky s chvostom pripomínajúcim škorpióna.
Chani: veľké prerastené jašterice s výsuvnými pazúrmi. Pôsobia ako hlavné bojové jednotky Spoločenstva. Veria v osobitný kódex cti menom kor-fa, ktorý je pre nich často dôležitejší než úcta k Spoločenstvu. Aga, nedobrovoľná chanská členka posádky Kraksny je práve týmto kódexom zaviazaná kapitánovi Moravcovi.
Enlilovia: vizuálne pripomínajú klasických šedivcov s útlymi telami, veľkými hlavami a obrovskými čiernymi očami, avšak ich pokožka je tmavomodrá. V rámci celého systému Spoločenstva sú umiestnení úplne najvyššie a velia mu.
Súročenstvo: kolaboranti z radov ľudí
Hunti: rasa operencov nezávislých od Spoločenstva, pripomínajúcich meter osemdesiat vysoké prerastené sliepky. Ich jednci patria medzi vyhlásených bojovníkov a stratégov. Časť z nich je zoskupená v Huntskej obchodnej spoločnosti - čo je vlastne mafia, ale so vznešenejším názvom.
Rutašovia: tajomné pavúkovité bytosti, ktoré kedysi vládli tejto časti galaxie. Silní telepati s vysoko rozvinutou technológiou, prakticky prekračujúcou všetko, s čím mali ľudia čo dočinenia, vrátane technológie Spločenstva.
Veľkým plusom pre nás hnidopišských puntičkárov je fakt, že sa znova vrátil k detailom z prvej knihy, na ktoré sa v neskorších dieloch tak trocha pozabudlo. Znova vytiahol rutašskú technológiu (Pamätáte si na nich? Pavúkovité bytosti, telepati, obľúbená športová disciplína: cvrk do diaľky), spomenul že Vzdorujúcu riadne prestavali, a tak v rámci možností spravili z vetchej zásobovacej kraksny slušný bitevník, a pripomenul rutašskú stravovaciu jednotku. A kávu! Síce ružovú, ale predsa len - kávu! Toto sú síce detaily, ale čitateľ ich často máva na pamäti a – úprimne, niekedy sa diví, kam sa počas jednotlivých kníh odparili?
Druhým problémom, ktorému muselo trio Leoš/Franta/Kristýna čeliť, sú nevyužité postavy. Kým klasická štvorica Moravec, Gerasim, Aga a z časti aj Vodička patrili aj po minulé diely série k hýbateľom deja, zvyšok posádky v zložení Amanda, profesorka Krasiński a Guiseppe stáli na okraji príbehu a len sa ním viezli. Ok, vravíte si, Danku aj Amandu sme predsa oslobodili v druhej časti, no opýtajte sa sami seba: ako posunuli dej? Toto sa týka najmä kuchára lode, u ktorého som mal vždy pocit, že autori nevedia, ako ho uchopiť. Najskôr v prvej časti zachránil hlavných hrdinov, no to bolo všetko a ďalej slúžil už len ako plochá humorná gay figúrka. To sa našťastie zmenilo a práve Guiseppe dostal v aktuálnej časti hĺbku i minulosť a napokon sa z neho vykuklila celkom badass postava. Podobne dospela aj Danka Krasiński, ktorá sa z upätej lingvistky zmenila na slušnú brutálnu Nikitu. Ani to však nestačilo a tvorcovia si pravdepodobne uvedomili, že pri takejto veľkej skupine nemajú šancu na vykreslenie ich psychológie.
Preto urobili nemysliteľné – a našu partiu rozdelili! Takže v aktuálnej knihe sledujeme iba časť posádky. Príbehu to jednoznačne prospelo a vďaka tomu dostali mnohé ďalšie postavy priestor – a to nielen z posádky Vzdorujúcej, ale aj napríklad z planéty lúčnych koníkov. Niektoré si dokonca vyslovene obľúbite – napríklad hmyzácky punker Jednotykadlák milujúci rocken...teda petragun, s ktorým by ste si pokojne vedeli predstaviť akúkoľvek párty.
Samozrejme, dejových línií a scén je omnoho viac, takmer všetky prepchané akciou, násilím – a sexom. Ako sme už pri Legii zvyknutí, nešetrí sa ani humorom – najmä tým čiernym a nekorektným, ktorý vás dostane do kolien, ako napríklad mňa scéna s plánovaným únosom jedného vysokopostaveného hmyzáka. Veľmi potešilo zjavenie sa bývalej Moravcovej femme fatale i dejová línia s tajomným Rudým vrabčákem, agentkou pracujúcou pre neznáme záujmové skupiny. Práve tu som slastne mľaskal a užíval si motívy tajomstva, dôkladne prešpikované zradou, tak typickou pre svet špiónov. Kto je? Prečo sa vyskytla na planéte, na ktorú sa snaží Spoločenstvo zaútočiť? Pre koho pracuje a dá sa jej vôbec veriť?
Tieto otázky si kladie aj čitateľ a, tak ako v správnom trileri, len ťažko na ne dostáva odpoveď. A hoci je línia s inváziou Spoločenstva dostatočným akčným magnetom, je to práve špionážna línia, ktorá núti čitateľa obracať stránky čím ďalej, tým rýchlejšie. Samozrejme časť tajomstva si Leoš nechal až do ďalších kníh, takže sa už teraz máme na čo tešiť.
František Kotleta
_
František Kotleta je rodák z Bruntálu, spisovateľ, jesenícky Mauglí a mäsiar, ale hlavne jeden z najúspešnejších autorov nielen fantastiky, ale českej literatúry všeobecne. Autor trilógie Bratstvo krvi, románov Vlci, Lovci, Príliš dlhá swingers party, Veľké problémy v Malom Vietname, dualógia Perunova krv a tetralógia Spad, Polčas rozpadu, Rázová vlna a Reťazová reakcia. Z novších titulov spomeňme sériu Legie, na ktorej spolupracuje s Kristýnou Sněgoňovou, a kyberpunkové romány Underground. Na verejnosti za neho zaskakuje nejaký Leoš Kyša. Jeho tituly búrajú rebríčky bestsellerov mixom akcie, hlášok, násilia, strhujúceho deja a sexu, ale i romantiky, vrúcnych vzťahov a lásky (to určite). Tu nebudete premýšľať, tu sa budete baviť. Vďaka veľkému záujmu sú všetky jeho knihy pravidelne reprintované a veľa z nich si môžete zaobstarať aj v audiopodobe.

Zhrnutie: Dokonalý mix akcie, čriev, romantiky (ok, tej nie) a humoru. Klasický Kotleta, ktorý v rámci žánru síce už nič nové neprináša, ale je to zábavné, je to rýchle a nedokážete od toho odtrhnúť oči. Navyše za mňa oborvské plus za to, že pohol dejom dopredu a vrátil sa k niektorým voľným dejovým koncom z prvej knihy. Pre Leošových obdivovateľov, fanúšikov českej fantastiky i akčnej space opery povinná jazda.

Hodnotenie: 95%

Franntišek Kotleta – Rudý vrabčák
Séria: Legie #4
Vydavateľstvo: Epocha
Rok vydania: 2021
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 312
Väzba: mäkká/brožovaná
Obálka: Lenka Tarwari Jandová, Jiří Arbe Miňovský
ISBN: 978-80-278-0052-0
Odkazy:

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB