Tráva: trochu weird, trochu fiction (recenzia)

Meno americkej autorky Anye Martin nie je fanúšikom weird fiction úplne neznáme. Po viacerých poviedkach z rôznych zbierok prichádza konečne na náš trh aj jej debutový román s názvom Tráva. Čo od neho možno očakávať?
Podporte scifi.sk
Keď sa spomenie meno americkej autorky weird fiction Anye Martin, fanúšikom weird fiction akiste kdesi v hlave zabliká oná pomyselná žiarovka. Podľa vlastných slov je Martin autorkou, ktorá rada nahliada na vrtošivé a trpké pravdy reality práve prostredníctvom optiky bizarného hororu a weird fiction. Jej práce boli publikované v rámci množstva poviedkových zbierok zameraných na spomínané subžánre fantastiky – z tých známejších spomeňme napr. Cooties Shot Required, Tales from a Talking Board, Eternal Frankenstein, Giallo Fantastique, Cassilda's Song alebo Womanthology: Heroic. Okrem písania príbehov Martin veľmi rada bloguje a prostredníctvom známeho portálu This Is Horror spoluprodukuje podcast The Outer Dark, v rámci ktorého prináša zaujímavé rozhovory so súčasnými autormi weird fiction a hororu.
Anya Martin
Anya Martin Disclaimer
Ako sama Martin hovorí, je veľkou fanúšičkou punk rocku, funku a experimentálneho jazzu. Vždy v príbehoch držala palce monštrám a dodnes ľutuje, že nenasledovala svoj sen stať sa paleontologičkou, aby mohla vykopávať kostry dinosaurov. Miesto toho sa jej však podarilo získať titul v odbore antropológia na prestížnej Smith College. Je napoly Fínka, rada trávi čas najmä so svojimi psami, živí sa ako novinárka a varí nebezpečne pikantné karí. Bližšie sa s ňou môžete zoznámiť na jej webstránke. Teraz na český a slovenský trh prichádza vďaka vydavateľstvu Medusa jej debutový román Tráva. Aký dobrý je?
Na začiatku príbehu spoznávame hlavnú hrdinku – Sheilu. Sheila je žena po štyridsiatke, ktorej život akoby pretiekol pomedzi prsty. Má za sebou nevydarené manželstvo a následný rozvod a večernú samotu zaháňa najčastejšie v obkolesení svojich milovaných rastlín a s jointom marihuany v ruke. Jedného dňa ju poriadne šokuje informácia, že jej exmanžel umrel pri páde malého športového lietadla. Spolu s ním zahynula v troskách aj jeho druhá manželka. Ako jediná pozostalá, Sheila je predvolaná do márnice na identifikáciu tela. Prekvapuje ju, že nebožtík vyzerá akoby priamo z jeho tela vyrastala tráva. Lekári ju však presviedčajú, že pri podobných nehodách je bežný jav – steblá doslova prešpikujú telo obete.
Sheila si však na seba sama uplietla bič. Dostáva totižto za úlohu svojho exmanžela pochovať, čo bude stáť nemalé peniaze. Táto na hlavu postavená situácia Sheilu prinúti premýšľať znovu o svojom manželstve, ktoré bolo plné fyzického aj psychického týrania zo strany partnera alkoholika. Aj napriek tomu, hoci s poriadnym škrípaním zubov, Sheila súhlasí, že exmanžela pochová. Netuší však, že si z márnice so sebou prinesie aj nepozvaného návštevníka.
Domov sa totiž vracia s prapodivným slizovým monštrom na podrážke topánky. Zatiaľ čo sa znovu oddáva smútku s cigaretou marihuany v ruke, jej nadprirodzený hosť sa prichádza zoznámiť. Ako zareaguje nadrogovaná Sheila, keď uvidí pred sebou monštrum, ktoré na seba vzalo podobu jej exmanžela? Presne tak, ako by ste od Anye Martin čakali – začne si s ním tajný a mimoriadne vášnivý románik.
Tráva. Prvé české vydanie (Medusa, 2021).
Tráva. Prvé české vydanie (Medusa, 2021). Disclaimer
Prostredníctvom svojho debutového románu Tráva sa samotná autorka vyrovnáva s neľahkou situáciou z vlastného života. Prešla si totižto niečím podobným, ako jej hrdinka Sheila. Keď si prečítate jej niekoľkostranovú výpoveď, ktorá je taktiež súčasťou českého vydania Trávy, hneď vám bude zrejmejšie, o čo vlastne Anyi Martin išlo. Tráva je pre ňu akousi formou terapie, snahou vyrovnať sa s vlastným survivor complexom. Prostredníctvom bizarného príbehu s nadprirodzenými reáliami sa vlastne chcela Anya Martin vyrozprávať svojim čitateľom a aspoň trošku upokojiť svoju dušu. Nám neostáva nič iné, než veriť, že sa jej to podarilo.
V tom spočíva azda najväčší problém románu. Aj napriek tomu, že je výborne napísaná, čitateľa baví a dá sa zhltnúť za jednu, nanajvýš dve hodiny, Tráva je viac spoveďou Anye Martin, než plnokrvnou weird fiction jazdou. Nie, nechápte ma zle. Tráva je síce weird fiction, ale mohla byť viac weird, viac sa ponoriť do zaujímavého konceptu a odhaliť nám viac o tajomnom slizovom monštre. Hoci je (ako to je u weird fiction literatúry zvykom) z veľkej časti o sexe a sexualite ako takej, aj tu mohla autorka viac pritlačiť na pílu a viac sa vyblázniť na fantáziách svojej hrdinky. Román je zaujímavou psychologickou štúdiou o hlbokej strate, aj keď hrdinka oplakáva viac svoju premárnenú mladosť a nenaplnené ambície, než kedysi milovaného človeka. Aj na tomto poli však mohla a mala byť Tráva lepšia a ponúknuť dôkladnejší rozbor myšlienkových pochodov Sheily, rovnako ako aj jej pocitov a túžob. Takto môže jej náhle rozhodnutie začať si románik s prapodivným monštrom pôsobiť silene a neuveriteľne.
Opäť, nechápte ma zle! Tráva je sakramentsky dobre napísaná jednohubka, ktorá rozosmeje, zabaví ale aj prinúti čitateľa zamyslieť sa. Nemožno sa však zbaviť pocitu, že hoci sa jedná o dobré čítanie, román mal potenciál byť ešte oveľa lepší a Tráva miestami nenapĺňa počiatočné veľké očakávania. Ak však nebudete čakať príbeh ako z pera Ligottiho, Mellicka, Barrona, Samuelsa alebo Cisca, Tráva svoju úlohu splní. Niet totiž nad to, pohrúžiť sa počas týchto chladných a tmavých večerov do podobne bizarného dobrodružstva.
Týmto ďakujem vydavateľstvu Medusa za poskytnutie elektronickej verzie knihy na účely recenzie.

Hodnotenie: 65%

Anya Martin - Tráva
Vydavateľstvo: Medusa
Jazyk: český
Rok vydania: 2021
Počet strán: 152
Väzba: mäkká
ISBN: 9788011002695

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Diskusia

Kei
Otázka pri týchto dielkach je, čo to v prvom rade malo byť... Ak to mala byť iba jej výpoveď, či forma odreagovania, a teda nešlo v prvom rade o "weird" fiction, tak ťažko tvrdiť, že mala v tom smere tlačiť na pílu.
30.11.2021

8HitBoy
Súhlas, ale potom bola tá kniha (minimálne u nás) zle promovaná :)
30.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2016)

Tráva