Recenzia - The Green Knight (2021)

The Green Knight - fantasy príbeh pre nekomerčného diváka alebo rozprávka pre náročnejších. Poďme si tento film rozobrať.
Lukáš Polák
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Jedinečné filmové štúdio A24, ktoré prinieslo pecky ako MIDSOMMAR či THE LIGHTHOUSE, prichádza s osobitným fantasy príbehom. Nesie názov THE GREEN KNIGHT a ide o legendu od okrúhleho stola kráľa Artuša. Film rozpráva historku o výzve tajomného zeleného rytiera, ktorý ponúkne chrabrým mužom okolo okrúhleho stola ponuku, aby mu dali ranu, no s podmienkou, že za rok ho musia vyhľadať a on im ranu vráti. Tejto výzvy sa ujme synovec Artuša (Dev Patel, môžete ho poznať z oscarového snímku Milionár z chatrče) a odsekne hlavu vyzývateľovi. Viac už z deja neprezradím, poďme sa však pozrieť na samotný film.
Zelený rytier - Plagát
Zelený rytier - Plagát / Zdroj Disclaimer
Ak ste zvyknutí na fantasy filmy, kde sa toho deje veľa, neustále niekto s niekým bojuje a príšery či draci vyskakujú z každého rohu, tak budete sklamaní, tento snímok funguje úplne inak. Tempo diela je pomalé, nikam sa neponáhľajúce, no za to krásne atmosferické, až poetické s nádhernými zábermi a excelentnou hutnou hudbou. Nie je to akčný film prezlečený za fantasy (ako je teraz trendy), ale skôr atmosferická rozprávka pre náročnejších s filozofickým podkladom a hororovými prvkami odvedená do fantasy sveta. Je to niečo iné a hlavne originálne.
The Green Knight - trailer Disclaimer
Hlavnou postavou je netypický anti-rytier v podaní Dev Patel-a (zahral ho fakt bravúrne a presvedčivo), ktorý nie je veľmi odvážny, ani chrabrý a ľahko podľahne pokušeniu. Je akousi metaforou na dnešnú mládež, kde sa základné hodnoty strácajú a každý chce mať všetko hneď a nič pre to nespraviť. Taktiež má pokrivené názory o tom, čo je česť a uznanie a myslí si, že sa to dá získať cez noc. Ide vlastne úplnou anti-cestou za získaním statusu rytiera ako sme zvyknutí.
Atmosféra snímku je doslova hmatateľná a poetika jednotlivých „poviedok“ uprostred príbehu je krásna (dievča od prameňa!), hodná zamyslenia (niektorých sa doteraz neviem zbaviť) a jednotlivé zábery sú až na úrovni umeleckosti a doslova vám otvoria ústa do korán.
Zelený rytier - The Green Knight - scéna Scéna z filmu The Green Knight
Zelený rytier - The Green Knight - scéna / Zdroj Disclaimer
Pri tomto snímku sú negatíva veľmi svojské, čo pre niekoho môže byť nepredýchateľné, iný to môže uvítať. Či už sa bavíme o pomalom tempe filmu, náročnosti snímku, nedoslovnosti scén alebo aj o filozofičnosti, ktorá číha za každým rohom. THE GREEN KNIGHT nie je film pre každého, dokonca si myslím, že osloví len malú časť publika, no o to je to väčší poklad pre toho, kto si k nemu nájde cestu. Vykroč tiež cestou a spoznaj temný a pritom nádherný príbeh Zeleného rytiera.

Hodnotenie: 80%

The Green Knight / Zelený rytier
Žáner: Drama / Fantasy / Dobrodružný / Horor
Krajina: USA / Írsko
Stopáž: 130 min
Rok: 2021
Réžia: David Lowery
Scenár: David Lowery
Obsadenie: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris, Kate Dickie, Barry Keoghan, Erin Kellyman, Ralph Ineson, Anthony Morris...

Lukáš Polák

Lukáš Polák
Fanúšik hororu, či už po knižnej, filmovej alebo hudobnej stránke.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB