Ukážka: Alastair Reynolds - Ocelový vítr

Vydavateľstvo Laser-books čoskoro vydá pokračovanie série Poseidonove deti. Už teraz sa tešíme :)
cyberstorm
Filmová história scifi
Ocelový vítr. Prvé české vydanie (Laser-books, 2021).
Ocelový vítr. Prvé české vydanie (Laser-books, 2021). / Zdroj Disclaimer
Epická vízia Alastaira Reynoldsa o našej ceste do hlbokého vesmíru dáva space opere nový význam.
Chiku žltá je pozemská: žije v pokojne sa meniacom svete, zatiaľ čo ľudstvo skúma tisíc nových spôsobov ako prežiť.
Chiku červená je vesmírna: letí do hlbokého vesmíru, aby preskúmala poslednú cestu Eunice Akinyaovej a možno odhalila posledné tajomstvo vesmírnych ciest.
Chiku zelená je planetárna: letí na planétu Crucible, vzdialenú tisíc svetelných rokov. Nový domov pre ľudstvo; je to obývateľná planéta a hostí fascinujúci mimozemský labyrint.
Všetky tri sú Chiku Akinya. Všetky tri sú kľúčové pre našu budúcnosť vo vesmíre. Všetky tri sú v nebezpečí...
Počas viac ako dvesto rokov dlhej cesty sa môže veľa pokaziť, avšak ešte viac sa toho môže stať, keď rastie napätie medzi ľuďmi, umelými inteligenciami a... áno, pochopiteľne aj slonmi. Odkaz rodiny Akinya je živý. A niekomu môže priniesť bohatstvo, inému zase smrť.
Druhá časť trilógie Poseidónove deti od Alastaira Reylodsa vyjde v septembri vo vydavateľstve Laser-books.

Alastair Reynolds
_
Alastair Barry Reynolds je britský autor science fiction. Narodil sa v prístave Barry v Južnom Walese. Rané roky svojho života strávil v Cornwalle. Potom sa vrátil späť do Walesu, kde na univerzite v Newcastli vyštudoval fyziku a astronómiu. Po získaní doktorátu na škótskej univerzite St. Andrews v roku 1991 sa Alaistar Reynolds odsťahoval do Holandska, kde stretol svoju partnerku Josette. Asi dvadsať rokov vedecky pracoval ako astrofyzik - z toho desať rokov pre Európsku vesmírnu agentúru.
Spolu s Kenom MacLeodom, Peterom F. Hamiltonom či Nealom Asherom patrí k novej generácii talentov britskej hard-SF scény. Do žánru vstúpil poviedkou Nunivak Snowflakes v magazíne Interzone. Počas niekoľkých ďalších rokov publikoval vďaka veľkému pracovnému zaťaženiu skôr sporadicky, zlomovou prácou jeho literárnej kariéry sa stala zrejme poviedka A Spy in Europa (č. ako Špión na Europě) z roku 1997. O rok neskôr bola Gardnerom Dozoisom vybraná do jeho významnej radu ročeniek a následne umožnila autorovi vstup na stránky amerického Asimov 's SF.
Reynoldsovým najznámejším cyklom je séria gotických hard SF space opier s názvom Odhalený vesmír (tiež ako Cyklus o Inhibítoroch). Séria pozostáva zo štyroch hlavných románov Revelation Space (2000) (č. ako Odhalený vesmír), Redemption Ark (2002) (č. ako Archa), Absolution Gap (2003) (č. ako Údolí vykoupení) a samostatného Chasm City (2001) (č. ako Kaldera). Neskôr do tohto sveta prispel knihami The Prefect/Aurora Rising (2007) (č. ako Prefekt) a Elysium Fire (2018). Celý cyklus pojednáva o boji transhumanistického ľudstva proti obrovským strojom - Inhibítorom, ktorých poslaním je potlačiť inteligentný vývoj života v galaxii.
Spomedzi ďalšej románovej tvorby spomeňme knihy Pushing Ice (2005) (č. ako Transport ledu), House of Sun (2008), Terminal World (2010) či steampunkový Century Rain (2004). Románom The Medusa Chronicles, napísaným v spolupráci so Stephenom Baxterom, nadviazal na slávnu novelu Meeting with Medusa od A. C. Clarkea. Do známej frančízy Doctor Who prispel románom Harvest of Time (2013).
Okrem spomínaného cyklu o Inhibítoroch vydal v roku 2012 trilógiu Poseidon's Children, pozostávajúcu z kníh Blue Remembered Earth (2012) (č. ako Vzpomínky na modrou Zemi), On the Steel Breeze (2013) (č. ako Ocelový vítr) a Poseidon's Wake (2015). Neskôr sa pustil do série mládežníckych space opier Revenger (2016), Shadow Captain (2019) a Bone Silence (2020).
Jeho bohatá poviedková tvorba je zhrnutá v zbierkach Diamond Dogs, Turquoise Days (2003), Zima Blue and Other Stories (2006), Galactic North (2006), Deep Navigation (2010), Beyond the Aquila Rift (2016) a Belladonna Nights and Other Stories (2021). Poviedky Zima Blue a Beyond the Aquila Rift boli v roku 2019 vybrané do antológie spoločnosti Netflix.
Najnovším románom s názvom Inhibitor Phase (2021) sa znova vracia do svojho najslávnejšieho cyklu o Inhibítoroch.

Alastair Reynolds – Ocelový vítr / On the Steel Breeze
Séria: Poseidonovy děti #2
Vydavateľstvo: Laser-books
Rok vydania: 2021
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 568
Väzba: brožovaná / mäkká
Preklad: Petr Kotrle
ISBN: 978-80-242-7709-7

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB