Recenzia: Army Of The Dead (2021)

Zack Snyder sa vrátil k hororovému žánru. Ako to dopadlo?
Filmová história scifi
Hneď na začiatok vás musím upozorniť, že som Snyderofil. Mne sa jednoducho páčia jeho filmy – sú „cool“. WATCHMEN považujem vôbec za najlepší film podľa komiksu a môžem aj jeho DC spracovania či 300. Takže, pri každom mojom riadku musíte mať v zálohe kúsok rezervu v prípade môjho prehnaného optimizmu, alebo aj naopak, možno vy odhalíte niečo dobré, čo som si ja nevšimol, či „zprdol“, čo si nezaslúžilo taký náklad. Poďme teda na to.
Armáda mŕtvych - Plagát
Armáda mŕtvych - Plagát / Zdroj Disclaimer
Začnem pozitívne. Je to opäť „cool“! Či už masky zombie (hlavne kráľ a kráľovná), vzájomné strety s partiou a ich „prestrelovačky“ (dokonca spomalovačiek by som zvládol o veľa viac), alebo aj samotné zábery z diaľky či scéna s dieťaťom. Dalo by sa to zhrnúť, že keď bol na obrazovke zombie, tak je film pecka , škoda je, že to je tak jedna štvrtina stopáže a zvyšok je...hneď vám poviem.
Najlepšou časťou filmu sú jednoznačne úvodné titulky. Dokonca by som sa nebál ich prirovnať k mojim obľúbeným z Watchmen. Opäť nám prezradia veľa „preddeja“ so štýlom, skvelou hudbou a dávkou gore elegancie. Tlieskam.
Army of the Dead - Trailer - Oficiálny Disclaimer
No dobre, už nemôžem toľko napínať – vo filme je strašne veľa vaty a zbytočnej stopáže. Kľudne mohla tretina filmu skončiť v strižni a filmu by to len prospelo. Ďalším nedostatkom sú nedotiahnuté veci. Snyder príde so zaujímavým nápadom, ktorý priam srší potenciálom a potom ho nechá zapadnúť prachom. Najviac ma mrzela zaujímavo načrtnutá hierarchia v zombie kráľovstve, bolo to aj jemne inovatívne a tešil som sa, že sa dozviem viac, no nič viac neprišlo. Rovnaký prípad bol aj tiger, ktorý bol riadne cool, no akosi sa z celého deja vytratil bez nejakej stopy a takýchto prípadov by som našiel viacej.
Ďalším nedostatkom sú postavy. Jednak je ich tam nesmierne veľa a nie sú tak zaujímavé, aby ma každá jedna dokázala baviť. Kľudne ich mohli zredukovať na policu a dať im viac priestoru. Takto sú len bábky v rukách deja bez vlastnej „duše“. Bavil ma akurát otvárač trezorov či jemne Vlčica a to bolo asi aj všetko. Tých, čo ma vyložene otravovali by bolo viacej. Zároveň medzi nimi nefungovala chémia a celé to ich „puto“ bolo chladné a bez náboju.
Vo filme nájdeme aj kopec nelogickostí, ktoré k záveru pribúdajú jedna radosť. Či už zmienim teleportačnú schopnosť kráľa zombie alebo má nohy a koňa rýchlejšieho ako vrtuľník? Alebo samotné správanie postáv. Toto si mohol Zack lepšie ustrážiť.
Aby som len „nepindal“, vrátim sa k pozitívam. Veľkým plusom boli nápady s „gore“ prvkami. Násilím sa nešetrilo a dokonca aj moje „hororové“ srdce občas zaplesalo (hlavne Indiana Jones scéna v sejfe). V tomto Zack vie, kedy pridať plyn do píly a poriadne to prehnať.
Keď to zhrniem, tak Armáda mŕtvych je síce cool film s veľkým potenicálom, no žiaľ, ten nebol dostatočne dotiahnutý na to, aby bol film pecka. Škoda.

Hodnotenie: 60%

Army of the Dead
Žáner: Akčný / Horor / Sci-Fi
Krajina: USA
Stopáž: 148 min
Rok: 2021
Réžia: Zack Snyder
Scénar: Zack Snyder, Shay Hatten, Joby Harold
Obsadenie: Dave Bautista, Ella Purnell, Ana de la Reguera, Garret Dillahunt, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hirojuki Sanada, Nora Arnezeder, Theo Rossi...

Lukáš Polák

Lukáš Polák
Fanúšik hororu, či už po knižnej, filmovej alebo hudobnej stránke.

Diskusia

Roland Axenberg
Suhlas s recenziou, ja som isiel s hodnotenim este nizsie. Ano, najlepsou castou filmu su jednoznacne uvodne titulky pripominajuce Watchmenov alebo Zombieland, vtedy som si este hovoril - bude to super, taka vaznejsia a akcnejsia verzia Zombielandu. Bohuzial hned po titulkach sa to zvrhlo na nudnu telenovelu s vyplachovym scenarom plnym nelogicnosti. Napady nedotiahnute, postavy nevyuzite, navyse som mal pocit, ze tam drhe zakladna dejova kontinuita, alebo to som bol uz mozno unudeny tou umornou stopazou. Co sa tyka vizualu som aj ja Snyderofil, co sa tyka scenaru, zacinam byt Snyderofob.
25.05.2021

Juraj Kundrík
Bola to nuda s nudou. Nedokazal som to dopozerat, ani kvoli Ana de la Reguera.
28.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB