Batman prežíva Memento! (Recenzia Batman/Fortnite: Bod Nula #2)

Batman s Catwoman sa učia hrať Fortnite. Otázne je, či sa bude baviť aj čitateľ.
Filmová história scifi
Prešli dva týždne a DC Comics vydáva druhé číslo crossoveru Batmana so svetom Fortnite. Veľkú udalosť z toho robí fakt, že súbežne s dátumom vydania v USA túto minisériu vydáva v zošitovkách v češtine aj vydavateľstvo Crew. Tentokrát som počkal pár dní, než sa mi do rúk dostal výtlačok práve českého vydania. Čiže okrem príbehu a kresby sa bližšie pozriem na to, ako sa podarila tuzemská verzia.
Hneď na prvej strane sa cítime ako v kombinácii filmov Memento a Na hrane zajtrajška. Batman sa ocitá v časovej slučke trvajúcej 22 minút, ktorá mu vždy pri reštarte vymaže pamäť. Útržky súvislostí si dáva dokopy pomocou krátkych správ, ktoré si počas predchádzajúcich slučiek stihol zapísať na rukavice, batarang a podobne. Navyše nikto v tomto svete nie je schopný rozprávať a Netopierí Detektív nie je výnimkou. Minulé číslo skončilo spoluprácou Batmana a Catwoman, takže jedna zo správ oboznamuje Temného Rytiera s tým, že v nej môže nájsť spojenca.
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) - Scéna - Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Memento
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) - Scéna - Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Memento Disclaimer
Batman s Catwoman sa teda snažia pochopiť princípy sveta Fortnite a behom každých 22 minút odhaliť ďalšie kúsky informácií, ktoré by si mohli zapísať a v ďalšej slučke použiť. Scenárista Christos Gage, korého som Vám bližsie predstavil v recenzii prvého čísla, sa snaží z konceptu vyťažiť čo najviac a musím uznať že robí naozaj všetko, čo môže. Keďže Batman a všetci naokolo sú nemí, znovu nedostávame žiadne dialógy a celým číslom nás sprevádza Batmanov vnútorný monológ. Gage Bruceov vnútorný hlas zvláda naozaj dobre a veľmi sa mi páči, že jeho analytická myseľ pracuje na plné obrátky. Každú situáciu strategicky spracuje, kalkuluje rôzne riešenia a zhodnocuje každý kúsok informácie, ktorý odhalí. Gage sa dokonca snaží do príbehu zasadiť aj vzťah Brucea a Seliny a pracuje s myšlienkou, že aj keď sa pamäť a svet resetuje, pocity ostávajú. Túto emotívnu časť by som ale kľudne oželel.
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Bat vs. Cat
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Bat vs. Cat Disclaimer
Najväčšou slabinou celého crossoveru je svet hry Fortnite. Koncept stále sa opakujúcej časovej slučky a reštartovanie pamäte je sám o sebe zaujímavý, ale jeho zasadenie do prostredia battle-royale videohry je otravné. Proti hre ako-takej nič nemám, určite to vie byť zábava, ale toto je komiks a komiks má rozprávať príbeh. Tu máme rozhodne pútavú záhadu, ale tú potrebujeme mať zasadenú do zaujímavého a fungujúceho sveta. A tým rozhodne nie je ostrov plný prapodivných nemých postáv snažiacich sa navzájom povraždiť. Ono sa vlastne ani nejedná o postavy, ale o videoherné skiny, takže zabudnite na akúkoľvek hĺbku charakterov. Nechcem si ani predstaviť, aké frustrujúce muselo byť pre Gage-a pracovať s takýmto svetom a snažiť sa vystavať v ňom príbeh.
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Svet Fortnite
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Svet Fortnite Disclaimer
Výtvarná stránka je znova zvládnutá bezchybne. Dostávame štandardný mainstreamový štýl, v ktorom akcia vyzerá nadupane. A presne o akciu tu v prvom rade ide. Reilly Brown, ktorého sme si tiež predstavili minule, aj tentokrát odvádza veľmi dobrú prácu. Nenašiel som jediný panel, kde by som mal čo vytknúť. Čo chcem ale obzvlášť pochváliť je obálka, ktorú nakreslil Mikel Janín. Jedná sa o španielskeho ilustrátora pracujúceho hlavne pre DC Comics. Ja som ho začal registrovať v sériách Batman Eternal a Grayson a tuzemský čitatelia môžu jeho prácu poznať vďaka Batman sérii od Toma Kinga, ktorú v súčasnosti vydáva Crew. Čo sa týka obálky, chcem povedať, že milujem ako Janín kreslí Batmana. Hlavne v akčných scénach a obálka je jeden krásny, farebný a akčný záber.
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) - Obálka - Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Obálka prvého českého vydania
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) - Obálka - Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Obálka prvého českého vydania Disclaimer
Poďme sa teraz pozrieť na české vydanie. Príjemne ma prekvapila kvalita papiera obálky a aj samotného komiksu. Keď som vydanie porovnal s americkým zošitom hlavnej Batman série prišiel som na to, že Crew použila o niečo hrubší papier, čo určite zvyšuje životnosť zošitu. Za to patrí vydavateľstvu pochvala. Rovnako chválim aj to, že zošit nie je preplnený reklamami. Samozrejme je logické, že Crew niektoré svoje tituly promuje, ale myslím, že 3 reklamné strany vo vnútri 24 stránkového komiksu je dobrý pomer. Toto číslo (rovnako ako aj US vydanie) obsahuje kód so skinom do hry. Tentokrát sa jedná o Batmanovo špeciálne rogalo. Skin hodnotiť nebudem, keďže Fortnite nehrám, ale je všeobecne známe, že pre mnoho zákazníkov sú práve tieto skiny najväčším lákadlom.
O preklad sa postaral Ľudovít Plata, ktorý s Crew spolupracuje pravidelne. Nedávno som recenzoval Wonder Woman: Mrtvá Země, ktorú tiež preložil. Plata je dobrý prekladateľ, ale tentokrát mám jednu výhradu. Jedná sa o scénu s Harley Quinn. Áno, aj v tomto čísle je Harley a aj v tomto čísle absolútne zbytočne, ale dúfam, že v ďalších číslach bude mať nejakú zásadnejšiu rolu. Ale o tom som nechcel. Harley tu predvádza “Floss”, čo je ten otravný tanec, ktorý 2-3 roky dozadu predvádzalo každé decko všade na internete. Kým v origináli Batman situáciu okomentuje slovami, ktoré by sa dali preložiť ako “prijala/chopila sa tanca a to je znepokojivé”, ktoré na Floss jasne odkazujú, Plata to preložil suchým “Podvolila se dění. To je znepokojivé znamení”. Tým zabil vtipný odkaz na hlúpy tanček, ktorý by hlavne hráči Fortnite ocenili. A práve hráči Fortnite sú hlavnou cieľovkou tohto crossoveru.
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Harley flossuje
Batman/Fortnite: Bod Nula #2 (2021) Harley flossuje Disclaimer
Záver:
Batman sa snaží oživiť pamäť pomocou odkazov, ale Nolanovský thriller sa, žiaľ, nekoná. Máme tu akčný komiks so zaujímavou záhadou, ktorej nohy podkopáva videoherný svet, v ktorom sa odohráva. Batman Bod Nula ani zďaleka nedosahuje kvalít Injustice: Gods Among Us, ktorý je vrcholom komiksovo-videoherných crossoverov a aj keď nechcem hádzať flintu do žita, nemyslím si, že ďalšie čísla na tom niečo zmenia. Nechápte ma zle, nie je to zlý komiks a Gage robí tú najlepšiu prácu, akú s daným materiálom robiť môže. Za to klobúk dole. Je ale na škodu, že je obmedzený svetom Fortnite. Tak či tak, rád sa pozriem na to, ako sa to celé vyvinie ďalej. Za tie drobné a hrejivý pocit z toho, že môžem držať v rukách zošitovku v češtine, to rozhodne stojí. Ak ste hráčom Fortnite, tak si číslo kúpite už len kvôli skinu do hry. Pre nás ostatných je kúpa len záležitosťou lásky ku komiksovému médiu.

Hodnotenie: 65%

Scenár: Christos Gage
Kresba: Reilly Brown
Jazyk: Český
Preklad: Ľudovít Plata
Počet strán: 24
Väzba: Zošit
Rok vydania: 2021
ISBN: 9772695151008

Recenzované bolo prvé české vydanie od vydavateľstva Crew

10Geek

10Geek
My name is my name

Diskusia

8HitBoy
Hahah, toto vyzerá tak krásne šibnuto :)
13.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB