Princezná Amazoniek v nukleárnej pustine plnej Kaiju (recenzia Wonder Woman: Mrtvá Země)

Ako obstojí Wonder Woman v nebezpečnom postapokalyptickom svete plnom Kaiju? Stojí novinka vydaná Crew za Vašu pozornosť?
Filmová história scifi
Mad Max, Fallout, Old Man Logan, Hulk: Future Imperfect, Sweet Tooth, Pošťák. Ďaleká postapokalytická budúcnosť odjakživa lákala fanúšikov aj tvorcov. Či už filmárov, spisovateľov, herných vývojárov alebo komiksových scenáristov. Faktom je, že trh je touto tématikou doslova zaplavený a nájsť naozaj kvalitné dielo človeku môže pripadať ako ťažba diamantov.
Preto keď DC Comics minulý rok oznámilo, že plánuje vydať postapo minisériu s Wonder Woman v hlavnej úlohe, ostal som skeptický. Dokonca ani promoarty ma neoslovili a jediné, čo vo mne vyvolalo aspoň nejaký záujem bola skutočnosť, že miniséria bude vychádzať pod hlavičkou DC Black Label. Čiže pod dospelejšou a ničím necenzúrovanou (pokiaľ nepríde na nahotu, však batpenis z Batman Damned?) odnožou DC Comics, ktorej príbehy zatiaľ prinášali podstatne viac kvality než prúserov. O čo viac som bol prekvapený, keď sa z Wonder Woman: Dead Earth, stal môj najobľúbenejší superhrdinský komiks roku 2020! Preto keď Crew začiatkom roka oznámilo, že ho vydá v češtine, nemohol som byť nadšenejší. Poďme sa teda spolu bližšie pozrieť na posledné dobrodružstvo princeznej Diany z Themysciri.
Wonder Woman: Mrtvá Země. Prvého české vydanie (Crew, 2021).
Wonder Woman: Mrtvá Země. Prvého české vydanie (Crew, 2021). Disclaimer
Príbeh sa otvára v ďalekej budúcnosti, kde našu Zem postihla (pravdepodobne nukleárna) katastrofa. Tí čo ju zažili a prežili sú už mŕtvi a ich potomkovia danú udalosť poznajú len pod menom Veľký Požiar. Na zbytky civilizovaného ľudstva navyše útočia Haedry, čo sú zmutované Kaiju monštrá rôznych veľkostí. Práve pri takomto útoku na skupinu prieskumníkov z tábora Nová Nádej, ktorý je jedným z posledných ľudských miest, sa podarí nájsť a priviesť k životu Wonder Woman, ktorá bola uložená k umelému spánku v pozostatkoch Batmanovej jaskyne. Diana zisťuje, že jej schopnosti a sila sú značne menšie než by mali byť a tiež to, že vôbec netuší, čo sa stalo so Zemou a koľko času ubehlo. Práve snaha nájsť odpovede na tieto otázky, láska k ľudstvu a zodpovednosť za ich ochranu sú hnacím motorom celého príbehu.
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana proti Haedre
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana proti Haedre Disclaimer
O príbeh a kresbu sa postaral, dovtedy pre mňa neznámy, Daniel Warren Johnson. Je to mladý autor pochádzajúci z amerického Chicaga a Mrtvá Země je jeho prvým projektom pre DC Comics. Predtým však pre Dark Horse vytvoril komiks Space Mullets! a pre Image Comics projekty Murder Falcon a Extremity. Konkrétne za Extremity bol nominovaný na Eisnerovu cenu, o ktorej každý fanúšik sekvenčného umenia vie, že je v komiksovej brandži ekvivalentom Oscarov. V súčasnosti mu vychádza aj prvý projekt v Marvel Comics a jedná sa o titul Beta Ray Bill a z tých dvoch čísiel, ktoré zatiaľ vyšli, to vyzerá na ďalší úspech.
Johnson dávkuje príbeh, udalosti a informácie postupne a v správnom množstve. Či už sa jedná o zoznámenie sa s pravidlami a štruktúrou novej civilizácie, stretnutia so známymi postavami alebo odhaľovanie udalostí vedúcich k zničeniu Zeme. Musím pochváliť aj to, ako pracuje s postavou Wonder Woman. Diana je vhodená do úplne neznámeho sveta a cíti sa osamelá a stratená. Podobne, ako keď na začiatku prvýkrát opustila Themysciru a ocitla sa vo svete ľudí. Akurát že tentokrát je svet oveľa nebezpečnejší a smrtiaci. Zrkadlenie jej originu s udalosťami tohto príbehu sa mi veľmi páčilo a s neistou a zmätenou Dianou sa čitateľ dokáže ľahko stotožniť.
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Scéna - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana plače nad Zemou
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Scéna - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana plače nad Zemou Disclaimer
Napriek tomu, že je Wonderka plná otázok a pochybností, Johnson nezabúda na to, že jej srdce je stále naplnené láskou. Je to predsa jej najvýraznejšia charakterová črta a to prvé čo mi napadne, keď sa povie Wonder Woman. Vždy sa mi z pamäte vynorí scéna z Infinite Crisis, kde hrdina Blue Beetle spomína, že Dianinou pravou superschopnosťou je, že keď na teba hovorí tak to robí tak, že máš pocit, že jej na tebe záleží. Že o tebe vie všetko. To najlepšie a aj to najhoršie. Ale aj tak ťa miluje. Som rád, že Johnson na to nezabúda a z lásky robí ústrednú tému svojho príbehu.
Chcel by som sa ešte vrátiť k forme civilizácie, ktorú Johnson vo svojom svete predstavil. V príbehu vidíme, ako to funguje v tábore Nová Nádej, ktorý sa nachádza v priestoroch stredovekého hradu európskeho typu. A tu prichádza moja prvá výhrada. Kde na území Severnej Ameriky boli stredoveké hrady? Pýtate sa, ako si môžem byť istý, že sa tábor nachádza na tomto území? Nuž, keď vezmeme do úvahy fakt, na akom mieste bola Diana prebudená a že tábor je vo vzdialenosti maximálne dvoch dní pešej chôdze, tak to nie je až tak zložitá matematika. Jeden môže namietať, že sa přeživší Veľkého Požiaru mohli rozhodnúť vybudovať hrad sami, ale pýtam sa, prečo? Preživší rozhodne poznali modernejšiu a praktickejšiu architektúru. Celkovo aj vo vnútri Novej Nádeje to žije v stredovekom duchu. Či už spomeniem zábavu obyvateľstva vo forme gladiátorských zápasov, stráže ozbrojené kopijami alebo fakt, že tomu celému vládne jeden krutý diktátor. To sú všetko veci už x-krát použité v x-postapo dielach. Čiže v tomto smere nejde o nič originálne a mrzí ma, že Johnson tento aspekt nepremyslel trochu viac. Čo sa týka príbehu, je to teda jediná vec, ktorú by som chcel vytknúť. Inak som nad mieru spokojný.
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Scéna - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana vs. Monštrá
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Scéna - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Diana vs. Monštrá Disclaimer
Nadupané a akčné pasáže striedajú citlivé scény, ktoré dokážu čitateľa emočne doslova vyštaviť. Johnson rozhodne vie, ako dodať postavám hĺbku a keď sa hádajú, prežívajú zradu či smútok, tak im pocity verím a prežívam ich s nimi. Púť Diany a obyvateľov tábora Nová Nádej je plná sklamania a zrady, ale aj veľkolepých akčných súbojov. Okrem emócií a akcie dôjde aj k pár (viac či menej) prekvapivým zvratom, niekoľko veľmi cool momentom a dokonca aj na jeden, ktorý by sa dal nazvať pomerne kontroverzným. Keďže sa však jedná o celkom zásadný spoiler, ďalej to tu rozoberať nebudem. No a takýmto kolotočom nás Johnson vedie až k horkosladkému záveru, kde si necháva mierne pootvorené dvierka k prípadnému pokračovaniu, ktorému by som sa nebránil.
Pozrime sa teraz na výtvarnú stránku komiksu. Johnsonov štýl kresby je veľmi drsný, priam až surový. Nečakajte Dianu ako top modelku z ceruzy Jima Leeho. Kdeže! Rovno zabudnite na akýkoľvek mainstreamový americký komiksový štýl. Johnsona práca pripomína skôr európsku školu a ako som spomínal vyššie, keď som videl prvé promoarty, úplne nadšený som nebol. Keď som sa však do príbehu začítal, uznal som, že tento štýl drsnému postapokalyptickému komiksu skutočne svedčí. Dokonca som si uvedomil, že strapatú a ufúľanú Dianu som si zamiloval ešte viac, než tú vznešenú Wonder Woman, na ktorú je čitateľ bežne zvyknutý. Je pravda, že pri záberoch ako sú polocelky Johnsonovi niekedy dochádza dych a v pár prípadoch som narazil aj na celkom úsmevnú anatómiu postáv. Na to všetko som ale rýchlo zabudol pri pohľade na epické dvojstránky, ktoré som dokázal obdivovať aj niekoľko minút. Vo veľkých akčných obrazoch je Johnsonova najväčšia sila. Rovnako dobre si vie poradiť aj s detailnými zábermi, kde sa vykresľujú emócie. Len tie polocelky sú jeho slabinou, ale verím, že to sa časom zlepší. Celkovo som s kresbou spokojný a Johnsonov štýl výborne zdôrazňuje atmosféru celého diela.
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Kaiju <3
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Kaiju <3 Disclaimer
Ako sa ale podarilo české vydanie? Crew komiks sa vydáva v luxusnom veľkom formáte a ja pánom z českého vydavateľstva za toto rozhodnutie veľmi ďakujem. Vydali tak už niekoľko komiksov z DC Black Label a ja som šťastný, že formát zvaný OHC (Oversized Hard Cover) je skutočnosťou aj v našej krajine. V USA väčšina DC Black Label titulov vychádza vo veľkom formáte už v zošitoch, takže keby chce Crew použiť akýkoľvek iný formát, museli by komiks zmenšovať tak, ako to robí české vydavateľstvo Comics Centrum. Crew musím pochváliť za to, že sa fanúšikom snažia zabezpečiť rovnaký zážitok, aký ponúka originál. Navyše ako som spomínal vyššie, Johnson je najsilnejší pri akčných dvojstránkach a v takom prípade platí, že čím väčší formát, tým lepšie. Pevné dosky chráni kvalitný prebal s krásnou obálkou, ale priznám sa, že práve dosky, ktoré sa skrývajú pod ním, sú niečím nádherným. Obrázok postapokalyptickej pustiny je dychberúci a aj materiál, z ktorého sú dosky vyrobené, je veľmi príjemný na dotyk. Neraz som sa prichytil, ako po nich len tak prechádzam rukou.
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Obálka - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Pevné dosky
Wonder Woman: Mŕtva Zem - Obálka - Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Pevné dosky Disclaimer
O preklad sa postaral Ľubomír Plata, ktorý už pre Crew preložil pár komiksov. Napríklad Batman Evropa, tretiu knihu Umbrella Academy, posledné tri Rebirth knihy Ligy Spravedlnosti alebo v súčasnosti vydávanú zošitovku Batman/Fortnite Bod Nula. Na preklade som nenašiel jedinú vec, ktorú by som mohol vytknúť, ale to, že Crew si na prekladoch dávala vždy záležať, nie je predsa žiadna novinka. Každý dialóg sa čítal výborne a ani na jednom mieste som nemal pocit, že by niečo ostalo stratené v preklade. Výborná práca!
Zaujímavosťou je, že Crew na mnohých miestach preložila aj “zvukové efekty”. Veľmi často sa to nevidí, pretože prekladanie zvukov je nesmierne ťažká a často nevďačná práca. Predsa len “THWOOOMP” znie lepsie než “ŽUCH!”, pri ktorom sa niekedy človek aj pousmeje. O to viac si vážim, že Crew sa o to pokúsilo a to, že niektoré naše ekvivalenty zvukov vedia vyvolať úsmev je niečo, na čo sa človek hnevať nemôže. Prekvapili ma však prekladateľské rozhodnutia ako “úhyb”. To som si povedal, že to snáď nemyslia vážne a plánoval som to vypichnúť v tejto recenzii. Ako som nad tým stále uvažoval, musel som vytiahnuť americké vydanie a tieto “problémové” panely porovnať. A čuduj sa svete, v origináli bol na tom mieste zvukový efekt “DODGE!”, čo doslova znamená “úhyb”. Takže držím hubu, šúcham nohami a žiadnu kritiku týmto smerom nepúšťam. Navyše, zakomponovanie vlastných efektov do obrazu je zvládnuté bezchybne. Zato si pochvalu zaslúži Martin Hanslian, ktorý mal na starosti lettering českého vydania.
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, porovnanie zvukových efektov
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, porovnanie zvukových efektov Disclaimer
Vydanie, ako býva zvykom, obsahuje náčrty postáv, ktoré čitateľovi môžu priblížiť proces výroby komiksu. Ja ako nadšený amatérsky kreslič mám takéto bonusy rád, ale viac cením, keď medzi bonusovými materiálmi nájdeme aj strany z reálneho komiksového scenára. Veď som aj nadšený amatérsky spisovateľ. Tentokrát sa ich, žiaľ, nedočkáme. Čo ale nechýba je galéria alternatívnych obálok a tie sú skutočne úchvatné. Určite by som si vedel niektoré z nich zarámovať a zavesiť na stenu. Veď uznajte sami.
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Variant Cover
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Variant Cover Disclaimer
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Cover
Wonder Woman: Mrtvá Země, 2021, Cover Disclaimer
Záver: Ako je jasné od začiatku recenzie, Wonder Woman: Mrtvá Země patrí medzi moje srdcovky a som veľmi rád, že tento titul vyšiel v češtine. Celkovo sa jedná o drsný, akčný, ale zároveň nesmierne citlivý príbeh v postapokalyptickom svete DC Comics. Príbeh o láske, zrade, priateľstve a zodpovednosti. A tiež o obrích Kaiju, takže to nejde nemilovať. Surová kresba náležite podfarbuje atmosféru celého príbehu a najviac vyniká vo veľkých záberoch. Nebyť neoriginálneho a za mňa odfláknutého spracovania postapokyliptickej civilizácie, tak nemám čo vytknúť. Čo sa týka českého vydania, tam rozhodne nie je čo kritizovať. Fyzické vydanie, preklad, lettering. Všetko na jedničku. Ak by ste si teda mohli kúpiť len jeden superhrdinský komiks ročne, doporučujem kúpiť práve tento.

Hodnotenie: 90%

Wonder Woman: Mrtvá země / Wonder Woman: Dead Earth #1-4
Scenár a kresba: Daniel Warren Johnson
Vydavateľstvo: CREW
Rok vydania: 2021
Jazyk: český
Počet strán: 204
Väzba: tvrdá, viazaná s prebalom
Preklad: Ľubomír Plata
ISBN: 9788074499913

Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo CREW, ktorému chcem týmto poďakovať.
Nakladatelství Crew Reklamné logo
Nakladatelství Crew Disclaimer

10Geek

10Geek
My name is my name

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB