Černý kámen – Robert E. Howard (recenzia)

Výber hororových poviedok od kultového autora, jedného zo zakladateľov modernej fantasy.
Goran
Podporte scifi.sk
Ak máte záujem oboznámiť sa s Howardovou tvorbou, máte k dispozícii pomerne dosť poviedkových zbierok, ktoré boli preložené do češtiny (niečo sa objavilo aj v slovenčine!), ale väčšinu z tejto väčšiny zaberá hrdinská fantasy, kde bol Howard takpovediac doma. Iste, aj v jeho príbehoch radiacich sa k pútavému fantazijnému subžánru "meč a mágia" je hrozivých momentov požehnane, ale výberov z autorovej tvorby, ktoré pozostávajú výlučne zo strašidelných príbehov, nie je zas až tak veľa.
Americký autor fantasy a hororu Robert E. Howard (1906-1936).
Americký autor fantasy a hororu Robert E. Howard (1906-1936). / Zdroj Disclaimer
A ako to už pri takýchto výberoch býva, niektoré poviedky sa nutne musia opakovať, a to napriek tomu, že Howard po sebe zanechal desiatky – a tým nemyslím tridsať či štyridsať próz, ale stovky(!) ukážok svojho hektického a vášnivou láskou naplneného rozprávačstva – príbehov, a tak je z čoho vyberať, ale jednoducho niektoré sa zvyknú obchádzať a iné sú zas tak extrémne populárne, že nemôžu chýbať v nijakej antológii, takže sa objavujú stále dokola. Nevyhla sa tomu ani táto kniha, no i tak tu objavíte poviedky, ktoré dosiaľ neboli u nás publikované. Zaujímavé je aj to, že mnohé, ba asi väčšina z príbehov, sa dajú priradiť k tomu, čo je dnes označované ako lovecraftovský horror, čiže táto zbierka sa uchádza aj o priazeň fanúšikov "podivného pána z Providence". Viaceré z týchto poviedok prispievajú k Lovecraftovej mytológii a nielenže si z nej veľa požičiavajú, ale aj ju obohacujú. Howardovým vkladom je zapovedaný zväzok nesúci názov Unaussprechlichen Kulten, teda Bezmenné kulty, ktorý je známy aj ako Čierna kniha. Nápad je zjavne vymodelovaný podľa Lovecraftovho Necronomiconu, Knihy mŕtvych mien, ale treba počítať s tým, že Howardovi hrdinovia sa zvyčajne nenechajú bezradne drviť "kozmickým desom", ale čelia mu tvárou v tvár. Zvyšok tvoria poctivé dobrodružné pulpové horrory, v ktorých Howard tak vynikal.
Černý kámen. Obálka prvého českého vydania (Laser-books, 2016).
Černý kámen. Obálka prvého českého vydania (Laser-books, 2016). Disclaimer
Poďme sa pozrieť na jednotlivé poviedky:
Obyvatelé podhrobí (Dwellers under the Tomb)
Dvaja priatelia sú vyrušení zo spánku na smrť vydeseným susedom, ktorí tvrdí, že ho máta prízrak jeho nedávno zosnulého brata. Spolu sa rozhodnú túto pekelnú záhadu vyriešiť. To ešte netušia, že rozriešenie bude príšernejšie než čokoľvek, čo by sa im prisnilo v tých najhroznejších snoch.
Úvodná poviedka je veľmi dobrá a vyvinie sa v niečo úplne iné, než čitateľ spočiatku očakáva. Opäť sa v nej stretneme s odpudivou rasou, ktorá sa utiahla do podzemia a degenerovala v čosi neľudské. Netvrdím, že je lepšia než Lid z temnot či dokonca Červi země. Ale hoci podobná, je iná a je dobrá. A to je hlavné! Jednoznačne je vymodelovaná na základe Lovecraftovej poviedky Plíživý děs, ale zdatne jej sekunduje.
Enlilův hlas (The Voice of El-Lil)
Exotický dobrodružný príbeh z čiernej Afriky o stratenej rase a ich prazvláštnom a hrozivom tajomstve. Dvaja dobrodruhovia putujú za zvláštnym vábivým zvukom, ktorý sa rozlieha z hlbokej džungle...
Tento typ príbehov do literatúry priniesol H. R. Haggard a ostatní autori ako Burroughs, ale aj Howard ďalej s úspechom používali. Až na jeden fantazijný prvok je to čisté pulpové dobrodružstvo, čo vôbec nie je zlé, takéto niečo čitateľovi vždy dobre padne, ale žánrovo do tejto zbierky príliš nezapadá.
Děti noci (The Children of the Night)
Partia intelektuálov si príjemne kráti čas filozofovaním, ale jeden predmet z dávnej minulosti vrhne na neškodný pokec priam vražedný tieň.
Táto poviedka je zaujímavá asi len tým, že sa v nej prvý raz stretávame so zlopovestnou Čiernou knihou šialeného okultistu von Junzta. Áno, autor tu použil svoj obľúbený prvok prelínania časových dejov, teda dávnej minulosti a súčasnosti, dočkáme sa i nejakých tých barbarských bojov, ale tempo poviedky je príšerne spomalené vďaka Howardovmu pseudohistorizovaniu a úvahami o rasách. Vnímam to tak, že mal na to slabosť, vo svojich príbehoch má často takéto úvahové pasáže, ale v tejto poviedke sa táto slabosť ukazuje byť slabinou. Ide to jednoznačne na úkor deja, ktorý ani sám osebe nie je nijako výrazný. No to nevadí, veď je to jediná slabá poviedka v zbierke.
Černý kámen (The Black Stone)
Hlavný hrdina sa rozhodne pátrať po tajuplnom artefakte opradenom strašnými povesťami, ktorý sa má údajne nachádzať na málo prístupných miestach v uhorských horách...
Keď sa Howard podujal písať príbehy v duchu svojho priateľa Lovecrafta, v tých najlepších pokusoch sa mu dokázal vyrovnať. Táto poviedka sa zvykne označovať za najlepší lovecraftovský horor, ktorý nenapísal sám Lovecraft. Nájdeme tu zlovestný artefakt zrejme nepozemského pôvodu, desivého obyvateľa z iných vesmírnych sfér a jeho degenerovaných uctievačov, skrátka poriadnu porciu hrôzy, ktorá útočí na telo, no predovšetkým na myseľ a dušu. Je to veľmi dobrá poviedka, to je bez pochýb, ale ešte lepšia je podľa mňa nasledujúca:
Netvor na střeše (The Thing on the Roof)
Pátranie po informáciách obsiahnutých v obskúrnej a ťažko zohnateľnej knihe smeruje k fyzickému pátraniu po stratenom chráme v džungliach mezoameriky, kde sa má údajne nachádzať poklad nevýslovnej ceny.
Milý čitateľ, teraz si dostal jednu z najlepších poviedok od Lovecrafta, ktorú sám Lovecraft nenapísal... Touto prózou si Howard prepožičiava viaceré ingrediencie z Lovecraftovej mytológie, ale sám do nej aj prispieva. Je to jedna z mojich najobľúbenejších poviedok v tomto podžánri strašidelnej literatúry, kde (až na záver) nepocítime vyložene des, ale vieme, že niečo je v neporiadku, v sakra veľkom neporiadku, a že hrdina má problém, z ktorého ho nevysekajú ani všetci svätí a nezadržateľne smeruje k záhube...
Démon prstenu (The Haunter of the Ring)
Protagonista príbehu je bezradný, jeho milovaná a aj milujúca manželka sa ho už tretíkrát pokúsila zavraždiť... Aby to bolo všetko ešte zlovestnejšie; podľa všetkého vôbec nemá zločinné úmysly, ale koná tak akoby ju posadlo neznáme zlo...
Tretí príbeh po Obyvateľoch podhrobia a Deťoch noci, kde sa stretávame s dvojicou priateľov Conradom a Kirowanom a aj tento raz sa zapletú do hrôzostrašného okultného dobrodružstva. Poviedka ma veľmi bavila, mala spád, dobrú nosnú tému, pamätihodné momenty a silné vyvrcholenie. Je dôkazom, že či už Howard zasadil svoje príbehy do historického rámca alebo ich situoval do svojej súčasnosti, takmer vždy vedel namiešať dobrý žánrový koktejl.
Dermodova zhouba (Dermod´s Bane)
Hlavný hrdina uteká pred veľkým žiaľom zo smrti svojej milovanej sestry tak, že sa rozhodne navštíviť kraj svojich predkov. Stretáva sa pritom s prízrakom dvojakého charakteru...
Veľmi pekná kratšia poviedka, ktorá nevyznie tradične "howardovsky", ale môže sa hrdiť pôvabom, poetikou, atmosférou a silným koncom.
Hrob mi nekopejte (Dig Me No Grave)
Čudesný závet práve zosnulého nechvalne známeho okultistu obsahuje podivné inštrukcie... Vykonávatelia poslednej vôle sa ich chystajú naplniť.
Táto poviedka bude pre viacerých možno vrcholom zbierky, lebo je to naozaj mimoriadne funkčná kombinácia okultného a lovecraftovského hororu na jednej strane a na strane druhej sa jedná o starú dobrú faustiádu. U mňa trochu zráža hodnotenie typicky lovecraftovské vŕšenie prívlastkov. Je tu však aj niečo iné typicky lovecraftovské (a aj howardovské) a rozhodne pozitívne – atmosféra, čo by sa krájať dala!!! Zhasnite svetlá, zapáľte sviece a čítajte!
Aššurbanipalův plamen (The Fire of Asshurbanipal)
Dvaja dobrodruhovia, Američan a Arab striedavo utekajú a bojujú s berberskými banditmi a pokúšajú sa nájsť opustené legendárne mesto postavené v dávnych dobách, ktoré sa podľa nejasných správ má nachádzať stratené kdesi v púšti a ukrývať zvláštny drahokam - poklad obrovskej ceny. Miestni obyvatelia sa mestu zďaleka vyhýbajú a tvrdia, že drahokam niekto alebo skôr NIEČO stráži...
Toto je niečo skutočne výborné, príbeh, ktorý vás zaujme tak, že zabudnute na okolitý svet, no po prečítaní na príbeh už nikdy nezabudnete. Bez preháňania jeden z najlepších dobrodružných a tajuplných príbehov, čo som kedy čítal! Je to zábavnejšie a strhujúcejšie než dobrodružstvá Indiana Jonesa na filmovom plátne. A podobne ako v eskapádach Indiana Jonesa, i tu sa dočkáme v závere podmanivého fantastického prvku. A hororu! Síce až v úplnom závere, no o to strhujúcejšie to na čitateľa zapôsobí!
Kobra ve snu (The Cobra in the Dream)
Cestovateľ a dobrodruh je trýznený neobyčajne živým snom, ktorý je možno niečím viac ako len ozvenou minulosti a prežitých útrap...
Poviedka, ktorá spracúva rovnakú tému ako autorov iný príbeh Hadí sen, viac toho vysvetľuje a je väčšmi dejová, avšak i slabšia, než jej známejšia verzia. Stále však schopná poviedka!
Nestvůrný kopytnatec (The Hoofed Thing)
V mestskej štvrti záhadne miznú domáce zvieratá. Ale to je len začiatok, neskôr sa začnú strácať ľudia... Majú tieto nevyriešené zločiny spojitosť s novým tajuplným susedom? Je to azda maniak? Skutočnosť však bude oveľa strašnejšia.
Áno, dopredu vieme, čo sa stane, a ak poznáme Lovecraftovu tvorbu, konkrétne napríklad Hrôzu v Dunwichi, poviedka nás nemá šancu prekvapiť svojou pointou. Čím nás ale prekvapí, to je jej pôsobivosť. Áno, určite je napísaná podľa vzoru Dunwich, lenže je snáď ešte lepšia, a tam, kde sa končí Lovecraft a začína Howard, tam kde hrdina vezme do rúk meč – pretože aj v tridsiatych rokoch 20. storočia, v ére palných zbraní, funguje na démonov najlepšie stará dobrá oceľ vedená svalnatou rukou autorovho hrdinu – začína sa to pravé dobrodružstvo. V tomto prípade dobrodružstvo skutočne desivé. Poviedka je krásnou ilustráciou toho, v čom si boli obaja Howardovia podobní, ale hlavne v čom sa odlišovali. Na záver už len toľko, že táto poviedka sa mi z celej zbierky páčila najväčšmi (prihliadam ale na to, že niekoľko vynikajúcich som už predtým poznal, a tak pre mňa neboli prekvapením). Túto poviedku som i čítal partii nezbedných pubertiakov a môžem povedať, že počúvali tak, že ani nedýchali! To je azda najlepšie svedectvo o kvalitách Howardovho rozprávačstva.

Verdikt: Zbierka je veľmi dobrá! Či sa len s tvorbou autora zoznamujete, alebo si chcete doplniť zoznam jeho dosiaľ neprečítaných poviedok, určite po nej siahnite. Pre fajnšmekrov je ale vhodnejší dvojzväzkový výber z nakladateľstva Plus pod názvami Krok ze tmy a Zpátky do temnoty. Tam sú ešte lepšie poviedky, a preto nemôžem dať tejto knihe plné hodnotenie.

Hodnotenie: 90%
Černý kámen
Autor: Robert E. Howard
Vydavateľstvo: Laser-books
Jazyk: český
Vydanie: prvé v tejto podobe
Rok vydania: 2016
Počet strán: 248
Väzba: mäkká/brožovaná
ISBN: 9788071934035
Preklad: Milan Žáček, Michael Bronec
Obálka: Ken Kelly

Ďalšie články autora:

Goran

Goran
Som priateľ zvierat, nie som pyšný na to, že som človek, ako mnohí iní ľudia. Chcel by som byť vtáčikom, ale zaľubujem sa do mačiek. Vo fantastike hľadám mýtopoetiku, odraz dokonalej krásy, ktorá nie je z tohto sveta, pocit zázračna a večnú túžbu po dobrodružstve.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Kei
Pekné zhrnutie. Kolko je v nej takých poviedok, čo ešte u nás nevyšli v inej zbierke? cca
10.04.2021
Goran
Díkes.
Dosť. Presne 7 z 11. Konkrétne Obyvatelé podhrobí, Enlilův hlas, Děti noci, Démon prstenu, Dermodova zhouba, Kobra ve snu, Nestvůrný kopytnatec.
11.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB