Scifi.sk pozerá: The Irregulars

Máme tu veľkonočné sviatky a na Netflixe nový mysteriózny seriál z obdobia viktoriánskeho Anglicka. Čo s tým? Nuž, odpoveď je jasná - sadnúť pred bedňu s popcornom v ruke a dívať sa.
Podporte scifi.sk
Píše sa koniec 19. storočia a Londýn, hoci hlavné mesto vtedy najbohatšej krajiny sveta, nepatrí medzi výkladné skrine monarchie. Aspoň v tomto seriáli rozhodne nie - všade špina, choroby, chudoba a bieda. Tamojšej atmosfére veľmi nepomáha ani pomaly rastúca vlna násilia a už vôbec nie séria rôznych nevysvetliteľných udalostí odohrávajúcich sa v hlavnom meste impéria: od unesených novorodeniat cez mŕtvoly so stiahnutými tvárami až po ľudí, ktorým niekto majstrovsky odňal časti tiel a rany behom okamihu sťaby zázrakom zacelil.
The Irregulars - Plagát
The Irregulars - Plagát / Zdroj Disclaimer
Na pozadí týchto udalostí stretávame skupinu tínedžerov vyrastajúcich v špinavých uliciach metropoly: mladú Beu (Thaddea Graham), jej mladšiu sestru Jessie (Darci Shaw) a dvojicu mladíkov Billyho (Jojo Macari) a Spikea (McKell David). Všetkých formovali londýnske chudobince a bieda a balansujú na hrane prežitia, hladu a zákona. Ich už tak bezútešný stav začne naberať omnoho závažnejšie rozmery po tom, ako sa Jessie začnú snívať šialené nočné mory.
Hlboko do vrecka, prázdny žalúdok, strach o strechu nad hlavou a obavy o budúcnosť – nečudo teda, že prijmú pracovnú ponuku od tajomného obyvateľa domu na Baker Street - doktora Johna Watsona.
Asi takto nejako by sa dal charakterizovať úvod do celkom príjemného, no napriek tomu nijako výnimočného nového mysteriózneho seriálu z dielne Netfixu. Za jeho vznikom stojí {i,Tom Bidwell{ (naposledy napr. najnovšia adaptácia Adamsovej knihy Watership Down z 2018) a podľa jeho vlastných slov ide o splnenie dávneho sna, na ktorom začal pracovať už v 2018.
Samotní Baker Street Irregulars, teda akási špiónska organizácia pomáhajúca Sherlockovi Holmesovi a jeho partnerovi doktorovi Watsonovi v boji proti zločinu, sa vyskytli už v dvoch pôvodných Doylových románoch - konkrétne v A Study in Scarlet (1887) a v The Sign of the Four (1890) a v jednej poviedke (The Adventure of the Crooked Man (1893)). Takže, ako vidno, nejde o nič nové. Dokonca už v roku 1983 vznikol seriál The Baker Street Boys a ďalší s názvom Sherlock Holmes and the Baker Street Irregulars v roku 2007.
V tomto smere však Bidwell príbeh okorenil nadprirodzenými a hororovými prvkami, pridal najmladšieho syna kráľovnej Viktórie Leopolda (Harrison Osterfield) a postavil celý mýtus o Holmesovi a Watsonovi na hlavu. K tomu sa ale ešte dostaneme.
Pokiaľ ide o herecké výkony a postavy, musím spomenúť najmä dve mená. Tým prvým je Clarke Peters (známy napr. ako dekan Jordánskej fakulty zo seriálu His Dark Materials). V Irregulars si zahral tajomného ipssissima, ktorý Jessie pomáha v snoch. Druhé meno, ktoré každému udrie do očí je Rory McCann. Ten stvárnil Vtáčkara, no všetci ho poznáme najmä z role Hounda z GoT. Títo herci dodávajú seriálu punc kvality a pri ich vystúpeniach divák naozaj krochká blahom.
The Irregulars - herecké obsadenie
The Irregulars - herecké obsadenie Disclaimer
Žiaľ, neplatí to vždy a najmä predstavitelia tínedžerských rolí sa majú ešte čo učiť. Nemôžem si pomôcť, ale najmä predstaviteľke Bei som neveril prakticky nič. Na druhej strane je to asi úplne normálne a nemožno od nich očakávať výkony ako od starých harcovníkov. Keďže je seriál určený primárne mladým divákom, možno sa v ňom až trocha zbytočne tlačí na romantickú dejovú líniu medzi Beou a mladým princom Leom. Osobne považujem túto líniu za naozaj zbytočnú a nudila ma, ale to asi bude vekom. O to viac ma zajímala línia s Jessinými vidinami, ktoré zdedila po svojej matke, časopriestorovou trhlinou medzi Londýnom (kde som fakt každú chvíľu čakal, že z nej vyskočí TARDIS s Doctorom) a ríšou mŕtvych a celé to napojenie na Holmesa (Henry Lloyd-Hughes) a Watsona (Royce Pierreson, známy zo Zaklínača). Inak, keď už sme pri týchto dvoch pánoch, práve tu sa rozhodol tvorca postaviť ich mýtus na hlavu z spraviť z nich – no možno nie priamo záporákov, ale aspoň hajzlíkov. Práve táto dekonštrukcia mýtu ma celkom potešila – koniec-koncov, dokonalých supermanov (ku ktorým sa ráta aj Holmes so svojim supervýkonným mozgom) sme tu mali už dosť. Bidwell preto zvýraznil ich negatívne vlastnosti, u Sherlocka napr. závislosť na omamných látkach a nafúknuté ego, u Watsona pre zmenu túžbu dokázať, že je rovnako dobrý ako jeho slávny spoločník. Veľmi dobre neobišiel ani geniálny Sherlockov brat Mycroft (Jonjo O'Neill) či niektoré ďalšie postavy známe z diel A. C. Doyla.
The Irregulars | Official Trailer | Netflix Disclaimer
Príbeh je však príjemne kompaktný a všetko pekne do seba v poslednej časti zapadne. Na rozhľadeného diváka sem tam v niektorých častiach mrkne odkaz na Jacka Rozparovača či Mary Shelley a jej Frankensteina.
Prekážala mi však hudba, ktorá bola elektronická a celkovo sa mi k seriálu nehodila. To platí najmä pri prvých epizódach, kde ste v niektorých kľúčových okamihoch mohli počuť dubstep. Takýto štýl ma dokázal úplne vyhodiť z rytmu a rozbiť celkom príjemný zážitok na kusy, ktoré sa ťažko zliepali dokopy. Mám pocit, akoby si to tvorcovia seriálu uvedomili a najmä v neskorších častiach upustili od podobných experimentov. Buď to, alebo som si zvykol ja a jednoducho som to prestal vnímať.

Záver: Celkovo možno nový seriál odporučiť. Neberte ho však ako niečo úžasné a bombastické, skôr ako príjemnú jednohubku a oddychovku vyvolávajúcu príjemné mrazenie v chrbte. Niečo ako keby boli Traja pátrači svojho času prenesení na obrazovky.

Hodnotenie: 75%

The Irregulars / Příležitostní detektivové z Baker Street
Veľká Británia, 2021
Žáner: Detektívny / Mysteriózny / Horor
Tvorca: Tom Bidwell
Producent: Rebecca Hodgson
Réžia: Joss Agnew, Johnny Allan, Weronika Tofilska
Scenár: Sarah Simmonds, Tom Bidwell
Kamera: Nick Dance, Laurens De Geyter, Tony Miller
Hudba: Paul Haslinger
Hrajú: Henry Lloyd-Hughes, Royce Pierreson, Clarke Peters, Thaddea Graham, Darci Shaw, Jojo Macari, McKell David, Sheila Atim, Lucy Russell, Harrison Osterfield, Rory McCann, Ansu Kabia, Olivia Grant, Eileen O'Higgins, Simon Ludders
PS: Už teraz sa povráva o druhej sezóne, ktorá by mala obsahovať viac krvi, tajomstva a príšer. Tešíme sa, hoci Netflix priamo ešte nič nepotvrdil.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

BocianSara
Dosť si ma na tento seriál teraz nalákal :D Vedela som o ňom len to, že je to Sherlockov svet a rozmýšľala som, či si to pozrieť ale nadprirodzené prvky a náznak spojenia s Doctorom sú pre mňa must watch :D
04.04.2021

cyberstorm
ten naznak je tam taky ze skor nie ako ano, len mne to cosi pripomenulo, ale iba ako fanusikovi Doctora.
04.04.2021

BocianSara
To mi stačí :D
05.04.2021

Goran
Recenzia je napísaná výborne, ale ten seriál je amalgámom toho, prečo si myslím, že súčasná zápaďácka popkultúra je vrcholom gýču, nevkusu a trápnosti... pseudozábavka pre plebs. Ale Tvoje "recky" si vždy ád prečítam.
Doyle, Stevenson, Stoker, Collins... sa v hrobe obracajú.
06.04.2021

Goran
Dobre, už som vychladol... :D ako hovorím, recenzia je dobrá, seriál je zábavný, ale ja osobne mám so súčasnou filmovou a seriálovou produkciou ohromný problém. Je to tým, že som starosvetský staromilec a súčasná estetika, súčasný diskurz a súčasné hodnoty i "hodnoty" ma veľmi vytáčajú. O to viac, keď sa snažia takýto modernizmus napasovať na niečo dobové, a špeciálne na to, čo mám veľmi rád. Nevnímam to potom ako aktualizáciu, ale ako karikovanie silných literárnych predlôh a parazitovanie na nich. Ale ok, už som ticho a nabudúce sa budem ovládať :D
06.04.2021

cyberstorm
LOL :D Goran pokoj, hlavne dychaj :D Pozri, ty to podla mna beries prilis silovo. Ja som to vzal ako prijemnu oddychovku, ktora ma v niecom prekvapila, v niecom sklamala. Ano, je to tak trocha nesurody amalgam roznych veci, ktory sa vezie na vlne YA a multikulturnych zalezitosti, ale vies coO Tu mi to vobec nevadi. Mozno je to dane aj tym, ze Shelock, napriek svojej slave a kulturnemu prinosi nepatri az tak velmi medzi moje sdrcovky. A viktorianska doba prelezena roznymi motivni? No a? - take bolo predsa vsade: od dnes klasickych steampunkovin ako je Masina zarakov, Liga vynimocnych, Anno Dracula, a dalsie, cez parodie (nedavno som aj s Jankou znova po rokoch pozrel skvele Without a Clue) ay po najnovsie veci, kde je Watson mulat/cernoch a Sherlock zavislak.
A pacilo sa mi to :) Je to imho ok. Ak sa nepaci, stale mozes siahnut po klasike, ci uz v podobe originalnych pribehov alebo skveleho serialu s Jeremy Brettom a Davisom Burkeom, alebo siahnut po steampunkovych pastichoch ci parodiach.
Sherlocka su mraky - doslova - a viktorianskej fikcie este viac, takze je si z coho vyberat. Toto tu je len mala kvapka v mori :)
PS: Co budes robit, ak sa raz niekto rozhodne sfilmovat Sherlocka, ktory bude afroamerickou lezbou? Osobne by som si aj tuto verziu pozrel a ak by bola dobre natocena tak Y not?
06.04.2021

8HitBoy
Práveže podobné kúsky sú v dnešnej dobe jeden z mála nespochybniteľne fungujúcich spôsobov, ako mladšiu generáciu priviesť k prečítaniu si originálov. Mám to rád. Nech to prekrúcajú, vymýšľajú si, domýšľajú, robia z toho fanfikciu. Len nech je to dobré :)
06.04.2021

Goran
Ja vám rozumiem, hoši... problém je v tom, že ja chcem veci trvácne, nemenné, vznešené, čisté, atď :D To, čo mám rád je pre mňa skoro sakrálne... a toto je profanovanie. Neviem sa od toho odosobniť. Ale nemyslite si, nejdem až tak ďaleko, že by som z niečoho robil naozaj už modlu-božstvo, ktorého sa je vôbec zapovedané dotknúť. Som otvorený kritike i prehodnocovaniu postojov i paródii. Ale takéto rekonštruujúce a dekonštruujúce diela by mali byť ojedinelé, vzácne, ako zaujímavý a kontroverzný experiment, avantgarda a nie stredný prúd, skrátka väčšinový trend, lenže teraz sa práve takýto "prekrútený" obraz stáva normou.
Uznávam aj to, že práve moderné a teda neštandardné spracovania môžu priviesť (mladého) človeka k záujmu o originály. Napokon, sám to vidím v knižnici. Áno, deje sa to a som za to veľmi rád.
A ak jedného dňa spravia z Holmesa černošskú lesbu, čo sa určite stane :D, tak producentom rozpošlem v obálkach prášok do pečiva alá antrax, aby som ich vystrašil :D A nie je to preto, že by som mal niečo proti ženám - černochom - lesbám, vôbec nie! Kto ma pozná, vie že nie som xeno... morf :D Ide mi o to, že si nadovšetko ctím originál a uchovávam tradície. Psychotypovo som skrátka konzerva, nie liberál.
06.04.2021

cyberstorm
Mato: max suhlas. Pokojne nech je Sherlock upirom :)
Goran: ale ved to mas :) Stale si mozes pozriet klasiku alebo precitat :)
06.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB