Recenzia: H. P. Lovecraft - Farba z kozmu

Prečítajte si moju recenziu na poviedku Farba z kozmu od legendárneho H. P. Lovecrafta!
Filmová história scifi
K mojím azda najobľúbenejším, a zároveň, pre mňa dosial neprekonateľným spisovateľom knižného hororového žánru patrí bezpochyby Howard Phillips Lovecraft. Autor, ktorý je tvorcom tzv. kozmického hororu vo svojich príbehoch využíva fantasy a sci-fi prvky, ktoré bravúrne mieša s hororom. Narodil sa koncom 19. storočia do chudobnej rodiny v americkom Rhode Island, kde žil smutný a depresívny život, čo sa odzrkadlilo aj v jeho knihách.
H. P. Lovecraft H. P. Lovecraft
H. P. Lovecraft Disclaimer
Je náročné vybrať si len jeden príbeh, keďže všetky mi naháňajú strach. Rozhodol som sa ale zrecenzovať jeho len 30-stranovú poviedku Farba z kozmu (Color Out Of Space), ktorú napísal v roku 1927. Dej príbehu je zasadený neďaleko {,Arkhamu}, Massachusets a rozpráva ho neznámy rozprávač, ktorý si nevie vysvetliť podivuhodné úkazy na tomto mieste - nakazená pôda, skazená voda, pustá vegetácia. Hlavnými protagonistami je päťčlenná rodina Gardnerovcov, ktorá sa starala o svoj dobytok a farmu. V jeden zvláštny večer začuli obrovskú ranu, dopad. Na ďalší deň si našli na svojom dvore podivnú dieru, v ktorej páchol a žiaril, skôr farebne preblikával, malý meteorit z neba. Rodina tomuto úkazu príliš veľkú pozornosť nevenovala. Až po čase sa ale začali diať naozaj abnormálne situácie, ktoré zmenili ich osudy naveky. Obsah meteoritu sa vsiakol do zeme a rozšíril nákazu z vesmíru do koreňov stromov, ako aj pitnej vody. Samotný meteorit pritom obsahoval v sebe neznámy organizmus pochádzajúci z mimozemských končín. “Žilo to v studni…” píše sa v knihe. Tento organizmus sa dostal do studne a kontaminoval tak jedlo, ako i pitnú vôdu. Postupne sa zo všetkých členov rodiny stávajú zvláštne, neľudské bytosti, ktoré podliehajú rozkladu, až sa z nich stanú suché, fragmentované stvory. Stanú sa z nich tzv. Farby z vesmíru, ktoré do seba absorbovali všetku životnú energiu a zanechali po sebe kontamináciu, rozpad a smrť. A potom odleteli do kozmu.
Farba z vesmíru Farba z vesmíru
Farba z vesmíru Disclaimer
Táto krátka poviedka (ktorá bola i sfilmovaná, pozn. recenzenta) vo mne vyvolala nevýslovný des a úzkosť. Behal mi mráz po chrbte pri čítaní napínavých riadkov. Strach z neznáma a uvedomenie si toho, že tu medzi nami môže žiť niečo, čomu nevieme pripísať presnú definíciu, vytvára v mysli príšernú, nepredstaviteľnú myšlienku. Spisovateľ sa s čitateľovou podvedomou mysľou dokáže nepekne pohrať. Musím priznať, že sa mi po dočítaní ťažko zaspávalo a mal som podivné sny plné obskúrnych výjavov a tajomných bytostí. Lovecraft je skrátka majstrom svojho remesla a zatiaľ ho v mojich očiach neprekonal žiadny autor tohoto žánru.
Hodnotenie autora recenzie: 10/10

Tomáš

Tomáš
Milovník fantasy, sci-fi, hororu. Čo viac dodať?

Diskusia

Marek Páperíčko Brenišin
Celkom sľubná práca :-) Na vavríny to ešte nebude, ale máš potenciál. Možno by sa hodilo trošku viac štruktúrovať recenziu, aby bola o niečo prehľadnejšia. Ale rozhodne pokračuj, dúfam, že budeš písať pre nás aj ďalej.
14.11.2020

Goran
Máme podobný vkus a sme rovnakí milovníci Lovecrafta. Aj na mňa nesmierne zapôsobil a jeho príbehy ma dodnes mátajú. Poriadne pošramotili moju psychiku, keď som ich ako pubertiak prvý raz čítal. Bolo to až šokujúce stretnutie, z ktorého som sa dosiaľ nespamätal. A som za to, paradoxne, veľmi rád! Takýmto spôsobom mi autor otvoril bránu do kozmu, čo na tom, že z nich neprichádzajú dobrí mimozemšťania, ale hrozivé entity mimo priestor a čas? Farba z kozmu je výborná poviedka, a reprezentatívna, čo sa týka Lovecraftovej tvorby, akurát si ťa dovolím opraviť - 30 strán, to ju nerobí krátkou zástupkyňou prózy, to je na poviedku celkom dosť.
K samotnej recenzii: máš pekný, taký knižný štýl, ale ty sám nepíšeš teraz poviedku, ale recenziu. A tá by nemala vyzradiť toľko z deja - teda žiadny spoiler, alebo len minimálny, lebo nie vždy sa to dá dodržať. A ako už poznamenal Marek, skús ju viac "rozvrstviť". Nevybaľ na čitateľa hneď všetko naraz a jedným dychom. Neber to odo mňa ako kritiku, skôr ako dobre mienené rady na zlepšenie, rozhodne to nie je zle napísané, a keby som Lovecrafta nepoznal, jednoznačne ma týmto nalákaš (a aj naľakáš :D). Keď vychytáš všetky muchy, budeš písať parádne recenzie.
14.11.2020

8HitBoy
Ahoj, aj tebe chcem poďakovať za účasť v našej súťaži. Absolútne chápem prečo a ako ti Lovecraft učaroval, nie tak dávno som hltal od neho jeden príbeh za druhým. Ako sa ti pozdávalo to filmové spracovanie s Nickom Cageom? Podľa mňa to bol super úlet! :)
14.11.2020

Tomáš
@Marek, ďakujem krásne, priznám sa, že je to moja prvotina. A rád, stále je co cibriť!
@Goran, keď si to tak teraz po sebe čítam, máš pravdu, veruže. Aj ten spoiler alert mohol byť :D a vďaka za podnetnú kritiku (hoci píšeš, aby som ju od teba nebral :D), posnažím sa :)
@HB ja ďakujem! Keďže som nemal veľké očakávania od toho, milo prekvapilo. Hlavne tá psychedélia :)
19.11.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB