Pripojte sa k Doomtrooperom

Doomtrooper je kartová zberateľská hra zasadená do univerza Mutant Chronicles, ktorá sa na Slovensku objavila popri Magicu už v roku 1995. Po minuloročnom úspešnom Kickstarteri sa dočkala aj elektronického spracovania. To je práve voľne dostupné v beta verzii.
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Kedysi dávno ešte v roku 1995 sa na Slovensku objavila zberateľská kartová hra Doomtrooper. Jej čaro spočívalo v jednoduchých a logických (ehm, ehm, o tom by sme mohli polemizovať - pozn. Šaňo) pravidlách a (hlavne) vo veľmi zaujímavom hernom univerze. Hra je síce zasadená do našej Slnečnej sústavy, ale do veľmi vzdialenej budúcnosti. Celkovo bolo vydaných cez 1100 kariet. Vo svete ich avšak vyšlo oveľa viac - fanúšikovia niektorých krajín sa neuspokojili s ukončením jej vydávania v roku 1998 a vydali niekoľko vlastných rozšírení či promo kariet. Hra mala šesť oficiálnych rozšírení a základná sada sa dočkala jedného reprintu.
Doomtrooper CCG - Scéna - Majstrovstvá ČR 2018 - Semifinále - Víťazstvo v druhom kole
Doomtrooper CCG - Scéna - Majstrovstvá ČR 2018 - Semifinále - Víťazstvo v druhom kole Disclaimer
Vesmír Mutant Chronicles
Ako sme spomenuli, dej hry sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Zem ľudstvo vyžmýkalo do poslednej kvapky každého využiteľného zdroja. Národy zanikli a nahradili ich obrovské megakorporácie, ktoré opustili rodnú planétu a usadili sa na rôznych teraformovaných planétach Slnečnej sústavy. Boje medzi nimi sa premiestnili na planéty, kde ich zasiahla nešťastná udalosť - odhalenie portálu do inej dimenzie na Plute. To umožnilo temným silám napadnúť našu domovinu a ľudstvo bolo na pokraji zániku. Hlavnou zbraňou takzvanej Čiernej légie bolo ovládnutie strojov a elektroniky dovtedy neznámou silou. Našťastie sa objavil hrdina Nathaniel Durand. Podarilo sa mu naučiť sile, ktorú nazvali Umenie a prvýkrát Légiu porazil. Spolu s ostatnými bojovníkmi potom založil Bratsvo, ktoré práve pomocou kúziel Umenia bojuje proti Čiernym. Proti nim zároveň začali megakorporácie bojovať spoločne. Vytvorili organizáciu zvanú Kartel, ktorá riadi elitnú skupinu vojakov nazvanú Doomtrooperi. Táto elitná armáda na čele s novovzniknutým Bratsvom zaútočila na hlavnú citadelu temných síl, ktorú bránila armáda piatich temných Apoštolov. Durand ich armádu síce porazil, ale sám pri tom umrel. Ľudstvo sa vzdáva vymožeností AI a výpočtovej techniky, vracia sa kvázi späť do dieselpunku, hoci do mocenského vzorca následne pribúda aj korporácia využívajúca hlavne stroje a elektroniku s názvom Cybertronic.
Obliehanie citadely - Reklamné - Banner
Obliehanie citadely - Reklamné - Banner / Zdroj Disclaimer
Svet a frakcie
Samotná hra Doomtrooper sa odohráva v tejto dobe a vy máte na výber zo siedmich frakcii. Okrem spomenutej Čiernej légie a Bratsva tu sú všetky megakorporácie: Kapitol, Imperiál, Mishima, Bauhaus a Cybertronic.
Pôvodná predloha nechodí v inšpirácii pre jednotlivé korporácie ďaleko. Kapitol vychádza z pozostatkov USA. Imperiál dýcha britskými ostrovmi (aj keď v tej dobe sú dávno neobývateľné) a v jeho radoch bojujú zúriví bojovníci škótskych klanov. Mishima je zasa ázijská záležitosť s prevahou Japoncov. Ak ste si stále nevybrali, je tu ešte Bauhaus, ktorá združuje vo svojich šíkoch nemecké a ruské rody. A potom je tu Cybertronic, jediný multikulti spolok, ktorý berie každého vyvrhela a následne ho hardvérovo vylepší.
Vzostup a pád
Samotnú kartovú hru predchádzala pôvodná RPG Mutant Chronicles a wargame s názvom Warzone. V čase ich slávy bolo vydaných aj niekoľko knižiek a komiks. Neskôr sa Hollywood posnažil aj o film (ehm, ehm, naozaj to nechcete vidieť - pozn. Šaňo). Otázka je teda, prečo vlastne hra v roku 1998 zanikla. Faktorov je zrejme viac, ale myslím si, že hlavným zlyhaním bolo, že hra sa priveľmi držala logiky príbehu a popri nej dostávala zabrať aj hrateľnosť. V príbehu a teda aj v hre, bola najsilnejšou organizáciou Bratstvo a hneď potom Čierna légia. Vznikla teda akoby ideálna herná kombinácia, ktorou potom hrala na turnajoch drvivá väčšina hráčov. (Nepridalo tomu, že karty boli veľmi zle balansované, formulácie na nich nejasné, čo videlo k vývinu paralelných house rules v rôznych skupinách a siahodlhých zoznamov zakázaných alebo obmedzených kariet na turnajoch - pozn. Šaňo)
Hlavná výhoda hry - príbeh - sa postavila proti hre samotnej. Ak si totižto niektorí hráči obľúbili napríklad Kapitol, tak na turnaji s ním nevedeli vyhrať ani jedinú hru. Vo výsledku ich veľmi rýchlo prestala hra baviť.
Hra však mala potenciál a hráči ju hrali aj po jej zrušení a dokonca si vydávali vlastné rozšírenia. V Čechách sa dodnes každoročne organizuje turnaj, pričom pravidlá sú upravené tak, aby mali všetky fracie šancu.
Mutant Chronicles 2.0
Možno táto vytrvalosť hráčov už zaniknutej hry, priviedla Justina Raynarda a Steve Berryho k myšlienke hru obnoviť. V roku 2017 teda spustili kickstarterovú kampaň, ktorá bola úspešná. Hra však už nie je v papierovej verzii, ale čisto digitálnej. Súčasný stav hry je vo fáze beta testovania. A hra funguje prakticky bez chýb. Sú však stále karty, ktorých dosah na hru je tak zložitý, že sa na ich zapracovaní do systému neustále pracuje.
Justin aj Steve ale vedeli, že nemôžu zopakovať tú istú chybu, čo pred rokmi Bryan. Hra je preto od samého začiatku vyvážená. Testeri, ktorí túto hru hrajú, nahlasujú príliš silné karty a tie sú následne modifikované.
Doomtrooper Digital Colletctible Card Game - Trailer - Teaser Disclaimer
Vy sa teraz môžete zapojiť do hrania beta verzie a testovania hry, ktorú nájdete na stránke https://dtga.me, kde po zadaní INVITE kódu tehloslav1 môžete začať dobýjať v mene vašej korporácie Slnečnú sústavu! Pozor, kód bude platný pravdepodobne len zopár dní. ;)

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.