Legendárna Duna v slovenskom preklade

Kultové dielo Duna asi netreba príliš predstavovať, od augusta 1965 prešlo vyše päťdesiat rokov a mohli sme si ju prečítať aj u nás, bohužiaľ len v českom preklade. Toto sa zmenilo v novembri 2018, keď vo vydavateľstve PREMEDIA vyšiel slovenský preklad tejto nesmrteľnej klasiky.
Filmová história sci-fi časť 9. (2010-2020)
Duna - Obálka - SK 2018
Duna - Obálka - SK 2018 / Zdroj Disclaimer
Kultové dielo Duna asi netreba príliš predstavovať, od augusta 1965 prešlo vyše päťdesiat rokov a mohli sme si ju prečítať aj u nás, bohužiaľ len v českom preklade. Toto sa zmenilo v novembri 2018, keď vo vydavateľstve PREMEDIA vyšiel slovenský preklad tejto nesmrteľnej klasiky.
Sir Arthur C. Clarke o nej povedal: „Duna je medzi SF románmi unikátom… Okrem Pána prsteňov nepoznám nič, čo by sa jej mohlo rovnať.“
Za seba musím povedať, že z tejto novo preloženej knihy som mal dosť strach, predsa len, páni Karel Blažek a Jindřich Smékal, ktorí ju v roku 1988 preložili, nasadili dosť vysokú latku a kniha s modrou vlnou uprostred púšte patrí medzi moje najobľúbenejšie.
Duna - Obálka - CZ, Omnia 1988
Duna - Obálka - CZ, Omnia 1988 / Zdroj Disclaimer
Preto boli očakávania veľmi vysoké a možností, ako ma mohla sklamať, bolo mnoho. Našťastie sa vydavateľstvu Premedia podarilo zabezpečiť výborný preklad. Kniha je plná špecifických výrazov a názvov, u ktorých som si bol istý, že nájsť ich slovenský ekvivalent bude náročné. A až na pár drobných výnimiek, ktoré sú navyše diskutabilné (Butlerovský vs. Služobnícky džihád), mu v podstate ani nemám čo vytknúť. Kniha je navyše veľmi pekne spracovaná, v pevnej väzbe, obálku a prebal navrhol František Hříbal.
Dej knihy má viacero rovín, v jednej, tej základnej, autor zobrazuje zradu a fenixovský vzostup mladého vojvodu Paula. Druhá rovina núti čitateľa zamyslieť sa, čo sa s človekom stane keď sa z neho stane nadčlovek a ako ho to zmení a poznačí. A tretia, nemenej dôležitá a nemenej platná, je, že voda je život.
Duna - Duna - analog magazine cover casopisu analog
Duna - Duna - analog magazine Disclaimer
Román bol pôvodne publikovaný ako dva samostatné seriály v časopise Analog editovanom legendárnym John W. Campbellom. Prvé vydanie vydalo nakladateľstvo Chilton Company, čo je bývalá vydavateľská spoločnosť, najznámejšia pre svoje obchodné časopisy a automobilové manuály. V roku 1966 spolu s románom This Immortal od Rogera Zelazného získala Duna cenu Hugo a tiež vyhrala úplne prvú cenu Nebula za najlepší román. V roku 2003 bola označená za svetovo najpredávanejší sci-fi román.
Duna - first edition cover - large obal prvej edicie
Duna - first edition cover - large Disclaimer
Herbert napísal päť pokračovaní: Spasiteľ Duny (podľa informácií z vydavateľovho facebooku by sme sa na toto pokračovanie mohli tešiť na jeseň 2019), Deti Duny, Božský imperátor Duny, Heretici z Duny a Kapitula: Duna.
Prvý román inšpiroval aj filmovú adaptáciu Davida Lyncha z roku 1984, kde sme okrem iných mohli vidieť Stinga a Patricka Stewarta, minisériu Sci-Fi Channel z roku 2000 pod názvom Frank Herbert’s Dune a jej pokračovanie z roku 2003 Children of Dune, sériu počítačových hier, niekoľko spoločenských hier, piesní a sériu následných prác vrátane prequelov a pokračovaní, ktorých spoluautormi boli Kevin J. Anderson a syn autora Brian Herbert.
Dune - Poster USA Dune - Poster USA
Dune - Poster USA Disclaimer
Nová filmová adaptácia románu od režiséra Denisa Villeneuvea je naplánovaná na 20. novembra 2020. V nej sa môžeme tešiť najmä na Jasona Momou, Davea Bautistu a Josha Brolina.
„Nesmiem sa báť. Strach je zabijak mysle. Strach je malá smrť, ktorá prináša úplné zničenie. Budem čeliť svojmu strachu. Dovolím mu, aby prešiel okolo mňa i cezo mňa. A keď odíde, obrátim vnútorný zrak, aby som videl, kam šiel. Tam, kam odišiel strach, nezostane nič. Zostanem len ja.“
Objednajte si priamo na martinuse: Duna - ebook
Objednajte si priamo na martinuse: Duna - pevná väzba

Rasťo L.

Rasťo L.
Fanúšik scifi, fantasy a dobrej hudby.

Diskusia

jurinko
Dunu som nikdy necital, odradzalo ma, ze jej je tak vela knih. Ako je to s nutnostou precitat ich vsetky? Bude mi stacit Duna samotna, ci ee? A kolko ich vlastne je?
12.04.2019

Ash
Jurinko, 25 rokov som prežil bez toho, aby som si po Dune musel prečítať jej pokračovania. Potom som si kúpil aj nasledujúce štyri knnihy napísané Frankom Herbertom a musím konštatovať ich postupne klesajúcu úroveň.
Takže v pohode sa dá vyžiť z prvej knihy, tá je sama osebe výživným a zasycujúcim sústom.
12.04.2019

jurinko
Dakujem, Ash, v nieco taketo som (ani ne-) dufal ;-)
Idem do toho :-)
19.04.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1965)

Duna