Nová Duna pozná svojho Harkonnena

Už dávnejšie kolujú po internete správy o pripravovanej adaptácii legendárnej Duny od Franka Herberta, no informácie sú tak rozsypané, že sme sa v redakcii rozhodli, ich troška poskladať dohromady. Takže, čo vieme?

Najskôr trocha histórie:

V roku 2016 sa znova po dlhej dobe oznámené, že sa chystá nová adaptácia Herbertovej Duny. To samo sebou nie je až takou novinkou, koniec-koncov, kniha, ktorá sa pravidelne umiestňuje na čele rebríčkov najlepších science fiction a má na konte niekoľko ocenení, si to isto zaslúži. Len na okraj spomeňme, že o úplne prvú adaptáciu sa pokúšal Alejandro Jodorowsky už v r. 1974, (odkaz TU), no neúspešne. Napokon ju v 1984 sfilmoval David Lynch a neskôr v r. 2000 sa kniha dočkala TV minisérie z produkcie Sci-Fi Channel a o tri roky neskôr sequelu v podobe Children of Dune.

Dune, obálka prvého vydania (Chilton, 1965) / Zdroj Disclaimer

Kniha. Legenda. Duna.

Novšie pokusy nás zavedú do r. 2008, kedy Paramount vyhlásilo, že má plány o natočenie vysokorozpočtového trháku Peterom Bergerom na režisérskom poste. Žiaľ, plány sa presúvali až do r. 2012, kedy už bolo jasné, že z novej adaptácie Duny jednoducho nič nebude.

Duna 2020?

Preto fanúšikov celkom milo prekvapila správa a plány spoločnosti Legendary, že odkúpila práva a chystá sa natočiť legendu, ktorá je mnohými považovaná za nezfilmovateľnú.

Na režisérskom poste sa začalo skloňovať meno Denisa Villeneuvea, ktorý má na konte snímky ako Sicario, The Arrival a Blade Runner 2049. O svoju produkčnú stoličku sa bude okrem iného deliť s potomkami Franka Herberta (najmä s Brianom Herbertom, ktorý je spolu s Kevinom J. Andersonom autorom prequelov a sequelov Duny), takže je isté, že nebude mať až tak voľnú ruku, ako by si prial.

Denis Villeneuve / Zdroj Disclaimer

Prinesie nám Denis Villeneuve konečne dokonalé spracovanie Duny?

A čo obsadenie?

Pre Dunu sú v podstate najdôležitejšie tri-štyri postavy. V prvom rade Paul Atreides, mladý šľachtic, ktorý je predurčený stať sa osloboditeľom, spasiteľom a napokon aj niečím viac. Po dlhšom výberovom konaní napokon padla voľba na mladého Timothéea Chalametaa, ktorý si okrem iného zahral aj v Interstellar. Uvidíme, či jeho výkon bude stačiť na zobrazenie mladého Muad'Diba.

Paul Atreides Disclaimer

Paul Muad'Dib Atreides. Zľava Kyle MacLachlan (1984), Alec Newman (2000) a najnovšie Timothée Chalamet (202?)

V roli Jessicy Atreides, Paulovej matky a mentorky zazrieme krásku Rebeccu Ferguson, známu napríklad z posledných dvoch Mission Impossible, z thrilleru The Girl on the Train alebo z mrazivej detektívky The Snowman.

Jessica Atreides (Francesca Annis) / Zdroj Disclaimer

Jessica Atreides v podaní Francescy Annis z Lynchovej Duny.

Rebecca Ferguson / Zdroj Disclaimer

Vyrovná sa jej Rebecca Ferguson?

Zatiaľčo o hercovi, ktorý bude hrať Paulovho otca vojvodu Leta Atreida ešte nič nevieme, obsadenie jeho životného rivala a nepriateľa, tučného sadistického baróna Vladimíra Harkonnena je už známe. Toho si zahrá Stellan Skarsgård, na ktorého si možno spomeniete ako na kolegu Jane Foster z Thora a Avengerov. Nedávno sa k týmu pridal aj Dave Bautista v roli beštie Rabbana, Vladimirovho psychopatického synovca.

baron Vladimir Harkonnen Disclaimer

Bez baróna to nie je ono.

Takže, čo na záver? Príbeh poznáme. Obsadenie tiež. Už sa len tešiť.

No a na úplný koniec si zatiaľ môžete pozrieť galériu koncept artov výtvarníka menom Nivanh Chanthara, ktorý navrhne všetkých tých fremenov, sardaukarov a navigátorov. Tešíte sa?


cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Norbert
Určite áno nakoľko som film Duna videl a nie iba jedenkrát, ale viac krát, nakoľko ma zaujala nielen samotná predloha a dej filmu ale i jeho filmové spracovanie.Neskôr bola vydaná i hra Duna ktorá bol na dobu vydania spracovaná výborne nielen na grafickú časť, ale i na hrateľnosť hry. Moje pocity ohľadne nového filmu Duny sú nielen nesené očakávaním spracovania ale i tým, že dúfam že to čo bolo natočené už bude i v tejto novej verzii film spracované formou ktorá zachová pôvodný dej filmu a svojou myšlienkou sa postará o znova oživenie tohoto titulu - scifi .
16.10.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2003)

Deti Duny

(?)

Duna

(1984)

Duna

(2020)

Duna

(1965)

Duna

(2000)

Duna

(2020)

Duna

(1992)

Dune