Killjoys vs. Dark Matter (dva nové scifi seriály a ktorý z nich by ste mali pozerať)

Stanica SyFy odvysievala premiéry dvoch nových sci-fi seriálov. Stoja za váš čas?
Podporte scifi.sk
Posledné roky boli chudobné na čistokrvné sci-fi seriály s vesmírnymi loďami, lasermi a torpédami. O to viac nás potešilo, že americké stanice plánujú spracovať knižný hit Expanzia alebo Asimovu klasiku Nadácia. V uplynulých dvoch týždňoch sa k nim pripojili ďalšie seriály, o ktorých sa hovorilo pomenej – Killjoys a Dark Matter, obidva od SyFy.
V čase písania tohto článku si môžete pozrieť už druhú časť Dark Matter . Ide o adaptáciu komiksu rovnakého mena, ktorého sa podľa ohlasov drží skoro presne. Zápletka je jednoduchá, ale pútavá: osem ľudí sa zobudí z hibernácie na vesmírnej lodi. Nevedia kto sú, čo tam robia a už po pár minútach na nich niekto strieľa. Na seriály cítiť, že scenáristov zväzuje predloha a nemôžu si dovoliť držať sa klasických amerických seriálových klišé. Dej má rýchly spád, postavy hláškujú, konajú pomerne logicky a akcia na seba nenechá dlho čakať. Dokonca aj keď postavy čelia morálnej dileme, tak sa ju rozhodnú realisticky!
Dark Matter - Dark Matter
Dark Matter - Dark Matter / Zdroj Disclaimer
Seriál sám seba neberie príliš vážne, tvorcom ide o to diváka pobaviť a neunúvajú sa príliš expozíciou či prípravou na bájny „veľký príbeh“, ktorým nás už toľko iných scifi takmer unudilo k smrti ešte predtým, než ich stihli zrušiť. Prvé dve časti tvoria uzavretý minipríbeh, takže ešte len uvidíme, či sviežosť zábavnosť Dark Matter zostanú. V každom prípade však odporúčam seriálu dať šancu!
Killjoys sú tým slabším z nového sci-fi páru. Seriál je o lovcoch odmien v planetárnom systéme zvanom Quad (pretože sú tam 4 obývané planéty), ktorý ovláda korporácia s prozaickým menom „The Company“. Podobnosť prostredia s Firefly je čisto náhodná. Skupinu vedie krásna badass bojovníčka Dutch, ktorej asistujú bratia John a Davin. V prvej časti na Davina niekto vypíše odmenu, John sa vydáva svojmu bratovi pomôcť, dostane sa do problémov a Dutch ich ide zachrániť. Pilotná epizóda trpí prílišnou expozíciou, častým problémom seriálov zasadených v obsiahlom univerze. Namiesto toho, aby nám nový vesmír ukázali, postavy o ňom radšej hovoria. Seriál sa bojí experimentovať, každá scéna je napísaná ako podľa knihy seriálových klišé. Od počiatočného predstavenia, cez záchranu na poslednú chvíľu až po záverečné popíjanie v bare, všetko sme to už niekde videli. Jediné, čo chýbalo, bola bomba, ktorú sa podarí zneškodniť presne na 1 sekunde.
Killjoys
Killjoys / Zdroj Disclaimer
Na druhej strane, akčné scény sú komornejšie a lepšie nakrútené ako v Dark Matters. Zaujímavo vyzerá aj postava Dutch so záhadnou minulosťou a podivný náboženský (?) kult, ktorý ju vychoval. Znovu je to však expozícia, ktorá pripravuje javisko na nadchádzajúce udalosti a nijako neposúva dej danej časti dopredu. Jej dejová linka je pre mňa hlavným dôvodom, prečo si pozriem aj ďalšiu časť. Môj celkový dojem z Killjoys je, že tvorcovia sa snažia natočiť Firefly pre teenagerov. Seriál je ale zatiaľ priemerný, preto, pokiaľ naozaj nehladujete po televíznom sci-fi, odporúčam počkať do konca prvej série a prípadne pozrieť spätne.

Aldeberan

Aldeberan
Filmový a seriálový recenzent. Profesionálny hejter a odkrývač toho najbizarnejšieho v pop-kultúre. Redakčný glos-majster.

Diskusia

Lenona
Kiljoys som po prvom diely vyradila zo svojho hľadáčika ako totálne nezaujímavý. Postavy: pekný, pekná, pekný - klišé, nuda, nič - zostala prázdnota. Postavy machrujú nasilu, nič som im neuverila.
20.07.2015

jurinko
Aldeberan, sorry, ale cital si si to po sebe? "Dokonca keď postavy čelia morálne dileme, tak sa ju rozhodnú realisticky!"? To fakt? (o y/i a preklepoch ani nehovorim...)
20.07.2015

Aldeberan
Lenona: uplny suhlas, skusil som z "profesionalneho" zaujmu pozriet 2 epizodu a nedopozeral som to. Nuda. Jurinko: este raz som to presiel, co som nasiel, to som opravil, ostatne je objektivne mimo mojich sucasnych moznosti :) Aj keď teda i/y chybu som nenasiel?
20.07.2015

jurinko
Ja tam upravu nevidim ;-) ("odvisievala"? :-), spravne je "hibernacia", "na seriale", ta veta z mojho prveho prispevku, ...)
21.07.2015

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB