What is The Matrix Reloaded?

Teaster Poster - First
Noc plná očakávaní, ktorú v zámorí rozžiarili zelené písmená digitálneho dažďa schlaďujúceho horúce davy nedočkavých fanúšikov. Nám síce pomôže zatiaľ len studená sprcha, ale o týždeň sa dočkáme aj my. Pozrieme sa na prvé reakcie a rovnako na to, čo všetko je už Matrix.
Filmová história scifi
Teaster Poster - Full - Neo
Dnešnú noc bolo naozaj horúco a to dokonca aj v klimatizovaných kinosálach. 15. máj je totižto deň pokračovania filmovej revolúcie, ktorá pred štyrmi rokmi zmenila také pojmi ako sci-fi, akcia či vizuálne efekty. Vtedy ľudia vchádzali do kín s jedinou otázkou "What is the Matrix?" a z kina vychádzali s otvorenými ústami. Čo môžeme čakať teraz? Základná pointa, ktorá prilákala vtedy do kín toľko divákov je teda v podstate prezradená a tak bratia Wachowski museli poriadne zatlačiť na svoje mozgové závity, aby dokázali priniesť nielen nové špeciálne efekty (aj keď taký vylepšený bullet-time, 100 agentov Smithov, vírusy Dvojičky, alebo tá naháňačka na diaľnici, uff...), ale aj nový zaujímavý a pútavý dej. Čo teda hovoria tí, čo už Matrix Reloaded videli?
Matrix Reloaded - Neo proti programom Matrix Reloaded - Neo proti programom
Bohužiaľ, reakcie na pokračovanie Matrixu už nie sú také jednoznačné ako na prvý diel. Vyzerá to tak, že sa zčasti napĺňajú predpoklady tých, ktorý tvrdili, že príbeh, jeden zo základných pilierov Matrixu, sa bude strácať v záplave špeciálnych efektov a hercov poletujúcich na lanách. Naopak, efekty, akcia, matrixovské kung-fu sú všade vychvaľované a hodnotené ako rovnako revolučné ako v jednotke. Každopádne uvidíme o týždeň a zatiaľ sa pozrime na svet Matrixu podrobnejšie.
The World of Matrix:
Filmy (informácie o novom vydaní DVD):
Matrix - Poster - 2 Matrix - Poster - 2
Matrix (4/1999) - začiatok ságy, Neo objavuje v sebe vyvoleného a stavia sa tak do čela odboja proti strojom, ovládajúcich Zem a využívajúcim virtuálny svet Matrixu k udržiavaniu ľudí pri živote v obrovských bio-elektrárňach.
Matrix Reloaded - Intl Poster - Neo a Trinity Matrix Reloaded - Intl Poster - Neo a Trinity
Matrix Reloaded (5/2003) - Sentinely útočia na Zion a tak ostáva 72 hodín, aby Neo dokázal, že je vyvolený a zviedol tak súboj, ktorý pravdepodobne vyústi do konečného oslobodenia ľudstva spod otroctva Matrixu.
Matrix Revolutions - 1. photo
Matrix Revolutions (11/2003) - Totálna porážka strojov, alebo sa dočkáme nejakého prekvapenia? O záverečnej časti trilógie sa toho veľa nevie, ale za zmienku možno stojí vyhlásenie Johna Gaetu (vizuálne efekty) - "Revolutions sa odohrávajú v skutočnom svete a majú doslova epický záber."
Animatrix (všetkých deväť epizód vychádza na DVD v USA 3.6.2003, prvé štyri zdarma stiahnuteľné z oficiálnej stránky):
Animatrix - The Second Renaissance
The Second Renaissance (Part I - 2/2003, Part II - 5/2003) - Po vstupe do archívu Zionu sa vydávame na dlhú a strastiplnú cestu, ktorá nám ukáže ako sa stroje stvorené človekom dokázali vymaniť spod jeho kontroly a ovládli celú planétu.
Animatrix - Program
Program (3/2003) - Výcvik v Constructe tak trochu v inom podaní na aké sme zvyknutí z filmu. Súboje s katanami, agenti na koňoch... Ak sa vám páčil Tiger a drak, bude sa vám páčiť aj tento diel Animatrixu.
Animatrix - Detective
Detective Story (4/2003) - Súkromný detektív hľadajúci istú Trinity so zvláštnym tušením, že tu niečo nie je celkom v poriadku. Vizuálny štýl filmu-noir a starých čiernobielych detektívok sa v animovaných filmoch len tak ľahko nevidí.
Animatrix - Final Flight of Osiris
Posledný let Osirisu (Final Flight of Osiris) (4/2003, iba v kinách a na DVD) - Úžasný tréningový súboj s ľahkým erotickým nádychom preruší až útok chobotničiek. Je to práve Osiris, ktorý zaznamená tisíce týchto rozkošných robotov chystajúcich sa zaútočiť na Zion. Zatiaľ čo posádka odráža útok za pomoci ťažkých guľometov, hlavná hrdinka sa ladnými skokmi približuje ku poštovej schránke aby odovzdala odboju varovanie včas. To všetko v prekrásnej realistickej CGI grafike, možno ešte o chlp lepšej ako vo Final Fantasy.
Animatrix - Matriculated
Matriculated (až na DVD)
Animatrix - World Record
World Record (až na DVD)
Animatrix - Beyond
Beyond (až na DVD)
Animatrix - Kids Story
Kid's Story (až na DVD)
Počítačová hra:
Enter the Matrix - Game
Enter The Matrix (5/2003) - V unikátnom projekte spojenia filmu a počítačovej hry si zastrieľame a v bullet-time nakopeme pár agentov v roli pilotky Niobe a zabijáka Ghosta. Aj keď primárne hru robí tím Shiny Entertainment (MDK, Messiah) pod scenárom sú podpísaný bratia Wachowski a choreografiu bojových scén robí rovnako ako vo filme Yuen Wo-Ping. Taktiež filmové sekvencie sú natáčané s tými istými hercami a štábom ako filmy. Vychádza v týchto dňoch.
The Matrix has you...

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200)

Diskusia

Muti (Anonym)
Animatrix: Posledný let Osirisu budete moct vidiet aj na Markize v piatok 23.5. o 23.25 (po Matrixe cislo 1). Podrobnosti - vid TV program na scifi.sk
16.05.2003

m4sk (Anonym)
ten matrix2 je absolutna sracka...skoda penazi...
17.05.2003

Martin (Anonym)
dávajte si bacha v archíve v matrixe témach na stiahnutie je vírus v balíku "matrix commomeration
19.05.2003

kixo (Anonym)
Mozno by bolo fajn do zoznamu zaradit aj pripravovanu hru The Matrix Online. thematrixonline.warnerbros.com
19.05.2003

Pingo (Anonym)
Matrix je Odpad
20.05.2003

Alexander Schneider
To moze napisat kazdy, Pingo... skus odovodnit.
22.05.2003

Pingo (Anonym)
Ako zaryti fanusik X-men to musim tvrdit, ale po zhliadnuti Matrix 1 musim priznat, že ten film má vážne veľa do seba. Matrix 2 ma až tak nebavil, niektoré časti boli dosť zdlhave a ešte k tomu zmedializované takže človek dopredu vedel čo sa bude diať.
24.05.2003

Pingo (Anonym)
BTW: Niekde som čítal, že názvy 3 vzducholodi: Nebuchadnezzar, Medina a Hammurabi sú tiež názvy 3 divízii republikánskej gardy Sadama Husajna. To je pravda či čo?

24.05.2003

Alexander Schneider
Ha-ha-ha... To si ale Wachowski zavarilil Perle ich bude teraz prenasledovat a vyhlasi ich za medialnych teroristov a Matrix za podobenstvo na Al Qaedu! Uz sa tesim na prve spravy o tomto novom objave na neo-imperialistickom CNN. :D
25.05.2003

rotter (Anonym)
Matrix reloaded ma v skutocnosti ovela vacssiu myslienku ako I diel a ludia co si to nevsimli a myslia si ze islo len o efekty to vobec nepochopili. Viete co hovorila neovi vestkyna? ten francuz? preco mal vobec neo dojst do zdroja? Ak nie tak to naozaj nemalo cenu a ak sa ani nepokusite to zistit tak nikdy matrix nedocenite...
30.05.2003

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB