Phoenix Comicon 2013 - Fotoreportáž - Deň prvý: Štvrtok

Celé to začalo pred 20 rokmi, kedy som ako násťročný na obrazovke (vtedy to bolo na nemeckom satelitnom kanáli Pro7) uvidel upútavku na nový scifi seriál. Volal sa Babylon 5 a mal na tú dobu neuveriteľné špeciálne efekty, zaujímavé nové mimozemské rasy. Nebol to Star Trek, do ktorého som sa akosi nikdy nevedel zažrať. Upútavka končila sloganom. „Science-fiction bolo včera.“ A mne zakaždým naskakovali zimomriavky.

Phoenix Comicon 2013 - Plagát - 1 / Zdroj Disclaimer

Dnes je to už 20 rokov neskôr. Babylon 5 je kultovým sci-fi seriálom 90-tych rokov, ktorý ovplyvnil televíznu produkciu nielen scifi seriálov ale aj televíznych produkcií ako takých: ako prelomový seriál uviedol koncept kontinuálnych dejových línií, ako prvý v takomto rozsahu využíval počítačom generované špeciálne efekty. Nechcem tu ale hovoriť o jeho vplyve, skôr sa zamerať na súčasnosť – presne na to, čo sa odohráva tu (vo Phoenixe v americkom štáte Arizona) a teraz (počas tohto víkendu, kedy sa tu odohráva Phoenix Comicon).

Včera bol prvý deň Comiconu, ktorý som začal spoločným obedom s Annette, kamarátkou z Holandska, ktorá sa minulý rok kvôli Mire Furlan (Delenn) zúčastnila aj Festivalu Fantazie v Chotěboři. K nám sa potom pridala aj Moira, ktorá je conovou asistentkou pre Miru, takže sme sa už počas obedu veľmi dobre vykecali... Po ňom, ca. o 13 hod. sme nasmerovali naše kroky už do Convention Center, v ktorom sa koná väčšina conových akcií – mimo iné aj registrácia. Priestory boli ešte poloprázdne (jednak tým, že con otváral brány až o 16 hod. A tiež asi kvôli tomu, že to bol štvrtok). Vyfasovali sme visačky a sprievodcov programom, v ktorom zobrazených ca. 55 paralelných programových línií je proste a jednoducho nezvládnuteľných, ale aspoň si môžete prečítať, o čo všetko vlastne prichádzate. :D

Ja som sa – kvôli slabšiemu programu – zameral na výstavnú halu, v ktorej sa pomaly ale isto začali usadzovať jednotliví priekupníci, obchodníci, komiksoví autori alebo fanúšikovia ponúkajúci svoje rady, služby a produkty. Je ich tu nepriezerné množstvo a najmä fanúšikovia komiksu si tu prídu na svoje – je tu všetko od aktikvariátov ponúkajúcich staré čísla komiksových rád až po súčasných tvorcov, u ktorých si môžete zakúpiť plagát, samostatný výkres alebo nechať si podpísať vami zakúpené číslo komiksu.

Obrovské – prekvapivo – zastúpenie má na cone aj steampunk – je tu všade: od cosplayov až po stánky jednotlivých fanúšikovských skupín, ktoré ponúkajú rady, ako sa k nim pridať, ako si niečo vytvoriť, alebo vám ponúknu možnosť si zakúpiť niečo z ich výtvorov.

Zo scifi prevláda v zadnej časti vplyv Hviezdnych vojen – 501tka verbuje nových záujemcov do klubu, môžete si sadnúť do kulís z kantíny v životnej veľkosti a nechať sa odfotografovať s modelmi alebo živými cosplayeristami. Majú tu výstvavku Star Wars legových výtvorov (dokonca s peknou Hviezdou smrti práve vystreľujúcou ten svoj ničivý lúč) alebo na diaľku ovládaného R2D2.

Veľkej popularite sa teší aj Doktor Who. Môžete si tu zakúpiť snáď všetko – od skrutkovačov po plyšových Dalekov a šály rôznych veľkostí... a stretnúť nejedného Doktora v dave. :)

Babylon 5 vidno v tejto miestnosti pomálo... predsa len, seriál je dávno mimo obrazovky, od roku 2001 sa toho natočilo málo a aj to s rozpačitými ekonomickými výsledkami. Warner Bros. Ho nepušuje... nájsť teda aspoň jeden pripináčik k 20. výročiu jeho premiéry je teda síce skoro nemožné, ale podarí sa vám to. (Dokonca som si kúpil nejaké B5 CCG karty, ale nič zaujímavé medzi nimi nebolo.) Výnimku tvorí stánom B5books.com - čo sú knihy od hercov a tvorcov a o Babylone 5. K 20. výročiu dokonca vyprodukovali vizuálnu bibliu Babylonu 5, ktorú si tiež môžete na ich stránke objednať. A veru, určite sa to napriek vysokej cene oplatí.

Po obhliadke tovaru som sa teda vybral aj do prednáškových miestností. Minul som prednášku o začiatkoch Babylonu 5 (predsa len, asi to už poznám dosť dobre) a vrhol sa na tie veci, ktoré sú skôr zriedkavejšie, ako napr. SETI a obývateľné planéty s ľuďmi z NASA a Lowell Observatória vo Flagstaffe a lokálnej univerzity vo Phoenixe. Nebudem hovoriť o všetkom, pretože celý čas lúštili Drakeovu rovnicu :D – ale nakoniec sa skoro jednohlasne zhodli, že hoci počas prichádzajúcich 20 rokoch nenájdeme inteligentný život, určite život mimo našu Zem vo vesmíre nájdeme... Takže stačí potom už len poriadne hľadať.

Na cone beží s rôznymi autormi (slávnymi – napr. Terry Brooks – aj menej slávnymi) niekoľko paralelných programových línií ohľadom kníh a autorov, z ktorých som v tento večer vybral Sociálne médiá pre autorov. Prednáška síce nepriniesla niečo, čo som doteraz nevedel, ale priviedla ma k tomu, aby som začal pozornejšie sledovať knižné dianie v USA a sledovať najmä twitter niektorých autorov.

Nakoniec som si ešte dal do nosa trochu Babylonu 5 – na prednáške podcasterov z Educating Geeks – spolu s publikom (zdá sa, že Babylon 5 predsa nie je úplne masový fenomén v USA) rozoberali seriál, na čo sa zamerať pri jeho sledovaní a podobne.

Deň som potom ukončil super prednáškou (škoda, že som nestihol začiatok) o modelovaní. Chalani a baby z TNXBcreations si pozvali na pódium pravého profíka, ktorý im počas prednášky – zatiaľ, čo o tom hovoril – urobil niekoľko odliatkov a modelov z plastu a silikónov. Veľmi zaujímavé a vyzeralo to super jednoducho, takže podľa mňa by sa určite nejaké props dali urobiť aj veľmi lacno doma... ako som pozeral, bude tu niekoľko prednášok – najmä zo steampunkového zázemia o tvorbe a výbave kostýmov, takže tí, ktorých to zaujíma, by sa tu určite vyžili dosýtosti.

Ja sa zajtra (ale vlastne dnes, keďže to píšem pred raňajkami o 9 hod. ráno a tým pádom premeškám Waltera Koeniga, ktorý má svoj spotlight o 10:30 hod.) zamerám na Babylon 5: Claudia prednáša o 12 hod., za ňou nasleduje JMS, potom mám fotenie s celým B5 osadenstvom a následne smerujem svoje kroky k prednáške o tvorbe Babylonu 5 a neskôr asi aj k Willovi Wheatonovi, ale nie som si istý, či sa len nebudem niekde ponevierať s kamarátmi na cone. :)

Entil'Zha Veni, priatelia!


Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

jurinko
Parada, pozdravujem Willa Wheatona :-)
24.05.2013

kAnYs
Ako kazda ina zelenina?
03.06.2013

kAnYs
Ako kazda ina zelenina?
03.06.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB