Horizont udalosti

Pri vzniku čiernej diery vzniká okolo jej jadra - singularity pomyselná hranica, ktorú keď prekročí akákoľvek častica, bude vtiahnutá do jej stredu bez možnosti návratu, táto hranica sa nazýva Horizont udalosti a za túto hranicu nás pozýva nahliadnuť režisér Paul Anderson (Mortal Kombat, Resident Evil) vo svojej sci-fi hororovej vízii o jednom nešťastnom vedeckom experimente.
Filmová história scifi
Event Horizon - Záber - Posádka
Event Horizon - Záber - Posádka Disclaimer
Horizont udalosti sa však volá aj loď stratená pri skúšobnom lete v roku 2040. Po siedmich rokoch sa akoby zničohonič objaví a na jej prieskum je vyslaná ďalšia loď, ktorej posádka na čele s kapitánom Millerom (Laurence Fishburne) má zistiť čo sa to vlastne na Horizonte Udalostí stalo a kde trčala celých sedem rokov. Väčšina posádky nie je takýmto plánom misie vôbec nadšená. Jediný kto počíta minúty do pristátia je doktor William Weir (Sam Neill), tvorca lode a rovnako tvorca jej prevratného gravitačného pohonu. Ten spočíva v tom, že využíva umelo vytvorenú čiernu dieru, pomocou ktorej je možné ohnúť priestor a tak cestovať k vzdialeným hviezdam doslova v "reálnom čase". Po pristátí však prieskumný tím zisťuje, že tu niečo nesedí, väčšina posádky zmizla a tí, ktorí ostali na palube (alebo to čo z nich ostalo) sa teraz len ladne vznáša v beztiažovom stave. Akoby toho nebolo dosť, členovia týmu začínajú mať zvláštne, desivé výjavy, spojené s ich skutočnými hrozivými zážitkami z minulosti. To však nie je nič v porovnaní s tým, čo zažijú v nadchádzajúcich hodinách, pretože ako sa hovorí vo filme "za porušovanie fyzikálnych zákonov sa platí."
Event Horizon - Záber - Kapsuly http://img.csfd.cz/photos/filmy/0/149_3.jpg
Event Horizon - Záber - Kapsuly Disclaimer
Horizont udalosti je film, ktorý niekoho príjemne prekvapí, niekoho sklame a niekoho nechá nechápavo civieť na obrazovku so zmiešanými pocitmi. A trúfam si povedať, že tretia skupina divákov bude vo väčšine. Z čoho tieto pocity pramenia? No v prvom rade je to dosť nešťastná fúzia žánrov. Kým na začiatku nám film navodzuje pravú hard sci-fi atmosféru, kde tu s nejakou ľakačkou, ku koncu filmu sa všetko v podstate zvrháva v čistokrvný horor. Každopádne, keď sa prenesiete cez žánrovú fúziu, čaká vás napínavé sci-fi, aj keď hlavná pointa filmu, ktorú čaká len málokto, vás určite zaskočí. Minimálne bude príjemným osviežením v nekonečnom kolotoči votrelcov požierajúcich stratené posádky a podobných klišé, ťahajúcich sa celým vesmírnym sci-fi žánrom.
Event Horizon - Záber - Jadro
Event Horizon - Záber - Jadro Disclaimer
Keď som v úvode spomínal pravú hard sci-fi atmosféru, tá je vytvorená v prvom rade brilantne zvládnutými špeciálnymi efektami. Od modelov lodí až po také detaily ako voda poletujúca v beztiažovom stave, všetko je doslova očarujúce. Ďalej tu máme rovnako geniálne prepracované interiéry. Žiadne sterilné priestory, ale podrobne vykreslené miestnosti, ktoré žijú svojim vlastným životom a naozaj pôsobia dojmom, že tu má každá vec svoje miesto. Špeciálnu poklonu si potom zaslúži interiér Horizontu udalosti, hlavne dizajn jadra a priľahlých lokácií - tie fakt stoja za to, miestami badať až Gigerovský dekadentno-technický štýl, ktorý sa k sci-fi hororu dokonale hodí.
Event Horizon - Záber - Chodba
Event Horizon - Záber - Chodba Disclaimer
V celkovom zhrnutí je Horizont udalosti veľmi podarené sci-fi. Neobvyklú žánrovú fúziu a miestami deravý scenár nahrádza kvalitná réžia, vizuálna pôsobivosť a špeciálne efekty. Mne tak neostáva nič iné ako vám ho odporučiť a nechať sa tak pozvať na napínavý výlet za Horizont udalosti.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB