Spider-Man

Toto, je dievčatá a chlapci iba začiatok... Útok komixového priemyslu na naše zmysly sa začal - po X-men a pred Hulkom, Daredevilom a ďalším Batmanom je tu... SPIDER-MAN!
Panteón majstrov hrôzy
Spider-Man - Poster Teaser Spider-Man - Poster
Keď som uvidel prvý trailer Spider-mana na nete, bol som z neho, verte mi, veľmi nadšený. Veď počas produkcie sa nazbieralo okolo tohto filmu toľko správ... výmena niekoľkých scenáristov, zmeny v dejovej línii. Už som ani neveril, že ten film Sam Raimi (režisér) niekedy dokončí.
Preto som možno tak dlho otáľal, kým neprišla tá vhodná chvíľa. A čo som videl? Hm... Z určitej časti filmu som nadšený, z inej opäť sklamaný. Celkovo je Spider-man ale film, ktorý sa oplatí vidieť - kultový hrdina Stana Leeho, ktorého mal západ možnosť vidieť na televíznych obrazovkách už začiatkom osemdesiatych rokov v rôznych kreslených adaptáciách, sa hojdá na svojich pavučinových lianách cez ulice New Yorku a ochraňuje ho pred zločinom akéhokoľvek typu.
Dej ako taký nie je urobený zle. Násťročný Peter Parker, outsider celej školy ale za to výnimočný žiak, je počas prehliadky v laboratóriu pavúkov uštipnutý geneticky zmeneným super-pavúkom, ktorý vedcom ušiel. Deň na to zisťuje, že sa niečo zmenilo... jeho telo je samý sval, jeho zmysly sú ostrejšie, získal akýsi varovný zmysel pre nebezpečenstvo, môže liezť po stenách kvôli malým pazúrikom, ktoré mu vyrašili z pokožky a dokonca vystreľovať pavučinové vlákna zo zápästí. (Neviem, čo za pavúk vytvára svoje vlákna na konci svojich nôh, ale nech... v pôvodnom komixovom spracovaní sú tieto "vystreľovače pavučinových vlákien" mechanického a nie biologického pôvodu.) Vražda jeho strýka Bena je pre neho skúškou, ako vlastne využije svoje novonadobudnuté schopnosti v budúcnosti. Uvedomenie si ale, že "from great power comes great responsibility", ho uvedie na správny chodník hájiteľa spravodlivosti. Na druhej strane stojí miliardový magnát Norman Osborn, ktorý sa počas jedného experimentu so zdokonaľovačom ľudských možností stáva super-silný, super-odolný a jednoducho super-schizofrenický super-anti-hrdina. Čo deju vyčítam, je predovšetkým to, že ho točil američan. Je to vidieť na každom kroku - klišé a gýč kráčajú ruka v ruke ideálnym svetom na filmovom plátne... deti v nebezpečenstve, búriaci sa dav zachráni pozitívneho hrdinu, dialógy sú niekedy totálne zbytočné a gýčovité, posledný obraz s vlajkou USA. Pýtam sa, naozaj to bolo potrebné?! Veď prvá polovica filmu fungovala aj bez toho...
Z hereckých výkonov je potrebné spomenúť Willema Dafoea - jeho schizofrénia je úplne nádherná. Perfektný zloduch. A Rosemary Harrisovú (teta May) spolu s J.K. Simmonsom (šéfredaktor Jonah Jameson). Tí dvaja sú ako vystrihnutí z komixu - presné kópie. Jedinečné!
O špeciálnych efektov, ktorých je v tomto filme na milióny - myslím, že by sa dali aj spočítať, tak silno sú viditeľné - sa nebudem veľmi rozpisovať... skôr niečo o hudbe. Danny Elfman už spolupracoval na niekoľkých ozvučeniach komixov (napr. kresleného Batmana) a je to vidieť. Jeho hudba pasuje ako ušitá na tento štýl filmu. Siaha od temných tónov a melódií počas napätia číhajúceho v nočných uličkách (a la Batman) až po víťazné hymny na počesť nášho hrdinu. Pasuje vynikajúco a dotvára výborne atmosféru... Kúpiť si soundtrack je teda možnosť hodná premyslenia.
Suma sumárum je Spider-man celkom dobrý film, ktorý vás pobaví a dodá vám energiu do života. Choďte naň s niekoľkými priateľmi, ktorí ho tiež nebudú brať priveľmi vážne a užite si ho.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

bububu (Anonym)
fakt skvele, hlavne to ako na konci bol prikvaceny na americkej zastave, na to sa netaha ani captain america :))
akurat po zhliadnuti sa natiska otazka kde bol ten skvely spiderman 11.9. minuleho roku.
inac ten "film" nepotrebuje ziadny komentar, TREBA VIDIET :)
08.07.2002

Marek (Anonym)
skola
05.01.2005

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2002)

Spider-Man