Výsledky sledovanosti B5: Legenda rangerov

A už ich tu máme. Výsledky sledovanosti nového filmu Babylon 5: Legenda rangerov. Chcete vedieť, ako sa k nim vyjadril samotný Joe M. Straczynski? Je rozhodnuté o osude ďalšieho seriálu z vesmíru Babylonu 5? Čo bude nasledovať?
Fantastická poviedka 3.
kolo
Ako som už 19. januára v inom článku informoval, mal v USA premiéru nový film Babylonu 5: Legenda rangerov. SciFi Channel (SFC) sa už dávnejšie nechal počuť, že ak budú výsledky sledovanosti podľa očakávaní, začne s produkciou nového seriálu na motívy tohto filmu.
Čísla očakávali nielen fanúšikovia ale aj producent Joe M. Straczynski. A čo na ne hovorí teraz, keď sú už známe?
"Čo som sa naučil počas rokov je, že jedno, čo človek robí, nájde sa určité percento ľudí, ktorí to budú nekriticky milovať, rovnaké (ale oveľa hlasnejšie) percento ľudí, ktorí to budú nenávidieť a ostatná drvivá väčšina niekde uprostred. Musíte sa ale usilovať, aby čísla boli niekde uprostred alebo sa približovali viac k pozitívnemu ako k negatívnemu.
A ak si to tak tentoraz spočítam, asi som svoju robotu urobil dobre. Celkový výsledok je viac pozitívny ako negatívny. Kritika? Samozrejme. Na "to" predsa tu pilotný film je, aby sme zistili, čo sa ľuďom páči a čo nie. Skúsiš nejakú blbosť. Experimentuješ. Niekoľkým sa to bude páčiť, niekoľkým nie, ale všetko to na konci prispieva k lepšiemu.
Na čom to všetko teraz stojí sú výsledky sledovanosti, ktoré dopadli dosť čudne...
Prvé výsledky čo sme počuli nás samo o sebe sklamali. Že sme dosiahli 1,7 pričom SFC túžilo aspoň 2,6 alebo lepšie. Nechápali sme to, pretože vieme, že publikum B5 je inak veľmi spoľahlivé.
Ešte *viac* sme sa čudovali, keď do štúdia prišlo viac detailov. Podľa nich totiž sledovanosť filmu po štvrťhodinách neustále *narastala*. Veľa divákov, ktorí sa zastavili na filme iba náhodou, ho zostalo pozerať až do konca. Sledovanosť preto mala byť vyššia.
A nakoniec, keď k nám dorazili konečné výsledky podľa trhu, sa nám celý obraz vyjasnil.
Na východnom pobreží (USA) nás porazil futbalový zápas, ktorý dosiahol najväčšiu sledovanosť počas nejakých posledných päť rokov. Demografia pre futbal v našich analýzach silno koreluje s Babylonom 5 a tak sme na tom prehrali. Tu sme teda veľmi dobrí neboli.
Kontrastne, na západnom pobreží, kde bol seriál vysielaný až *po* futbalovom zápase, nielen že sme dosiahli ale dokonca *prevýšili* výsledky očakávané SFC. V niektorých oblastiach sme mali až 3,2 alebo 3,6, čo je bežne niečo nevídané pre takýto typ televíznej stanice.
Problém je, že pre marketing sa používa priemer, v našom prípade 1,7. Uvidíme teda, či sa SFC bude pozerať na východné pobrežie, kde nás porazil veľký futbalový zápas, alebo na západ, kde sa potvrdili predpovede o sledovanosti.
Od teraz je to v rukách TV-bohov."

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB