Lord of the Rings (orig.)

Jeden prsteň, deväť putujúcich. Krajina Petra Jacksona sa konečne dostáva na plátna kín...

Som veľmi rád, že žijem práve teraz, v dobe, keď sa produkčné spoločnosti v USA rozhodli doniesť do kín toľko klasík či už zo sveta komiksov (stačí spomenúť X-menov či Spidermana), hier (Dungeons and Dragons) alebo kníh (Lord of the Rings). Práve posledne spomenutý Pán prsteňov ale nikdy nebol jednoduchým sústom. Príbeh tak široký a predsa tak detailný sa v jednom filme dá vyrozprávať iba s pomocou zjednodušeného deja. Nie je tomu inak ani vo verzii Petra Jacksona (réžia a produkcia), ktorý sa 19. decembra 2001 s veľkým očakávaním dostal do svetových kín.

Napriek tomu, že Frances Walsh, Philippa Boyens a Peter Jackson skresali prvé dve knihy Tolkienovho kultového diela do 178 minút, je tento prechod bez chýb v plynulosti deja. Všetko do seba zapadá, nezodpovedaných otázok je minimum. Bol som príjemne prekvapený, s akou ľahkosťou sa predsa len na tak krátky čas podarilo tvorcom spojiť deväť putujúcich do družiny, ktorá ide ohňom aj mrazom. Niektoré postavy ale nevyznievajú plnohodnotne - Legolas je zúžený na elfa, ktorý strieľa brneniami a osobmi prenikajúce šípy. Z Gimliho sa stal obyčajný trpaslík, ktorý máva sekerou a má niekoľko jeho rodu vlatných poznámok o elfoch. Pippin (Pipin) a Merry (Smiešok) a dokonca aj Sam sú iba do počtu a nemajú väčšie úlohy ako pochodovať, báť sa či pokúšať sa vyhnúť útokom protivníkov. Napriek knihe, v ktorej viacero postáv prešlo určitým vývojom - ako ukážku iba vzájomné porozumenie (ak nie priateľstvo) medzi Gimlim a Legolasom - tieto postavy ostávajú ploché a nemenné. Dúfam, že sa to zmení v jednom z ďalších dielov. Oproti nim žiaria Gandalf, Aragorn, Bilbo, Frodo (a Boromir). Všetkým z nich sa ušlo dosť miesta na osobný vývoj a ich postup sa približuje tomu v knihe.

Čo sa týka výkonov hercov a herečiek, tie sú vynikajúce. Ich obsadenie do úloh jednoducho sedí ako nikdy. Ak sa pozriete na Iana McKellena, jednoducho viete, že nik iný Gandalfa zahrať nemôže. Elijah Wood je úžasne prenikavý Frodo so silou ducha na hobita neskutočnou. A Cate Blanchett mi už v tohtoročnom filme The Gift bola podozrivá z elfských spôsobov... Pod bezchybné splynutie hercov s postavami sa jasne podpísala ruka Petra Jacksona ako režiséra. Klobúk dolu!

Graficky je film pastvou pre oči: Nový Zéland sa opäť (po seriáloch ako napr. Xena) predstavil ako ideálne miesto na natáčanie fantasy filmov. Údolia, rieky, vysoké štíty hôr... to všetko prispieva dojmu, že Stredozem naozaj existuje a nebol by som prekvapený, ak by bol tento štát na budúce leto zaplavený turistami hľadajúcimi Lórien v niektorej z rezervácií. Masky a rekvizity sú vrcholom čoho som doteraz vo filme videl. Prácu Johna Howea ale najmä Alana Leea je nemožné nezbadať - vzbúrenie rieky, siene Morie, a.i. sú ukážkami prvotriedneho majstrovského diela. Pri pohľade na Golluma (Gluma) som bol uchvátený a celú minútu na to ešte stále v myšlienkách nad dokonalou maskou. Jediný, kto ma sklamal je samotný Temný pán Sauron, ktorý pomocou masky a kostýmu mohol nadobudnúť ešte mohutnejší a temnejší dojem... Škoda.

Špeciálne efekty sú na vynikajúcej úrovni, aj keď v niekoľkých momentoch divák zachytí kde-tu nejakú nezrovnalosť alebo príliš mechanické pohyby postáv, aj to iba v plne digitalizovaných scénach. Plynulosť stretu 3D a reálneho sveta je ale výnimočná. Herci sa správajú plne prirodzene, použitie blue/green screenu (ak nejaké vôbec bolo - toľko interných záležitostí zase neviem) bolo uskutočnené bez chýb. Základom takéhoto výsledku je schopnosť vizuálnej predstavivosti režiséra a z nej plynúce usmerňovanie hercov... A to veru Peter Jackson dokázal veľmi dobre.

Do tohto celého zapadá hudba Howarda Shora ako stvorená. V mnohých chvíľach je ale pre svoju nevýraznosť skoro neprítomná. Zaujímavými hudobnými momentami sú Shire (Kraj), stret hobitov s prsteňovými prízrakmi na Weathertop (Větrove / Veternom vrchu) a útek pred Balrogom v Morii. Ostatné témy sú skôr tiché a príjemné na počúvanie, no nezanechávajú hlboké stopy. Napriek tomu sa už teším, keď si budem v 2003 kúpovať nejakú špeciálnu edíciu soundtracku v peknom balení. :)

Ak to tak teda podčiarknem a spočítam...

Môžem s chuťou (mňam, mňam) povedať, že tento film (aj napriek suchosti tejto recenzie - pozn. autora) je prenikavý, neuveriteľne realistický, jednoducho prekrásny a emocionálne nabitý (dvakrát som plakal). A je to Tolkien od začiatku do konca... Verte mi.

Nech svetlo hviezd svieti na vašu cestu!


Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Vietnam (Anonym)
Uverim az ked uvidim.
21.12.2001

Wego (Anonym)
Ukážky vyzerajú úchvatne,ale nechajme sa prekvapiť.Snáď to víde.(Zasr... Harry Potter!Všetkým fanušíkom sa ospravedlňujem. pozn.autor:-)
07.01.2002

Alexander Schneider
Tak, a mám za sebou aj druhé zhliadnutie (po nemecky). Tentokrát som mal pocit, že film obsahuje až príliš veľa akčných scén. Inak, keďže som ho žral už na prvýkrát, nemám čo veľa pridať... Iba, že tretíkrát by som naň nešiel. To si radšej kúpim DVD a budem si hľadať detailíky doma.
20.01.2002

kaca (Anonym)
velmi pekna recenzia, ale ak mozem poopravit, tak merry, pipin a sam nie su v spolocenstve iba do poctu. v TT a ROK maju velmi dolezite ulohy
15.05.2002

Stano Lacko
to kaca: ano, ale vo FOTR ich uloha nie je az taka vyrazna
15.05.2002

ISDN (Anonym)
Je sto super ,čo viac dodať.
04.10.2004

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Pán Prsteňov

Tolkien a jeho dielo žijú aj 45 rokov po jeho smrti

Pripomeňte si s nami štyridsiate piate výročie otca fantastiky.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - recenzia

Zlomená keltská bojovníčka Senua sa vydáva do vikingského pekla Hel, aby zachránila dušu svojho milého, Dilliona. To ale netuší, že najväčšie nebezpečenstvo spočíva inde, než v démonoch a božstvách. Ako sa vraví, tým najhorším nepriateľom sme si práve my sami. Recenzia obsahuje spojlery tam, kde je to nevyhnutné pre vysvetlenie hodnotenia. Autor zároveň dodáva, že recenzia vznikla bez nároku na honorár.

Stredozem v Galeone (M-E:SoW)

Pri príležitosti vydania hry Middle-earth: Shadow of War sa bude v klube Galeon v Košiciach konať tematický večer zo sveta Pána prsteňov a Stredozeme. Nebude to ale len o hre, dozviete sa mnoho zákulisných informácií, faktov z Tolkienovho univerza, či nahliadnete do procesu výroby podobných diel. Toto a ešte mnoho viac vás čaká v pondelok 09.10.2017 v klube Galeon

Hobit bez Petra Jacksona

Filmová adaptácia Hobita nebude natáčaná pod taktovkou Petera Jacksona, vďaka ktorému sme si vychutnali trilógiu Pán Prsteňov na filmovom plátne.

Nová kniha od Tolkiena

Elfovia a trpaslíci Sterdozeme opäť ožijú. Na budúcu jar si budeme môcť prečítať novú knihu od J. R. R. Tolkiena - Hurinove deti. Túto upravil a zredigoval jeho syn Christopher.

And the Oscar goes to...

Už 76-krát sa lesk a žiara Hollywoodu zamerala na to najkrajšie a najlepšie z minuloročnej produkcie... Novozélanďania to ale Amerike ukázali a z jedenástich nominácií na zlatú sošku si odniesli domov veľmi skromne všetkých jedenásť.

Pán prsteňov - Návrat kráľa

Dočkali sme sa. Viem, ani ja som tomu nechcel veriť. Je to ale naozaj tak, priatelia. Po FotR a TTT sa LotR prehupol do posledného pokračovania - RotK. Vitajte opäť v Stredozemi!

Pán prsteňov: Dve veže

Pán Mordoru spriada siete osudu Stredozeme do vzoru záhuby všetkých národov. Spojenectvo medzi dvoma vežami - Barad-Dur a Orthank sa prehlbuje a vrhá tieň na slobodné krajiny. Gondor padne alebo... bude zachránený?

Lord of the Rings (orig.)

Jeden prsteň, deväť putujúcich. Krajina Petra Jacksona sa konečne dostáva na plátna kín...

Trailer na prvú regulárnu časť Enterprise (Fight or Flight)

Nový ST seriál je už pripravený na odvysielanie. Prinášame vám trailer ku jeho pilotnej časti.