Čo nás čaká na IstroCONe / ComicsSalóne 2010

Pre tých, ktorí to ešte nezistili a nezarezervovali si čas pre túto jedinečnú akciu na Slovensku, to tu napíšeme ešte raz extra: IstroCON 2010 sa uskutoční 17. až 19. septembra 2010... a scifi.sk bude pri tom. Hneď niekoľkokrát!
Filmová história scifi
Už len poradové číslo (je to 23. ročník IstroCONU) tejto udalosti by malo niečo hovoriť o kvalite akcie, ktorá sa každoročne stáva mekkou slovenských a českých fanúšikov scifi a fantasy ako aj pridružených žánrov a formátov - veľké zastúpenie anime a mangy kvôli paralelnému ComicsSalónu nevynímajúc.
IstroCON 2010 - Plagát
IstroCON 2010 - Plagát Disclaimer
IstroCON bude v tomto roku zastúpený počas troch dní (od 17. do 19. septembra 2010) vo dvoch sálach - Fantasy a Scifi Salóne - a v priestoroch Galérie a priestoroch pre stolové a kartové hry. Vtrie sa aj sem-tam do Comicsovej sekcie, kde uvidíme niektoré prednášky o scifi komiksoch.
Pozrime sa ale na to, čo môžeme podľa predbežného programu očakávať:
Piatok začína hneď zhurta o 14 hod. - v sekcii pre kartičky - v mojej réžii, aby som si hneď urobil reklamu :) - sa začne registrácia pre turnaj v Babylon 5 kartovej hre - ak ste si ju ešte neskúsili zahrať, máte tu a teraz práve možnosť. (Pozor, angličtina je nutným predpokladom.) Turnaj potrvá podľa počtu účastníkov pravdepodobne časť popoludnia. (Ak sa rozhodnete, prísť, dajte mi vedieť v diskusii dole.) V salónoch sa zatiaľ staneme svedkami úvodu do Farscape, ktorá je naozaj veľmi príjemným scifi seriálom z 90. rokov. Okrem toho tu sú prednášky o Torčvúde a Caprice, takže ak vás ešte priatelia nepresvedčili, že je to pozerateľné, môžete pod pokrievku týchto seriálov nakuknúť tu na mieste. Vo večerných hodinách si ma potom môžete užiť pri skurilnom hľadaní inšpirácie a paralel medzi kreslenými seriálmi He-Man a She-Ra z osemdesiatych rokov a Babylonom 5 - na obitroch totiž spolupracoval aj JMS. Ak ste fanúšikovia scifi a komiksov zároveň, máte možnosť hneď vedľa spoznať komiksový svet Farscape alebo Stargate, ktoré budú predstavené v ďalších prednáškach. Zatiaľ sa fantasy fanúšikovia dožijú prednášok o Balrogoch, Tolkienovi a klasickej animácii alebo Dragon Age 2. Krst knižky bude mať Lucia Droppová, Ceny Fantázie 2010 bude predávať Ivan Aľakša a literárny workshop sa uskutoční tiež. Ak to máte radšej hustejšie, hororová prednáška ukončí prvý deň conu. Prvý deň conu si tiež môžete pozrieť nových Predátorov.
V sobotu je plánovaný program ešte bohatší. V kine bude vysielaný zrána Ako si vycvičiť draka, neskôr po obede Avatar, Iron-Man 2 a Kick-Ass. Prednáškovo sa program rozvetví a spraví špagát medzi cyberpunkom, steampunkom, space operami (Duna a Babylon 5, či Warhammer 40.000) až po mystery/scifi (Fringe). Premeny človeka vo fantastike bude rozoberať korifeja na tomto poli - Ondrej Herec. scifi.sk predstaví svoje pripravované projekty na obed o 13 hod. - máte sa na čo tešiť. Pár z vás môže dokonca vyhrať tričká scifi.sk priamo na mieste, takže sa oplatí prísť. (Ešte si musím precvičiť prejav ako má Steve Jobbs a bude to v suchu.) Pre tých, ktorí si ani tento rok nechcú nechať ujsť legendárny Babylon 5 kvíz - o 21 hod. vás čakáme v Scifi salóne! Pre kartičkových fanatikov bude v sobotu rušno: ráno turnaj v CCG World of Warcraft a poobede Magic the Gathering.
Nedeľa už bude viac-menej odpočinková: v kine Legion s Paulom Bettanym, inak vyhlásenie výsledkov o 17 hod. Ak si chcete vyskúšať nechať ohodnodiť a zlepšiť svoje literárne schopnosti - hneď po ránu tu je o 10 hod. literárny workshop. Scifisti si prídu na svoje najmä pri prednáškach o viacerých seriáloch: Červený trpaslín, Babylon 5 či Star Trek. V sále pre komiksy to bude asi zaujímavá prednáška o úvahách o Mass Effecte. Ak ste fanúšikovia Yugi-Oh, tak si to môžete rozdať s ďalšími deckami v turnaji kartovej hry podľa tohto seriálu, či vyskúšať japonský šach Šogi.
Podľa mňa bude IstroCON a ComicsSalón príjemnou akciou tohto roku - dúfam len, že Istropolis a sály nebudú praskať vo švíkoch... ale veď dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Takže neleňte a prídite.
P.S. Ak som na niektoré prednášky zabudol a chcete ich spublikovať, nahoďte info do príspevkov v diskusii.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Šaňo aka Babcom
...a že vas všetkých vidím povinne na mojich prednaskach! Kto dojde na sciif.sk predstavuje, tak mozno uvidi aj novy dizajn scifi.sk... ak sa mi dovtedy podari nieco zosmolit. :)
06.09.2010

kAnYs
ja sa asi nezucastnim
07.09.2010

Aldeberan
ja možno pridem, kedže momentalne byvam v BA
07.09.2010

Šaňo aka Babcom
dojdi, dojdi... rad sa uvidim s ludmi nazivo. :)
08.09.2010

robert petrik
a veru ze sme boli )))
20.09.2010

damian ondrejkovičová
:)) bolo fajn vidieť ľudí zo zákulisia v reále :D
20.09.2010

Stano Lacko
Damina, a kde ste zdrhli. Vies co by to bolo nie len vidiet, ale aj porozpravat sa. Prednaska skoncila, hovorim Sanovi, ze kde su baby co dosli, a reku nikde. Toto budeme musiet zlepsit ;-)
20.09.2010

Arcey
No, počkaj, bola tam jedna baba a aj tá iba šampanské pila. Takže keby ich tam prišlo viac, nám nič neostane :)) Ale vďaka chalani, skvelá robota...
20.09.2010

damian ondrejkovičová
:D čo narobím kamoši chceli vidieť ako ľudia v karaoke prznia pesničky
20.09.2010

Stano Lacko
Arcey: Ak ty budes krsna mama ty, budes mat privilegium flasky ty ;-)
20.09.2010

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Istrocon 2010

Čo nás čaká na IstroCONe / ComicsSalóne 2010

Pre tých, ktorí to ešte nezistili a nezarezervovali si čas pre túto jedinečnú akciu na Slovensku, to tu napíšeme ešte raz extra: IstroCON 2010 sa uskutoční 17. až 19. septembra 2010... a scifi.sk bude pri tom. Hneď niekoľkokrát!