Fenomén zvaný StarTrek

Niečo pre tých, čo o Star Treku ešte nikdy nepočuli.
Podporte scifi.sk
Tento text je venovaný hlavne ľudom čo ešte nikdy nepočuli o pojme Star trek, alebo ľudom, ktorý o tom už počuli ale radi by sa o tom "čudu" dozvedeli viac. Ale možno aj skalný trekkies po prečítaný textu prídu na niečo čo ešte nevedeli. Tento text je už dosť starý (písal som ho ešte ako SOČ-ku na gymnáziu) a preto niektoré veci už nie sú pravdivé. Ale pretože som nechcel text kaziť, tak som ho nechal pôvodný a veci ktoré sa časom zmenili som len dopísal do zátvoriek. Tak prajem príjemné čítanie.
ÚVOD
Star trek. Pod týmto pojmom si mnoho ľudí predstaví len akýsi smiešny, možno až hlúpo vyzerajúci sci-fi seriál. Ale nieje tomu tak. Za týmto názvom sa skrýva oveľa viac. Je to sen jedného človeka, ktorý už pred tridsiatimi rokmi videl budúcnosť. Za týmto názvom sa tiež skrýva práca ľudí, ktorý uverili tomuto človeku a spolu sním vytvorili nový svet. Svet STAR TREKu. Touto prácou by som chcel ukázať komplexnú a ťažkú prácu Gene Roddenberyho a ľudí okolo neho. Rád by som ukázal nový rozmer tohto pre niekoho nezaujímavého až nudného diela. Pri písaní tejto práce som sa stretol s malými problémami, pretože na Slovensku je veľmi málo publikácii na túto tému (TO BOLO OKOLO ROKU 1997-1998). Musel som si pomôcť anglickou literatúrou z vlastnej knižnice, príspevkami s internetu a rôznych fanzinov. Niektoré príspevky sú moje vlastné, odpozorované s dlhoročného sledovania STAR TREK seriálov. Mohlo by sa zdať, že táto práca o Star treku je trochu prikrátka. Ale keby som v mojej práci uviedol všetky veci, ktoré sa tykajú Star Treku (všetkých osem filmov(TERAZ UŽ POMALY DESAŤ), romány, ktoré boli vydané na tému Star Trek, alebo odborných prác porovnávajúcich Star Trek so skutočnosťou), bola by to tisícstranová kniha. Touto prácou som chcel len vyjadriť základnú ideu vesmíru Star Trek. Je ňou priateľstvo, mier a porozumenie.
STAR TREK
Vznik STAR TREKU.
História Star treku začala v roku 1966, keď Gene Rodenbery vytvoril rovnomenný televízny sci-fi seriál. V tej dobe to bola originálna myšlienka, seriál s motívom vesmírnej lodi, ktorá na svojich cestách odkrýva rôzne tajomstvá a nachádza nové formy života a celé civilizácie. Z vtedajšieho seriálu vytvoreného na plytkom pozadí akejsi federácie, toho času vo vojne s Klingónmy, sa vyvinul svet sám pre seba, ktorý už dávno nepatrí Genovi Roddenberymu. Patrí fanúšikom Star Treku, ktorí sa sami nazývajú trekkies.
STAR TREK: THE ORIGINAL SERIES
Prvá originálna séria Star Treku sa začala vysielať v roku 1966 a skončila v roku 1969. Za tú dobu sa natočili celkom tri série, ktoré mali 79 dielov. Hlavnými postavami boli členovia posádky vesmírnej lodi Enterprise: kapitán James T. Kirk, polovičný Vulkánec veliteľ Spock, doktor Leonard McCoy, šéfinžinier Montgomery Scott, poručík Hikaru Sulu, poručík Pavel Chekov a komunikačný dôstojník poručíčka Uhura.
Seriál: Nikto v čase začiatku vysielania tohto seriálu ani len netušil, že sa s "priemerného" sci-fi seriálu stane ikona budúcnosti, ktorá bude mať obdivovateľov po celom svete. Nikto netušil, že s odvážneho kapitána jeho posádky a jeho lode sa stanú hrdinovia dneška. Tu niekde sa narodil mýtus STAR TREKU, ktorý už nikdy nezhasne.
STAR TREK: THE NEXT GENERATION
Druhá séria Star Treku začala až prekvapivo neskôr po skončení prvej, ale zato trvala aj dlhšie. Nová generácia sa natáčala od roku 1987 až do roku 1994 a mala 177 dielov. Opäť sledovala príbehy vesmírnej lodi Enterprise, tento krát oveľa väčšej a modernejšej. Kapitánom bol Jean-Luc Picard a pri ňom stáli tí najlepší z najlepších. Android poručík Data, jediný android s pozitrónovým mozgom vo službách federácie, veliteľ William Riker, poradkyňa Deanna Troi s empatickými schopnosťami, šéfinžinier Geordi La Forge, bezpečnosný poručík Worf, jediný klingón vo službách federácie, medička Beverly Crusherová a jej syn Wesley.
Seriál: Dvadsať rokov po skončení starého seriálu sa tvorcovia rozhodli oživiť tento mýtus.Prvá myšlienka bola pokračovať vo filmovaní starej série, ale nakoniec padla. Jednoducho herci už zostarli a STAR TREK filmami nadobudli isté vlastnosti pre ktoré sa už nemohli vrátiť do seriálu. A tak vznikla Nová generácia. Nová loď, nová posádka, ale stále tá istá dobrá idea STAR TREKU.
STAR TREK: DEEP SPACE NINE
Tento seriál je prvý, ktorý vybočuje zo zabehnutých koľají typu "vesmírna loď a jej borci". Odohráva sa síce vo svete Star Treku, ale nie na vesmírne lodi, ale na bývalej kardasiánskej základni na území Bajoru, zhodou okolností vedľa červej diery vedúcej do gamma kvadrantu. Opäť tu však nachádzame stálu a v niektorých prípadoch výnimočnú skupinu ľudí, ktorí ani nie sú dôstojníkmi federácie. Kapitánom je tu afro-američan Benjamin Sisko. Je zaujímavé sledovať ten vývoj. Najskôr bol kapitánom rýdzi Američan, lebo inak to ani byť nemohlo. Potom urobili tvorcovia istý ústupok a urobili kapitánom francúza. Teraz je to černoch a v poslednom seriáli dokonca žena. Ďalšími postavami DS9 sú: vedecký dôstojník trill Jadzia Daxová, doktor Julian Bashir, bezbečnostný dôstojník meňavec Odo, šéfinžinier Milles O´Brian, prvý dôstojník bajoranka Kira Nerys a barman ferengi Quark. Je tu ešte veľa ďalších postáv, ale tie sa neobjavujú tak často. Seriál sa začal natáčať v roku 1992 a natáča sa až dodnes(KONIEC DS9 BOL V ROKU 1999) .
Seriál: Nová generácia ukázala životaschopnosť a rezistenciu STAR TREK vesmíru. Ukázala že úspech seriálu nezávisí na jej starej známej posádke. A tak sa v štúdiách zrodil nový nápad. Tretia séria. Nová generácia ukázala, že Star trek prežije aj bez svojich originálnych postáv. Mohla nová séria prežiť bez lode? DS9 bola novou variantov STAR TREK vesmíru. Posádka bola zjednotená pod jednou vlajkou. Nebola tu žiadna loď a bolo tu len málo fyzického priestoru na objavovanie. Ale aj napriek tomu pri DS9 zostali priaznivci Novej generácie a dokonca sa pridali nový. A preto svet STAR TREKU rozkvital.
STAR TREK: VOYAGER
Tento seriál sa začal natáčať v roku 1995 a stále sa natáča(KONIEC V ROKU 2001). Odohráva sa opäť na kozmickej lodi. Vesmírna loď Voyager sa nachádza 70 000 svetelných rokov (75 rokov cesty) od územia federácie a snaží sa dostať domov. Kapitánom je už zmieňovaná žena Kathryn Janeway, opäť je v posádke vulkánec, je to taktický a bezpečnostný dôstojník Tuvok, holografický doktor, ktorému hovoria jednoducho Doktor, prvý dôstojník Chakotay, komunikačný dôstojník Harry Kim, poručík Tom Paris a mnoho ďalších.
Seriál: Nová generácia ukázala, že STAR TREK nezávisí na postavách. DS9 ukázala, že STAR TREK nezávisí ani od lodi. Čo ešte mohlo byť odstránené? A čo tak známy vesmír? Sektor galaxie cez ktorý putuje Voyager už neposkytuje komfort Federácie, bezpečnosť Hviezdnej flotily a familiárnosť niektorej rasy alebo civilizácie, ktoré sa budovali predchádzajúce tri dekády. Jednoducho Voyager bol znovu niečo nové a krásne.
SVET STAR TREKU:
1.Rozdelenie galaxie a rasy, ktoré tam žijú(NIE SÚ VŠETKY A CHÝBAJÚ RASY Z DELTA KVADRANTU).
Alfa kvadrant:
Bajorania - humanoidná stará rasa, jedna z prvých, ktorá poznala medzihviezdne lety.
Zlomila ich až kardasiánska okupácia, ktorá stála Bajor 10 miliónov životov. Na území Bajoru sa nachádza červia diera do gamma kvadrantu.
Kardasiánci - agresívna útočná rasa s vojenskou vládou v čele. Je zodpovedná za genocídu bajoráncov. Na rozdiel od klingónov sa však vojenská vláda dostala k moci v dobe vážneho zlyhania civilnej vlády. Táto civilizácia teda nieje celkom podriadená vojenskému životu a existujú tu aj humanitné hnutia.
El-Auriánovia - rasa empatických psychológov, ktorých planéta bola zničená asimiláciou borgami.
Ferengiovia - rasa obchodníkov, ktorí stavajú zisk nadovšetko. Pre ich zvrátené pravidla obchodu vyzerajú v očiach iných ako podvodníci. Ale pokiaľ s nimi neobchodujete, dokážu byť veľmi zábavný.
Hur´q - rasa nomádov cestujúcich medzi planétami.
Koblidiáni - vymierajúca rasa, ktorá pre svoj metabolizmus potrebuje deuridium.
Teránovia - taktiež známy ako ľudia, domovská planéta je Zem.
Trillovia - humanoidná rasa na prvý pohľad podobná človeku. Každý trill je však potenciálna schránka pre symbionta. Tento symbiont nezomiera s trillom, ale je prenesený do ďalšieho trilla, kam si so sebou prináša spomienky a skúsenosti.
Vulkánci - humanoidná rasa zo zelenou krvou a špicatými ušami, ktorá na prvé miesto v rebríčku hodnôt stavajú logiku (záujmy jednotlivca nesmú prevážiť nad záujmom kolektívu ).
Beta kvadrant:
Klingóni - agresívna a militantná rasa, s ktorou federácia viedla dlhú dobu vojnu, až pokiaľ sa klingóni nepridali ku federácii. Všetko v tejto civilizácii je podriadené vojenskému životu, morálke a cti. Bojujú aj ženy.
Romulánci - posledná rasa príbuzná vulkáncom, zhruba na tej istej technologickej úrovni ako federácia. Federácia sa s romuláncami nachádza v studenej vojne. Romulánci sa asi vyvinuli z vulkáncov(URČITE), ale na rozdiel od nich stavajú pri rozhodovaní na prvé miesto cit. Ich jednanie je veľmi impulzívne.
Tholiánci - uzavretá rasa s kryštalickou štruktúrou tela.
Gamma kvadrant:
Väčšina obyvaťeľov gamma kvadrantu je nejako spojená s tajomnou organizáciou nazývanou Dominion, ktorá riadi všetko dianie v gamma kvadrante.
Changelings (meňavci) - rasa, ktorá môže ľubovolne meniť svoj tvar, ale v určitej perióde musia istý čas prečkať v tekutej forme. Jediným známym zástupcom tejto rasy je Odo na DS9.
Jem´Hadar - rasa geneticky vyšľachtených bojovníkov, napríklad dieťa dospeje do veku 10 rokov behom dvoch týždňov, v dospelosti sa stáva vojakom Domínia.
Saltah´na - najstaršia civilizácia gamma kvadrantu , ktorá zničila sama seba a zanechala po sebe telepatický archív.
Tosk - veľmi zvláštna rasa, ktorá slúži ako lovená zver pre inú rasu . Jedinou náplňou života dospelého toska je unikať pred svojim lovcom (čím dlhšie uniká, tím je lepší). Najväčšou hanbou pre toska a jeho rodinu je byť chytený za živa a odvlečený na rodnú planétu.
2.Detaily, detaily, detaily.
Ferengíske pravidla obchodu.
Vybral som desať z asi tristo pravidiel ako ukážku.
1: Keď už máš raz ich peniaze, nikdy im ich nevracaj.
3: Našiel som to, je to moje.
6: Nikdy nedovoľ rodine stáť v ceste tvojej príležitosti.
16 : Dohoda je dohoda. Pokiaľ nepríde niečo lepšie.
18: Ferengi bez zisku vlastne nieje Ferengi.
27: Nie je nič nebezpečnejšie ako poctivý obchodník.
39: Priateľstvo je dočasné, zisk je navždy.
47: Nikdy never niekomu ktorého oblek je krajší ako tvoj.
60: Klam stále rovnako.
75: Kamarát nieje kamarát ak chce zľavu.
Klingónske písmo.
Klingónske písmo2 Klingonske pismo2
Klingónske písmo2 Disclaimer
ZÁVER
Od polovice šesťdesiatich rokoch, keď sa začal seriál vysielať, sa Star Trek pomaly ale iste vyvíjal. Má svoju históriu, svoje pravidla, svoje civilizácie ktorá každá má svoju históriu, osudy civilizácii sú stále premiešavané a ešte tu je strašne veľa drobností ktoré stále dotvárajú ilúziu úplného sveta. Budúcnosť bude stále miesto, ku ktorému všetci smerujeme. Pokiaľ bude STAR TREK pokračovať, stále nám tú cestu bude ukazovať. Touto prácou som chcel ukázať, že za "takou smiešnou vecou" ako je STAR TREK stojí niečo veľké. Gene Roddenbery a ľudia okolo neho vybudovali samostatný svet zo svojimi vlastnými pravidlami a zákonmi. Svet ktorý žije. Svet, ktorý je nezávislí na našom svete, dokonca je komplexnejší a možno aj lepší ako náš svet. Jedno je však isté. Tento svet existuje a nezdá sa, že by mal v blízkej dobe zaniknúť.

Dušan Kudrec

Dušan Kudrec

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami