Návšteva z lesa

Uväznili celú moju rodinu. Našťastie, z lesa prišla záchrana.
2% 2021
Pozeral som cez oko železného plota von k lesu. Sníval som, aké by to bolo behať voľným lesom. Celú našu rodinu tu zavreli. Matka s otcom si ľahli do tieňa, deti pobehovali a klbčili sa vrámci celého väzenia. Z času na čas prišiel náš väzniteľ a kontroloval nás. Ešte včera tu pobehoval s nami aj môj brat, ale toho už popravili. Neďaleko na strome pribili jeho hnáty a občas vietor privial pach jeho krvi.
Skúšal som sa na viacerých miestach podhrabať, ale vždy som narazil na mreže aj pod zemou. Ani vyskočiť sa nedalo. Uväznili nás v klietke na poludňajšom slnku, iba čo nám dali za misku vody. Po trochu sme z nej usrkávali. Deti sa nevedeli dohodnúť a skoro nádobu s vodou prevrhli.
A potom prišiel on. Vyššej postavy, silák na tenkých nohách. Trochu pritmavší, ale nám to nevadilo. Svorne sme sa pozdravili, do nosa mi udrel jeho zápach. Vôňa slobody. Síce zafrkaný od vody, ale to som neriešil. Pustil sa z vonkajšej strany do plota. Potom začal okolo neho obehovať, ale zľakol sa väzniteľa. Jeho pupok sa na neďalekom lehátku pravidelne nadvihoval. Skúšal som záchrancovi ukázať, kde sú dvierka, no bojazlivo uchádzal. Potom sa vrátil a opäť sa snažil o naše vyslobodenie.
Tresk.
Lúkou a lesom sa ozval výstrel. Boli sme tak zaujatí vyslobodením sa, že sme si neuvedomili, že v dome je ešte väzniteľov brat. Z verandy vystrelil na nášho brata z lesa, až aj väzniteľ spadol z lehátka.
Potom sa väzniteľov brat začal rehotať.
„Heh, nepozvaná návšteva. Ale divokého zajaca sme už dávno nemali na obed!“
Aj väzniteľ, síce sprvu nahnevaný po páde na zem, sa začal zalizovať. Podobne ako keď bral nášho brata zajačika.

Aleš Horváth

Aleš Horváth
V okne mojej kajuty zažiarila Zem. Už sú to roky, čo som kedysi podobne pozoroval Mesiac. Na vesmírnej lodi Alpha 751 z termoplastického materiálu zažívam momenty, keď vidím Mesiac a Zem naraz takmer vedľa seba. V ojedinelých chvíľach mávam vo výhľade spolu s nimi aj Slnko. Jeden by si myslel, že rokmi sa začne človeku cnieť za rodnou planétou, mne však nie. Z nostalgie zapínam z času na čas stroj a ja sa teleportujem do dávnych vekov. Vekov bohov a mýtov do čias legiend a hrdinských bojov. Práve preletel okolo nejaký Klingon. Musím ísť, pošlem po ňom zásielku do Delta kvadrantu. Keby niečo, nechajte odkaz na 3D zaznamniku. Tá stará kraksňa už síce blbne, ale to viete, počas bojov Jediovia nikdy nešetrili lode Darth Vadera. Bol zázrak, že som ho vôbec rozchodil, keď sa Temná hviezda rozpadla. Ešte že teleport fungoval správne, vyhodilo ma z budúcnosti naspäť pár sekúnd pred jej výbuchom.

Diskusia

xius
Pointu som zacal celkom rychlo tusit. :) Ten dotyk absurdna s veselymi detmi a hnatmi obdalec tomu vlastne dal nieco svojske.
Velka kostrbatost opisov, mozno skus byt strucnejsi? A pozor na opakovanie slov.
23.05.2020

HB
Hej, pointa bola zrejmá pomerne skoro a bola fajn spracovaná, vadilo mi však okrem už spomínaného opakovania sa aj množstvo jednoduchých, skoro až holých viet. Preklepy a podobné veci sa dopúšťajú, aj keď na ich odstránenie by, samozrejme, čas bol, keby nerobíš dve poviedky :D
23.05.2020

Milan "Miňo" Tichý
Tak mne napríklad vôbec nedošlo, že ide o ušiakov :)...bol to ale len taký príbeh vlastne o ničom. Myslím bez pointy a vlastne sa tam v podstate nič nedialo. Pár nelogickostí ( chovajú zajace na mäso a dávajú im iba vodu?)
23.05.2020

Marek Páperíčko Brenišin
Namiesto poviedky mi to príde skôr ako črta. Nevravím, záverečný zvrat síce ušiel, ale zabil to pátos na začiatku. Väzniteľ, pach krvi, to všetko ide dosť prvoplánovo na pudy čitateľa. Keď už ale buduješ tento dojem, zabiješ to jednoduchým konštatovaním - brat tu pobehoval (spätne to vyznieva dosť groteskne), ale popravili ho. Buď masaker nerob, alebo potom čitateľa nešetri. Do PnP až tak nerýpem, ale toto isté robíš aj vo svojich poviedkach. Čo je škoda, lebo si sa o dosť zlepšil, odkedy sledujem tvoje práce. Sedem bodov.
23.05.2020

Myrmarach
Ale fuj... 4 body
23.05.2020

Aleš Horváth
myrmarach, xius a hb dík za spätnú väzbu
milan - tú vodu si uvedomujem, ale nechcel som viac prezradiť, aby to nebolo až tak okate
marek - ďakujem za pochvalu aj za vypichnutie problémov. ono Puf pár rokov dozadu mala tiež PnP "Najlepší v obore" a trochu som kopíroval. teda pointu, prevedenie som mal vlastné. a nechcel som úplne rovnako nazvať ľudí. ale za tú moju polovičatosť si sypem popol na hlavu.
23.05.2020

YaYa
Táto je o niečo lepšia ako tvoja jašteria. S tou pointou by sa dalo pracovať, ale z nápadu ostala len kostra a nejaké remeselné aspekty ako budovanie príbehu či samotná štylistika ostali utlačené úplne do pozadia. A to všetko len preto, že si nám chcel dokázať, že sa dajú napísať dve PNP. Nuž, dajú. Ale nie všetko, čo sa dá, sa aj musí. Radšej prispieť jedným pekným kúskom ako dvoma rýchlokvasenými.
24.05.2020
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.