Hieronymus

Nadšený autor

Info

Prezývka Pavel Švantner
Web:
Členom scifi.sk: 1 rok
Naposledy online: 1.03.2024
E-mail: psvantner2388@gmail.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 105
Články: 0
Poviedky: 8

Zbierka - ponúka

Hieronymus ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Hieronymus ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Hieronymus ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Steve Harden a Votrelci
Táto poviedka mi pripadá ako paródia na filmy 80. rokov. Supermaskulínny superhrdina je proti svojej vôli donútený niečo spraviť, tak to aj spraví a pekne brutálne. Mame tu aj nejaký zvrat, lebo nepriateľ nie je nepriateľ, iba utláčaný pôvodný obyvateľ a tak. Nakoniec je reálny zloduch potrestaný granátom do tváre a superhrdina odchádza ktoviekam. Na jednej strane to bolo fajn, lebo je to napísané dobre a páčilo sa mi to, len je škoda, že sa autor nesnažil ísť po niečom nečakanom, lebo ten zvrat som tušil od tretiny poviedky. Nikde v texte nie je napísané, že sú vyslovene agresívni, alebo, že by niečo ničili, takže to, že nakoniec nie sú tí zlí, nie je úplne šok. Potom by sa zišlo viac informácii. Začo skončil Harden v base? Prečo práve v base na rozvojovej základni, kde je málo vojakov? Čo presne bránilo Hardenovi zostať v base, keď je schopný zabiť hocikoho pohľadom? Celkovo to teda nebolo zlé a dobrý začiatok tohto kola.
01.03.2024 11:43:17

Schody
Neviem no... Je to dobre napísané, ale dejovo nič moc. Prvým problémom je to, že je to až príliš ukecané. Keď to porovnám s poviedkou od Velesa (ale mám pocit, že napísal aj túto) z minulého anonymného kola, kde sa trojica postáv navzájom podozrievala, tam atmosféra stála na dialógoch a povedalo sa naozaj to, čo bolo treba, aby sa dosiahol žiadaný efekt. V tejto poviedke dve postavy melú pántom, dozvedám sa síce niečo o nich a ich povahách, ale podľa mňa by sa to dalo dosiahnuť aj v menej vetách. Takto sa mi stávalo, že som akosi automaticky skákal dopredu, lebo som vedel, čo chce postava povedať a nepotreboval som na to dva a viac riadkov textu. Potom sa mi nezdá to, že sa banditi v jaskyni udomácnili a zlo ich medzitým nepovraždilo. Neviem teraz, či mi niečo ušlo, alebo som niečo nepochopil, ale ako tak nad tým rozmýšľam, tak to zlo aktívne láka ľudí dole schodmi. Vychádzam z toho, že pandúri počuli hlas zla, alebo tých monštier a nie banditov a vďaka nemu našli jaskyňu. A teraz do rovnice pridajme zamurovanú chodbu. Teraz mám niekoľko možností. Buď bola zamurovaná aj v dobe, keď tam prišli zbojníci a teraz mohli počuť hlas spoza múra. Neviem, ale keby som ja počul niečo spoza múra v jaskyni, tak opúšťam jaskyňu v tej sekunde. Ale možno chceli zbojníci pômocť, veď prečo nie, nemusia to byť iba zlí ľudia. Tým pádom rozbijú múr a idú dole. A zomrú, lebo monštrá by ich dostali. Alebo by zamurovanú časť chodby ignorovali, aj keď neviem, či v tak poverčivom kraji a zaroveň plnom iných jaskýň, by sa proste nezdvihli a nešli do inej, lebo predsa len nikto len tak z nudy nemuruje v jaskyni. V každom prípade, kto potom rozbil tú stenu? Alebo o nej nevedeli, ale znova, kto to potom rozbúral? Pokiaľ to spravili monštrá, tak potom by rovno zabili zbojníkov. Keby ich aj nezabili hneď tak by určite nečakali, až sa zabývajú a ešte si tam aj zbúchajú stôl, lebo ako sa zdá, monštrá aktívne vyhľadávajú obete. A nezdá sa mi ani, že by banditi došli s lupom a potom by od samého nadšenia rozbili stenu, alebo, že by ju zlo medzitým rozbilo, lebo si povedalo, že už je čas... No skrátka mi príde čudné, že banditov napadlo zlo, až keď to bolo pre dej nutné a nie skôr. A vlastne si nie som ani istý, či by sa táto poviedka udiala, tak ako sa udiala, lebo pandúri by už nemali koho naháňať, lebo banditi by boli mŕtvi. A prečo tam boli len dvaja pandúri? To akože dvaja chlapi majú zatknúť skupinu zbojníkov, ktorých je určite viac ako dvaja? No neviem. A keď toto všetko odignorujem, tak potom poviedka aj tak neponúkla nič prekvapivé. Proste dvaja pandúri zliezli dolu schodmi a zomreli. Škoda, napísané pekne, ale dalo sa z toho vybúchať omnoho viac.
19.01.2024 20:00:37

Zlo bez tváre
Mám taký pocit, že toto je Martin Chabada, lebo niekedy v minulosti bolo "Aj ty môžeš písať" témou MÚZY. Mno... začalo to dobre a potom sa nič nevysvetlilo a koniec. Otázok mám tisíc, odpoveď žiadnu. Napríklad nechápem, čo tam robil ten tajný denník, alebo prečo ho neboli schopní chytiť sedem rokov. Možno by som to nejak vydedukoval, ale mám na to málo informácii. Toto je veľká škoda, lebo nápad by aj bol OK, aj spracovanie, ale reálne neviem, prečo sa čo dialo a z toho som akurát otrávený,
19.01.2024 17:29:09

Princezná so zlomenou nohou
Pripomína mi to poviedku z Slepačej polievky pre dušu. Tento typ príbehov nemám rád, ale objektívne je to dobré. Dávam desať ezo-self-help meditácií z desiatich :)
19.01.2024 17:04:43

Živé zlato
Pekná rozprávka, bolo to fajn a dobre sa to čítalo. Jediný problém, čo tu vidím je, že po záverečnom twiste poviedka nedrží štylisticky pokope. Na začiatku som bol v tom, že rozprávačom je človek v súčastnosti, v našom svete, tým pádom, keď sa v texte objavilo nejaké moderné slovo, neriešil som to. Potom ale vysvitlo, že to rozpráva drak a nachádzame sa teda v inom svete a dokonca dej rozprávky sa nemusel stať až tak dávno. A tu je ten štylistický problém, lebo keby bol v poviedke použitý ľahko archaický jazyk, tak aj po záverečnom twiste by všetko držalo pokope. Takto to má celé pre mňa takú čudnú príchuť. V každom prípade som záverečný twist nečakal, takže dobrá práca.
05.01.2024 00:15:18

Minirecenzie

Hieronymus ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Články

Hieronymus ešte nepridal žiadnu spacenews.

Poviedky

Malý zlodej

PnP

5 komentárov

Oslava

PnP

3 komentárov

Hrdina

Musí sa postaviť nepriateľovi, na ktorého nie je pripravený.

8 komentárov

Duša mesta

Každé mesto má svoju dušu a tá stojí na pilieroch a práve piliere budú potrebovať svojich ochrancov viac ako inokedy.

9 komentárov

Bandulia

PnP

6 komentárov

Pochod za malé duše

Človek by neveril, čo všetko sa môže udiať v rámci jedného pochodu...

6 komentárov