Diskusia 1/1: Noc má tisíc očí

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
No... Už keď som videl, že autor/ka to zaradili medzi všetky možné kategórie, šípil som guláš, ktorý sa aj potvrdil. Hneď v popisku ma sklamal aj čechizmus, mohlo tam byť tulák/vyvrheľ, niečo na ten spôsob podľa mňa.
Príbeh nebol zlý, ale ani ničím výnimočný, prišiel mi ako začiatok niečoho väčšieho. Typický príklad súrodencov rozdelených pri narodení. Akurát by ma zaujímalo, z čoho mali tie schopnosti, z toho dakanitu? Koniec sa mi osobne nepáčil. Načo sa staval svojmu bratovi a tým ho zabil, keď sa aj tak vrhol na ľudstvo? Či im chce pomôcť vrátiť sa do svojej reality? Deje sa to na celom svete? Teda či celý svet zamorili všakovaké monštrá by som chcel vedieť. Ak nie, tak neverím, že by 500 monštier dokázalo zničiť svet. A ako je možné, že sa ten starec len tak prechádzal na povrchu? Mali aj nejaký plán, alo sa dostať ku Xaverovi? Alebo len čakali na to, kým skrachuje a skončí na ulici?
02.01.2024
Ray Janonoff
Hm...
Nezachytil som ani čo to vlastne bolo za mesto (keď už upútavka upozorňuje že stredoslovenské, asi to chcelo mať význam?), ani aký vplyv má dakanit na lingvistiku, že je tu zrazu na stredom Slovensku nejaká Boterea? Vznik toho špeciálneho štátu by ma pravdupovediac zaujímal viac než zvyšok poviedky, pretože nedáva zmysel, aby sa po strategickú surovinu nenatiahla nejaká veľmoc.
Vlastne som celkovo nepochopil o čo v poviedke išlo, či iba o "prebudenie" hlavného hrdinu (ktoré prevrátilo jeho charakter), alebo skôr o spojenie množstva vecí do zaujímavého prostredia?
Veľa príliš podrobných opisov mi dosť vadilo, čechizmy neboli len v upútavke (obe tváre - opravte ma, ak sa to používa v slovenčine), niektoré postavy mi prišli úplne zbytočné.
Podobne ako pri prvej poviedke, napriek výhradám sa to nečítalo zle, hoci tu bolo priamo pri čítaní dosť otázok, ktoré rušili.
Celkový pocit - keď počítam veľa postáv, podrobné opisy, zaujímavý nápad sveta, slovenské prostredie (teda podľa upútavky a mien) - sedí mi to ma Hieronyma.
02.01.2024
Scarecrow
Páčil sa mi nápad s tajomným kovom, jeho históriou a vysvetlením príchodu monštier do nášho sveta. Celkovo šlo o zaujímavo vymyslený svet. Vadili mi ale už vyššie spomenuté logické chyby. Nebolo vysvetlené ako dvojčatá dostali svoje schopnosti - z tej rudy? A ak áno, tak ako konkrétne?
Prišlo mi zvláštne, že Xaver tak ľahko porazil svoje skúsenejšie dvojča.
Zvyšok príšer dosť rýchlo prijali Xavera ako svojho nového pána aj napriek tomu, že ho nepoznajú, zabil im ich vodcu a zničil proroctvo.
S čechizmami mám pri písaní tiež dosť problém, takže mne osobne až tak nevadia :D
03.01.2024
Hieronymus
Do tohto kola som sa nezapojil, ale tiež tu vidím rovnakú snahu o narvanie románu do rozsahu poviedky ako mám často ja.
Keby sa toto rozpísalo do románu, tak by to bol fajn román, lebo nápad so stredoslovenskou Wakandou sa mi fakt páči, ale nie je to jediný nápad, s ktorým sa tu pracuje a to poviedku dosť prehusťuje. Úplne by stačilo, keby sa rozobral jeden aspekt, ako napr. život v mestskom štáte, prípadne používanie toho kovu. To by to bolo v pohode. Lenže máme tu ešte rôzne monštrá, proroctvo a dvoch súperiacich bratov. Je toho proste priveľa.
V románe by sa to dalo všetko pekne rozvinúť a akokoľvek je záverečný súboj dvoch bratov (a tak nejak celá situácia okolo nich) klišé, stále by sa z toho dalo vytiahnuť niečo silné. Tu sa všetko deje prirýchlo a neuveriteľne.
Potom tu mám nejasnosti. Rudu objavili v inej sfére. Dobre, ale čo je to tá sféra a ako vedeli kde presne majú hľadať? A odkiaľ sa o sférach dozvedeli? Bolo to v tých predsumerských spisoch? Oni mali vtedy papier? Proste som nepochopil ako sa k tej rude dostali.
Potom mi nie je jasné aké silné sú vlastne monštrá, lebo keď sa prvý raz objavili, tak ich hneď potlačili. Nie na úrovni štátu, ale mesta. A potom ich vedeli vcelku účinne tlmiť, až sa neviem čo stalo a zrazu im museli podhadzovať ľudské obete. Na druhej strane brali monštrá tých, čo ich s nimi bojovali ako čisté žrádlo a nie hrozbu, tak nechápem ako to, že neovládli celé mesto. Kvôli dakanitu to byť nemohlo, lebo získali spolu s monštrami, tak ten proti nimi použiť nevedeli. Neviem no.
A sa ako to podarilo, že ten štát vznikol tak rýchlo?
Čiže nápad super, ale bolo tam toho priveľa a na tom to aj nakoniec padlo.
04.01.2024
BlackTom
Palúčanská nemocnica - Liptovský Mikuláš? 🙂
Čechizmy mi nevadia v tejto, ani v iných poviedkach, predsa-len sme boli x-rokov jeden štát, skôr ma štvú prevzaté výrazy z angličtiny, ktoré tak samozrejme prenikajú do nášho jazyka... Túto obsesiu čechizmami dobre vystihuje čechizmus "hnidopišstvo" 😀
Inak súhlasím, prospelo by tomu menej motívov a tým pádom by bol záver údernejší. Autor sa už zjavne blížil skôr novele, len si to neskoro uvedomil...
14.01.2024
Lucika
Nuž, pre mňa bol toto čistý chaos. Veľmi ťažko sa mi to čítalo, niektoré vety boli zbytočne dlhé. Poletujúce vločky sa zmenili na bezvetrie. To by asi bolo vhodnejšie napísať inak, ale to je drobnosť. Opis vlkolaka podľa mňa nebol úplne šťastný, pôsobilo to dosť chaoticky, taká zmes častí rôznych zvierat. Starec so slepými očami mal v jednej chvíli dve tváre, aspoň tak to znelo, ale asi to teda mali byť líca alebo čo.
Ozaj, ešte aj tie grécke mená. Nepasovali mi tam.
Keď starec rozprával o dakanite, povedal, že je vedec a že sa toho zúčastnil, ale vzápätí dodal, že je iba historik a lingvista.
Koniec bol slabý. Týpek nevedel vôbec nič o svojom pôvode a zrazu sa jeho schopnosti prejavili a len tak porazil brata, ktorý v tom lietal dlhšie.
Takto. Nápad nebol zlý, práve naopak, len by to chcelo na tom poriadne zapracovať. Je to určite námet na román, kde sa dá viacej venovať charakterom postáv (a napríklad rozpísať sa o tom, ako Xaver objavil svoje schopnosti, ako sa s tým celým popasuje a podobne) a taktiež histórii (ako sa niekomu z malého stredoslovenského mestečka podarilo získať dakanit a ako vznikla Boterea). Na poviedku toho bolo až príliš veľa na jednom mieste.
16.01.2024
Olex
Ahoj,
začítala som sa do príbehu, zaujímavé prostredie, hlavná postava. Od doby, keď sa tam objavili monštrá, akoby to bol iný príbeh. Už som sa nedokázala sústrediť, príliš veľa postáv a chaos. Asi by to chcelo rozsiahlejšie spracovanie. Záverečná veta bola pôsobivá. psanec = štvanec
27.01.2024
Martin Hlavňa
Nápad bol výborný je to výborný, ale spracovanie dosť zamotané. Veta s 99 slovami ma dosť zmiatla. Mala asi za cieľ vytvoriť atmosféru, ale úprimne stačila by polka informácií a bolo by toho dostatok. Drvivú časť príbehu som bol zmätený a ťahalo sa mi to. Z logických súvislostí absolútne nechápem, ako neskúsený "tvor" v sebe zrazu prebudil čarovnú moc, nič sa nemusel naučiť a dokázal poraziť svoje dvojča, ktoré celý život trénovalo a stalo sa pánom všetkých monštier v meste.
29.01.2024
BlackTom
So všetkým vyššie uvedeným úplne súhlasím. Poviedka bola osekávaná, príliš veľa motívov vyšumelo do prázdna; hoci nakoniec malo byť všetko vysvetlené, nebol už nato priestor a ostalo len torzo.
Vďaka za tie nemnohé slová chvály a ak sa to napriek všetkému niekomu bude páčiť, môže si navodiť atmosféru niektorým z albumov, ktoré som pri písaní počúval:
Joy Division - Unknown Pleasures; The Chameleons - Script of the Bridge; Sisters of Mercy - First and Last and Always; Ikon - In the Shadow of the Angel...
06.02.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.