Diskusia 1/2: Keď sa opäť stretneme

Podporte scifi.sk

Diskusia

Hieronymus
Toto je, ak sa nemýlim, poviedka Martina Chabadu z poslednej MUZY. Veľmi pekne napísané, aj emóciu to zo mňa vytiahlo, fakt dobre sa to čítalo.
Problém pre mňa je autonehoda, ktorú spôsobilo pomaľovanie dopravnej značky. Neviem si predstaviť firmu, alebo kontrolný úrad, ktorá by pustila na cesty vozidlo, ktorého autopilota pomýli nečitateľná dopravná značka. Veď aj Waze ma buzeruje, keď prekročím na nejakom úseku rýchlosť a Waze toto info neťahá z dopravných značiek, ale z databázy. Preto by som predpokladal, že keď nastavím adresu, tak autopilot už vie aká je predpísaná rýchlosť v tej danej časti cesty.
Ale dobre, vozidlo je teda pomýlené, rúti sa neprimerane rýchlo, hlavný hrdina ho nemôže ovládať, lebo pil. Prečo nemá vozidlo nejaký panic button, ktorý vodič stlačí a auto sa okamžite zastaví na okraji vozovky? Predsa len aj technológia má svoje limity a pokiaľ teda vodič, aj keď pod vplyvom vyhodnotí, že auto sa správa čudne a začne sa báť, mal by mať možnosť auto zastaviť.
Potom sa mi nezdá, prečo tam poslali hlavnú postavu. Na jednej strane je to inteligentný človek a otec celého projektu, lebo viedol tím, ktorý objavil zdroj Hélia-3. Z tohto pohľadu chápem, že tam poslali jeho, lebo je to ich eso, on by to mal zvládnuť, ale potom tu zaznie, že tie veci nevidel roky, musí si prehadzovať jazyk, atď. Kto teda to všetko opravoval, alebo aspoň robil údržbu za tie roky? Nezdá sa mi, že by to nikto nerobil. Tak dôležitý projekt, vlastne záchranná misia a oni majú na háku, či je všetko v poriadku? A pokiaľ sa robila údržba, tak prečo tam nepošlú človeka, ktorý to udržoval a asi by si lepšie poradil, ako hl. postava, ktorá to dlho nevidela. A odkiaľ berú istotu, že je to tá istá verzia akú si pamätá hl. postava? Za neviem koľko rokov, mohli byť desiatky updatov toho systému, aká je istota, že sa z toho vysomári?
Ako ja nad tým rozmýšľal, tak keby bola hl. postava také eso, tak ho tam nepošlú, lebo je moc cenný, alebo ho tam nepošlú, lebo majú lepšieho človeka na tú prácu.
A tieto veľmi cenné základne nemajú nejaký varovný systém? Alebo majú, ale roj sa zjavil z čista jasna?
07.09.2023
Veles
Zase kratšie, asi to bude tá spomínaná MÚZA. Napísané je to dobre, ale opäť to mohlo byť trochu dlhšie, napríklad nejaká scéna či dve z Mesiaca. To s tou presprejovanou značkou mi tiež nesedelo, nejaký náhodný elektrický skrat by bol lepší.
"Je už mŕtva. Teda, dúfam, že nie až tak úplne. " Na čo konkrétne naráža táto veta? Najprv som si myslel že na Slnko, ale to by asi teda nesvietilo. Či tá anténa to je? Zvyšok nebudem opakovať, Hieronymus zhrnul všetko podstatné. Napísané je to fajn, ale nepohlo to so mnou.
07.09.2023
MartinB
Ak je to Martin Chabada a opat len poslal poviedku z muzy, kde sutazil s tym aby sa zmestil do 10k znakov a snazi sa presadit v sutazi poviedok, kde je pocet znakov 2,5 x vacsi bez toho aby sa s tym ešte pohral, tak som nahnevany. najma ak poslal scificko, ktore mohlo byt ovela lepšie ako momentalne je. Ale je to je jeho rozhodnutnie, ak je to on. Hodnotim 8/10, hoci rad by som dal viac.
07.09.2023
ama_rilla
A to nie je proti pravidlám pridávať poviedky ktoré už boli inde zverejnené?
Čo sa týka poviedky, príbeh je dobrý, potešilo ma, že je to konečne ozajstná sci fi poviedka. Vadilo mi rozprávanie v prítomnom čase, kvôli tomu niektoré pasáže vyznievajú zvláštne- hlavne spomínanie v minulosti. Škoda toho rozsahu, viacerí by sme uvítali nejaké doplnenia info. Zvyšok už asi bol povedaný v komentároch vyššie.
07.09.2023
Hieronymus
Minule sem dal tiež poviedku z MÚZY a vtedy to bolo ošetrené tak, že mu to Niromwell požehnala. Tak asi to má tak dohodnuté aj teraz.
08.09.2023
Lucika
Poviedky z Muzy neboli nikde zverejnene, (mimo vitaznych, ktore boli nahrate ako audio) preto mozu sutazit
08.09.2023
Lucika
Poviedky z Muzy neboli nikde zverejnene, (mimo vitaznych, ktore boli nahrate ako audio) preto mozu sutazit
08.09.2023
ama_rilla
Aha, tak to som nevedela :)
08.09.2023
BocianSara
Asi budem tiež súhlasiť s tým, že sa mi poviedka páči ale zopár detailov a zmien a bola by naozaj skvelá. Osobne by som asi trošku pomenila pomer scén z minulosti a súčasnosti a viac sa zamerala na konci na to, čo hrdina prežíva na Mesiaci, aj keď chápem retrospektívu v posledných chvíľach.
Čo sa týka toho, či poviedka nebola náhodou v Múze, tak ak sa k nej nevieme dostať a prečítať si ju, ak nevieme na 100% určiť autora, tak to podľa mňa nie je problém.
09.09.2023
Lucika
Pekný nápad, mne napríklad nevadilo to, že auto neprečítalo značku, ale skôr to, že sa vôbec nesnažil zachrániť deti :O A dá sa pod vodou čelné sklo tak ľahko vykopnúť?
Inak ani mne sa tu nehodilo písanie v prítomnom čase, miestami mi to prišlo dosť rušivé. Ale táto veta sa mi páčila:
Vodu sfarbia karmínové stužky unikajúce z poranených prstov.
Ešte poznámka. Ten odstavec o dedovom strýkovi mi prišiel zbytočný a nehodil sa mi v tej spojitosti, že chcel na seba poukázať ako sa odsudzuje za to, čo sa stalo. Určite by sa to dalo nejako ináč, cez vnútorné rozpoloženie a bolo by to viac na city :)
11.09.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.