Diskusia 1/1: Jedenásť dní do hrobu

Podporte scifi.sk

Diskusia

ama_rilla
Mám zmiešané pocity. Poviedka obsahuje dosť málo scifi/fantasy prvkov - zmenilo by sa niečo, keby Dušanko nebol z inej planéty? Celý čas som premýšľala nad tým, aká bude pointa s tatom a elixírom, no tá akosi neprišla. Poviedka mala niektoré vtipné okamihy, ale mala som pocit, že sa v autorovi bilo to, či chce vykresliť vzťah medzi Dušankom a Evou láskavo, alebo sa mu chce vysmiať. Osobne by som volila prvú alternatívu.
Tiež som neporozumela, či bolo nejako dôležité pre dej, že Dušanko mal záchvaty úzkosti, keď neužíval lieky, alebo to bola len taká vsuvka.
Keďže sa v príbehu objavujú akoby dve línie- súčasnosť a spomienky na minulosť, dávalo by mi zmysel, keby sa niekde spojili. Hrdina niekde v príbehu hovorí o tom, ze ocovi elixír už nepomohol/nestihol dať, ale Eve ho dať ešte môže... nakoniec Evu ale zadusí a tiež vieme, že aj tato je mŕtvy, takže výsledok rovnaký. Čo teda mal robiť ten elixír? Dostala ho Eva?
Chcelo by to popracovať na poviedke, vyjasniť si smer, ktorým by sa mala uberať a doladiť veci, aby do seba zapadli.
Inak čo sa týka jazykovej stránky, tá mi prišla v poriadku.
06.09.2023
Hieronymus
Ama_rilla napísala väčšinu toho, čo mne napadlo počas čítania. Poviedka ako taká je OK, ale rozdeľovať text podľa dní mi nepríde ako dobrý nápad, ničomu to nepomáha, vôbec to tam nemusí byť. A vlastne ani neviem, čo ďalšie napísať... Pripadá mi to ako keby požiadali Petra Pišťanka aby napísal nejaké scifi. A tak to Peter napísal tak, ako by napísal hocičo svoje, plus do toho hodil nejaké scifi prvky, aby sa nepovedalo, ale sám nevedel, čo s tým, keď to je teda scifi, tak reku, nech je aspoň vražda na konci a hotovo.
06.09.2023
Veles
Rozdelenie na dni je ozaj trochu zvláštne. Ekby to bolo formou denníka pochopím, ale takto mi to nesadlo. Spolu s chýbajúcimi dialógmi.
V podstate nemusel byť ani mimozemšťan, zmenilo by sa toho len veľmi málo podľa mňa, ten hlas jeho otca v hlave by bola lem schizofrénia, či iná mentálna porucha.
06.09.2023
BocianSara
Budem opakovať predošlé komentáre. Veľmi dobre postupne podávané informácie ale asi by som zvolila iný formát členenia textu. Nevidím veľmi význam v členení na dni a potom v rámci dňa text členený nie je.
Chápem koniec, zabil Evu lebo to bol jediný spôsob ako jej dokázal v rámci svojich možností pomôcť, no potom je zvláštne spomenúť skrytý elixír ak ho Dušan nepoužije (mohol kľudne aj na seba).
Prekvapila ma zmena 12.7. keď odrazu začal Dušan nadávať a bol hrubý, zmenil pohľad na svet. Najprv chcel aby mu mohol otec radiť a následne sa dozvieme, že veď je v ňom a rozpráva naňho? Prečo hneď po vražde bolo počuť sirény, že sú policajti na ceste? Odkiaľ by niekto vedel, že doma Evu zabil?
09.09.2023
Lucika
Súhlasím s komentármi vyššie, viac by sa mi to hodilo vo forme denníka, lebo toto členenie veľmi nedávalo zmysel. A tiež si myslím, že keby sa vyhodil fantastický prvok, to že je mimozemšťan, tak by sa na poviedke nič nezmenilo. Ináč, koniec bolo tiež pomerne ľahké odhaliť. Ozaj, ešte ma zaujímalo, keď už teda bol mimozemšťan, ako to, že vyzeral ako človek? Ako to, že sa tak jednoducho začlenil, naučil sa jazyk a pod.? Aj keď toto sa vlastne dá odôvodniť tým, že na Zem chodievali ich vyslanci už dávno.
Inak, názov jeho domovskej planéty mi príde divný, podľa mňa takýmto štýlom označujú napr. ľudia iné planéty. Ako názov domovskej by sa mi hodilo prípadne niečo jednoslovné.
11.09.2023
Martin Hlavňa
No, čítalo sa mi to veľmi ťažko. Určite za to môže aj členenie textu a celkové štruktúrovanie viet, ktoré pre mňa úplne zabilo dynamiku textu. Chýbali mi dialógy. Aj keď je pravda, že teoreticky v poviedke nemusia, pasovali by sem. Stačili by možno aj útržky rozhovorov. Alebo potom ako píšu vyššie, stočiť to naozaj do denníka a písať to v prvej osobe. Príbeh samotný je fajn, ale spôsob akým bol podaný mi nesadol. Chýbal mi popis mimozemskej rasy, takto si ho viem predstaviť iba ako človeka. Dobre, mohol to byť humanoid, ale aspoň trochu by som ho odlíšil. Inak ak na planéte mali vysoké teploty, tak tá adpatácia by bola asi viac problematická. Dalo by sa zaujímavo pracovať s tým, že by mu bola stále zima a dokonca aj v lete by sa obliekal do bundy.
20.09.2023
Tom Hotep
Z poviedky strašne cítiť nasilu natlačené scifi prvky, aby mohla súťažiť v žánrovej súťaži. Príbeh mohol byť pokojne o rozumovo pribrzdenom hrobárovi zo Zeme. Dátumovanie tu tiež nebolo nutné, bohato by stačil odsek. Napriek vytknutému nešlo o zlú poviedku.
07.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.