Diskusia 1/1: Maya

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Dosť mi to pripomína Turning Red, či ako sa ten animák volá.
Napísané to bolo dobre, nejaké chyby som si ani nevšimol asi. Na začiatku som nevedel presne, v akom období sa to odohráva, tovma trochu zmiatlo. A neviem či tam aj bol uvedený Mayin vek, nejako ho neviem zadefinovať. Dej odsýpal celkom dobre, aj keď to mohlo byť možno trošku dlhšie. Ale je to dkbré aj takto ako to je. Ale zaujímalo by ma, na akú veľkú tigricu sa zmenila Maya pri vojakoch? Že ich dokázala tak rýchlo zabiť. A to poranenie sa vyliečilo samo? Bolo by dobré keby sa prenieslo aj do jej ľudského tela.
Zatiaľ tipujem na umiestnenje v top tri :)
A keďže som idiot a čítam to na mobile, nechtiac som dal nižšie hodnotenie ako som chcel :(
05.05.2023
Hieronymus
Veľmi fajn poviedka, páčilo sa mi to, dobre sa to čítalo.
Čo som si všimol, tak parchant je české slovo, po našom by to malo byť pankhart, alebo bastard. A vo vete: "V duchu preklínala Raviho a jeho podobných", by malo byť správne jemu podobných.
Prvý menší problém mám s tým, že hneď ako Mayina babka zistila, že mladá sa tiež vie meniť, tak sa jej vlastne vôbec nevenovala, neučila ju ako to má správne kontrolovať a pritom vedela, že sa dievčaťu páči Ravi a je tam hrozba toho, že vyvolá silné emócie, čiže spúšťač premeny, hlavne keď ju ešte nevieš poriadne ovládať. Čo sa aj stalo.
Potom mám problém s druhou polovicou poviedky, pretože keď sa Maya premení na tigra pred Ravim, je všetko, čo Ravi spraví pre mňa úplne v pohode. V poviedke je jeho reakcia a všetko, čo potom nasledovalo, prezentované veľmi negatívne, ale veď ona sa pred ním zmenila na tigra. Len tak. Keby som bol na jeho mieste, tak si naložím do gatí a šprintujem preč. Nie nutne v tomto poradí. Takže to, že sa zdekoval a išiel hľadať vojakov mi príde úplne na mieste. Ona je smutná, že ju potom pred vojakmi nazve príšerou, ale veď sa pre ním zmenila na tigra, tak WTF, skús sa doňho vcítiť na sekundu, veď si mu o mágii a legendách nepovedala vôbec nič, nemohol to čakať. Musel mať nervy v kýbli. Samozrejme, že ju potom chcel vyprovokovať k tomu, aby sa znova premenila. Chcel, aby ju vojaci zabili, lebo veď, čo iné by sa dalo čakať od chlapca, ktorý sa v tej chvíli absolútne bál o život a preto potreboval dokázať svoju pravdu.
Oceňujem babku drsňáčku, ktorá vôbec neváhala a išla proti puškám.
Takže celkovo to bolo veľmi fajn, skrátka sa mi páčilo, ako to bolo napísané.
05.05.2023
MartinB
Páčilo sa mi, ako bola poviedka napísaná. Zručne a s dobrým tempom. Aj akcia dobre napísaná, či prirovnania ako: Mladá, no silná tigrica naňho skočila s ľahkosťou, s akou mačka dopadá na bezbranné telo myši, ktorú si vybrala za svoju obeť. Toto je autor, teda podľa mňa skôr autorka, ktorú chcem čítať aj v budúcnosti a sledovať ako sa rozvíja.
06.05.2023
Kasiopejka
Zatiaľ najlepšia poviedka tohto kola. Veľmi dobre sa mi čítala, nemala nejaké výrazne hluché miesta. Autor mohol možno ešte viac rozvinúť vzťah vnučky a babky, ale inak pekne napísané.
06.05.2023
Martin Hlavňa
Nápadom mi poviedka pripomenula román "Rudý vlk". Premena človeka na zviera nie je asi nič nové pod slnkom, ale spracovanie je veľmi dobré. Úvod bol super a vzbudil pozornosť. Logika konania postáv bola v poriadku. Hieronymus síce píše, že Ravi konal pochopiteľne (s čím súhlasím) , ale nemyslím si, že Maya koná nelogicky - v tom strese by si totiž asi mladé dievča všetky tie súvislosti neuvedomilo. Páčilo by sa mi ešte keby bol viac rozvinutý vzťah starej matere a vnučky a možno ešte trochu viac priblížiť Raviho aj inak ako len z opisov. Dialógy starej mamy hlavne na začiatku poviedky sú trochu infodumpy aby čitateľ dostal historický kontext. Použitie čechizmu v priamej reči mi nevadí.
Celkový dojem bol super.
14.05.2023
Lucika
Poviedka sa mi dobre čítala, atmosféra bola super a nejaké chyby som si tam ani nevšimla. Dalo by sa to ešte rozviť, napr. ako písal Veles, tiež mi tam chýbalo to s tou ranou, podľa mňa sa to malo preniesť aj na jej ľudskú podobu. To, že stará mama ochránila svoju vnučku, to bolo milé :)
21.05.2023
8HitBoy
Výborné. Dobrá atmosféra, zručne napísané, prekvapivá pointa. Adept na víťaza kola :)
01.06.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.