Diskusia 1/1: Nonovia

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Od prvých viet som mal v duchu pred očami nejaký japonský anime film, tá zápletka by sa tam hodila. Pekne a šikovne napísané, jediné čo mi tam trochu vadilo bolo meno toho psa, to mi tam moc nesedelo. Inak veľmi pekné :)
28.01.2023
MartinB
Bolo to milé a smutné zároveň. Čítalo sa to dobre, obdivujem za taký krátky čas to tak kvalitne napísať. A Kubo je tuším japonský futbalista, mne sa tam to meno teda hodilo
28.01.2023
Olex
Ahoj,
psík Kubo, to pôsobí, akoby došli japonské výrazy. V závere sa hovorí o dievčatku, tak by tam mal byť stredný rod – nevidelo, vedelo dýchať. Inak na mňa poviedka pôsobila, čo sa týka japonského prostredia, veľmi autenticky. Napísaná je výborne. Záver som čakala iný, že ten druhý povie, prečo ju poslal preč, veď on sa s ňou chcel hrať, že na ňu celý čas čaká. Temný záver sklamal. Prišlo mi to, že autor už príliš tlačí na pílu (emócie).
29.01.2023
Arcey
@Veles: To bol môj zámer, aby to bolo japonské a ak mám povedať, je to vykrádačka Totora, ale ten obrázok si to tak pýtal niečo na ten spôsob, že som nemohol odolať. Dokonca som si ešte aj pozrel nejaké tie geografické pojmy, lebo som to chcel mať niekde bízko mesta Nagasaki, pretože tam ešte stále sa deti rodia zo zdedenými chorobami s ožiarania. Toho Kuba som tal naschval, ale keby bolo času, určite by som vymyslel niečo lepšie, no ja som k tomu meno prišiel z rozprávky Kubo a kúzelný meč, takže až tak veľmo som vedľa nebol. Škoda, že mi ušli nejaké chyby, možno keby som si to prečítal po sebe a poslal o niečo neskôr, bolo by to bez chýb. Ale je to celkom dobrý námet, ku ktorému sa možno vrátim v niečom väčšom.
@MartinB: Presne také to malo byť, melancholické, ale bolo to napísané veľmi rýchlo. Viac času som venoval "scenáru" ako samotnému písaniu, no potom sa mi písalo o to lepšie. Ale až to kričí, aké je to prvoplánové. Celý čas som dumal nad tým, či tomu dám smutný koniec alebo naopak, dám tam nádej na zlepšenie, lenže mi to v danej chvíli prišlo emotívnejšie.
@Olex: Ďakujem za komentár, ao som písal vyššie, Kubo ma inšpiroval z jednej animovanej japonskéj rozprávky, ale áno, určite by sa tam hodilo niečo lepšie. Čo sa týka toho záveru, prevládla vo mne tá snaha o väčší tlak na emóciu, tak ako aj ty hovoríš, ale dievčatko som si predstavil tak, že má rakovinu z ktorej sa dostalo, no žiaľ iba na chvíľu, ako to väčšinou býva... stav sa na istý čas zlepší a človek si už myslí, že s tej pliagy zbavil a potom aj tak udrie silnejšie a bohužiaľ často to končí tragicky. Ale ako hovorím, ak ta budem dakedy upravovať, pozitívne zakončenie na konci by tomu možno svedčilo viac.
29.01.2023
Ray Janonoff
Mne sa to páčilo, vrátane konca. Pokušeniu overiť si borovice a park som odolal, ale mám rád, ak sa používajú takéto detaily.
Kubo - tiež si vravím, to čo je a potom - kubotan, Kubota, ono to bude nejaký japonský základ, aj keď translator mi nepomáha. Vlastne hej, "bo" je vraj hrob. Tematické.
29.01.2023
siliante
Koniec dal zmysel celému príbehu. Zaklincoval ho veľmi dobre, aj keď smutne, lebo bez neho by príbeh mohol pôsobiť veľmi krehko a pekne, ale takto dostal pridanú hodnotu. Takže spisovateľským zručnostiam možno ešte chýba nejaký bodík, ale schopnosť vypointovať príbeh je výborná!
29.01.2023
WriterInTheDark
Tú poslednú vetu by som tam nedala. Bez nej by to bolo lepšie - takto to dalo takú ironickú bodku v inak milom, peknom príbehu, kde bolo veľmi pekne vykreslené aké slušné sú Japonské deti.
Čo sa týka smutného konca, ja mám rada oboje, niekde sa hodí taký, inde onaký, ale tu sa ten smutný hodil. Veď ak chcete "žili šťastne až do smrti" treba čítať rozprávky, pretože život taký veru nie je :( Konkrétne poznám rodinku, kde obaja rodičia a teraz aj ich syn zomrel na rakovinu. Keď tak nad tým uvažujem, rada by som si prečítala teraz niečo veselšie :)
29.01.2023
Lucika
Veľmi pekný nápad, aj keď bol koniec trošku smutný. Mne sa to tam však hodilo :) Jedine, čo by som nejak inak napísala boli posledné dve vety. Tá úplne posledná mi tam akosi nesedela
29.01.2023
Arcey
@Ray: Ďakujem. S tými borovicami som sa asi sekol, ale park som našiel počas toho ako som si pozeral na mape okoli Nagasaki. Chcel som tam dodať pár detailov, ktoré by to spravili autentickejšie. S tým Kubom si ma zaskočil, to sa bude hodiť, keď to budem upravovať. Väčšinou sa snažím, aby mená, alebo názvy niečo prezentovali a s tým hrobom to sa zíde.
@silikante: Aj mne dávalo zmysel dať tomu smutný koniec. Budem musieť ešte tie spisovateľské zručnosti. :)
@WritierInTheDark: Som rád, že si niekto všimol ten malý detail ako som vykreslil postavu dievčatka. V prvotnom nástrele som tam mal že ju šmarila o zem, ale potom som si povedal, sakra, ona je japonka, ona by určite najprv dôstojne odložila všetko, čo má, urobila poprípade nejakú prácu a podobne a bolo to. Pri spracovaní nápad do poviedky tomu asi dám trochu pozitívnejší koniec.
@Lucika: Ďakujem. Malo to byť melancholické, takže to splnilo účel. Posledné vety možno boli kostrbaté, ale myslím, že dali celému príbehu väčšiu váhu.
30.01.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.