Diskusia 1/1: Čisté hlavy: Kapitola 1 - Večer plný poézie

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
Chápem, že to bola 1. kapitola a nie poviedka, ale aj tak sa na čitateľa vyrinul prúd rozprávania, utáraná riava bez ladu a skladu plná chýb a členenie textu, ak možno o členení hovoriť, tak to boli masívne bloky, ktoré príliš nedopomohli k tomu, aby prózu sprehľadnili. Celé je to len také tínedžerské vylíčenie jedného bláznivého večera... a? pýtam sa. Čo z toho? Vtip? Ani nie, aj keď som milovník poézie... ale za toto jednoznačne dávam bod "Ak náhodou nie si z Ilavy, tak Medveď je klubovňa “komunity”, tak si hovorí zmeska punkáčov, umelcov, BDSM nadšencov, larpákov, postapolarpákov a iných podivínov." To ma neskutočne pobavilo, lenže jedna veta za celý text nestačí. Nechcem znieť hlúpo, príkro, povýšenecky, hyperkriticky a neviem čo ešte, ale z nijakého uhla pohľadu to nie je zvládnutý text, tobôž už nie poviedka.
31.03.2022

Terry Chrapúňzel
Z čisto lingvistického hľadiska je vskutku obdivuhodné, koľko významov sa pomocou rozličných predpôn a prípon dá vyžmýkať zo slova "jebať". Máš tam jebať, jebkať, prijebať, najebať, zajebať, pojebať... Ale niečo, čo je zaujímavé z jazykovedného hľadiska, už nie je také zaujímavé z hľadiska literárneho.
Začínajúci autori si zvyknú myslieť, že písanie v prvej osobe je jednoduché, lebo keď je hrdina zároveň aj rozprávačom, môžu do textu napísať hneď prvú vec, čo im napadne a bude to vyzerať prirodzene. Ale tak to, bohužiaľ, nie je. Nájsť pri ja-rozprávaní správny balans medzi spontánnou prirodzenosťou hovoreného jazyka a krásou beletristického textu je veľmi náročné. Prešpikovať text slovami "kokot", "piča" a "jebať" textu na autenticite nepridá a akurát tento ťah zanechá v čitateľovi dojem, že autor má malú slovnú zásobu.
01.04.2022

Terry Chrapúňzel
A, prosím, venuj pozornosť slovám, ktoré ti textový procesor podčiarkne červenou. S veľkou pravdepodobnosťou sú nespisovné alebo v nich máš chybu. Napríklad:
- čechizmy a subštandardné výrazy: výpočetnú (výpočtovú), stejne (aj tak), bavič (zabávač), oduševnele (oduševnene), kupodivu (napočudovanie), servre (servery), také drama (taká dráma), chcanky (šťanky), ožralov (ožranov), hranoliek (hranolčekov), holku (babu), ktory
-chýbajúce dĺžne a mäkčene: vylet, hlavam, minut, kusok, mobilne, zozbieraju, strati, smrdi, sice, nedobytna, zažitok, dost, anesteziu, ľudi, ktoru, tupe, ze, vasho, osobnych, informacii, posledne, peticiu, vela, zazrakom
01.04.2022

Terry Chrapúňzel
V texte nepoužívaj arabské číslice. Sú to "tri plechovky" nie "3 plechovky", "pätnásť ľudí" nie "15 ľudí", "ďalšie štyri" nie "ďalšie 4".
Nauč sa členiť text na odseky. V škole nás na slohu učili deliť rozprávanie na tri odseky - úvod, jadro a záver. Túto kravinu si vyhoď z hlavy. V beletrii sú odseky omnoho kratšie - všimni si to, až budeš čítať nejakú knihu (čítaš knihy, že?). Obvykle sa text člení tak, že 1 postava + 1 miesto + 1 činnosť = 1 odsek. Pri priamej reči zase replika 1 osoby + uvádzacia veta = 1 odsek. Ak nasleduje priama reč od druhej osoby, mala by byť už v novom odseku.
Používaj slovenské úvodzovky - t.j. pred priamou rečou spodné, za priamou rečou horné. Teda „Dnes už máš dosť!” namiesto “Dnes už máš dosť!”
01.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami