Diskusia 2/2: Jeden prsteň

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aleš Horváth
poviedka napriek mnohým nedostatkom pobavila.
-miestami bol humor sílený
- tiež som videl mnohé klišé, ako keby som čítal Xenu a Gargamela zo Šmoulov
- ak sa mení Point of view, treba to oddeliť vizuálne napríklad ***, aby človek sa nemusel chvíľu orientovať, čo sa deje
- patok je od piva, neviem ci sa používa aj v spojitosti s vínom
- ak ho prvý raz zabili akú mal podobu? lebo nevidím rozdiel pred a potom, čo mu rozsekli gebulu. ak bol duch, nemohol cítiť hlad ani chytať predmety. ak zombie, tak nemohol mať vedomie na úrovni živého človeka a niečo rozmýšľať. Alebo mu išlo len o to aby nemal domačgorenú hlavu?
- pripájam sa k ostatným, mať anotáciu je základná slušnosť. neočakávam nápad a lá Jurinko, no aspoň krátke dve vety.
myslím si že napriek otrepanosti témy by sa to dalo aj lepšie rozvinúť, či štylisticky lepšie napísať.
13.01.2022

Aleš Horváth
writerka dovolim si nesúhlasiť. príbeh nemusí byť zlý, len pretože to nie je z tvojho okruhu záujmu. som fanúšik Warcraftu, typy postáv sa prelínajú aj s Tolkienovým Pánom prsteňov, alebo Hier o tróny. a bavia ma príbehy o čarodejnikoch. samozrejme neplatí ani opak, že keď je tam čarodejník, tak automaticky je príbeh super.
Napríklad nedávno som čítal Strážci Stealenor a v podstate je to tiež klišé fantasy príbeh na štýl Zaklínača. Ale zaujal ma.
Ale tiež by ma nebavilo čítať ten istý príbeh len s inými kulisami/postavami. No nebudem preto príbeh považovať za zlý.
Zober si napriklad Ďura Červenáka. Jeho Rogan bol tak super, že vytvoril celú sériu kníh o ňom, dokonca i jeho fanúšikovia vytvorili ďalšie príbehy. Ale predáva sa a keď vyjde ďalšia kniha, bude zase o tom istom. A bude o to horšia? no určite nie.
myslím si že kvalita príbehu závisí v prvom rade od spracovania. lebo ak je príbeh dobre napísaný, dokáže ťa chytiť aj napriek otrepanej téme.
súhlasím s tým, že začínajúci autori radi siahnu po "istote" a po typických postavách, urobia k tomu typický dej a spravia k tomu typické chyby. a človeku sa zdá, že číta dokolečka ten istý príbeh po 550tykrát. ale ide skôr o spracovanie, ktoré ho môže ozvláštniť.
13.01.2022

Goran
Tvoje pripomienky, Aleš, sú veľmi trefné, veľmi k veci, so všetkým sa dá súhlasiť. Ja osobne si myslím, keďže bol opisovaný ako nemŕtvy - tak niečo na spôsob zombie, ale hoci bol ovládaný viac pudmi, tak si uchoval ľudské vedomie.
Ináč, Writerka nehovorila, že je to zlé, len to, že to nie je jej krčiažtek pivka (keď sme pri tom, u nás sa aj lacným vínam hovorilo "patok" a príde mi to hrozne smiešne :D). Som toho názoru, že isté, overené a osvedčené recepty sú stávka na istotu a ja mám "klasiku" veľmi rád. Lenže toto mi naozaj prišlo veľmi klišéovité a aspoň trošku invenčnosti by som dal prednosť. V tomto prípade a na rozdiel od predošlej poviedky oceňujem aj názov, ktorý je v tomto kontexte úplne bláznivo parodický. No a námet môže byť fúzatý, záleží predovšetkým na podaní.
Ja osobne môžem povedať, že takého Červenáka napríklad, príliš nemusím. Je skvelý rozprávač, láska k fantasy a k príbehom všeobecne z toho priam sála, je to sympatický, rovný chlap, jeho príbehy veľmi bavia, ALE... mne prídu skutočne ako veľmi jednoduché čítanie (myslím konkrétne jeho príbehy typu meč a mágia), je to skrátka oddychovka. Rozhodne dám prednosť trebárs takej Pavelkovej, ktorá je nemenej dobrá rozprávačka, ale jej príbehy sú oveľa nápaditejšie a jednoducho na jazykovo vyššej úrovni. Skrátka to už ide do pravoverného slovesného umenia. Takže ak máme dobre napísaný a originálny príbeh, víťazí nad "len" dobre napísaným a otrepaným. A že tu už všetko bolo? No ako sa to vezme. Napríklad tu bolo nespočetnekrát opísané prvé stretnutie pozemšťanov s mimozemšťanmi, ale to neznamená, že sa prvý kontakt nedá podať dôvtipne a novátorsky.
13.01.2022

Terry Chrapúňzel
Za tie absentujúce čiarky by si autor zaslúžil pravítkom po prstoch, ale napriek tomu to hodnotím vysoko. Mňa to pobavilo - je to skvelá paródia na Pána prsteňov, Harryho Pottera, Terminátora a kadečo iné.
Bol ten humor pubescentný? No, chvíľami trochu hej, ale v mojom veku sa už nebojím priznať si, že sa mi mentálne nikdy nepodarilo úplne dospieť a že sa mi takéto veci páčia.
Štýlom humoru a kadenciou vtipov mi táto poviedka trochu pripomína stand upy z Dungeon pubu. Páčia sa mi tie absurdne nonšalantné poznámky typu: "Okrem perfektnej cestičky vo vlasoch mu to prinieslo ešte stratu vedomia. A tiež smrť."
A všimnite si tie nadávky: "Tvoja žena trtká ako zdochlina." alebo "Smrdíš ako zaschnuté hovno na ritných chlpoch." Neviem ako vám, ale mne to príde vulgárnejšie než všetky tie piče a kokoty v poviedke o volavke - tam tie vulgarizmy vďaka svojej početnosti splynuli do akéhosi monotónne nudného šumu.
Vo Volavke sme tiež sme videli, aká je to nuda čítať, keď obyčajný človek robí obyčajné veci. Tu sa tú obyčajnú vec - ísť na dovolenku, odhodlá robiť neobyčajná hrdinka - barbarka a zrazu je to vtipné - podobne ako keď barbarka Conina z Čaroborcov chcela byť kaderníčkou.
13.01.2022

Terry Chrapúňzel
A nesúhlasím s Alešovým tvrdením že zombie nemôže mať vedomie na úrovni živého človeka a rozmýšľať. Čo trebárs taký Reginald Půlbotka z Pratchettoviek alebo Ježiš z Nového zákona? Tým to celkom dobre myslelo aj po smrti :3
13.01.2022

Goran
Ja vidím problém v tom, že mi to (až na riedke výnimky, nemôžem to zas šmahom ruky zmietnuť úplne celé) naozaj neprišlo vtipné, nie, bolo to trápne. A na tých vtipoch, ktoré spomínaš, by som sa smial v trinástich, v štrnástich už by mi prišli, ehm... ale nie, že by to bolo nevkusné, je to len zúfalo nesmiešne a zúfalo sa to snaží byť smiešne. To ten Tvoj vtip o Ježišovi (a to som svojím spôsobom veriaci) mi prišiel vtipnejší ako celá poviedka. Ale aby som iba nehundral - tri veci sú tu výborné - názov, nápad s krúžkom a pobavilo aj meno čarodejníka.
13.01.2022

Aleš Horváth
Terry, lenže ak by čarodejník bol pri plnom vedomi, a plne fungovalo telo, tak načo sa potreboval ešte oživiť?
mne ta poviedka príde ako keby sa prebudený chcel ešte raz prebudiť, hoci je hore.
13.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami