Diskusia 2/2: Volavka

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Terry Chrapúňzel
Eh, tie nadávky... Neviem, je to vec názoru, ale podľa mňa, ak autor používa v texte vulgarizmy, nebolo by na škodu, keby nadávky gradovali spolu s dejom. Ak autor hneď od začiatku chrlí nadávky najväčšieho, čitateľ časom voči nim trochu otupí a tie slová tak strácajú na svojej expresívnej hodnote.
Možno v úvode poviedky, teda pri opisoch nudnej rannej rutiny by postačili jednoduché fekálno-análne nadávky ako 𝘥𝘰𝘳𝘪𝘵𝘪, 𝘻𝘢𝘴𝘳𝘢𝘯𝘺́ , 𝘯𝘢 𝘩𝘰𝘷𝘯𝘰, 𝘷𝘺𝘱𝘳𝘥𝘯𝘶́ 𝘵̌ a 𝘯𝘢𝘴𝘳𝘢𝘵̌ . V pasáži, kde sa hrdina prebudí s Kaťou a Robom v jednej posteli by mohlo prísť na genitálnu terminológiu, teda výrazy ako 𝘥𝘰𝘱𝘪𝘤̌𝘪, 𝘬𝘰𝘬𝘰𝘵 a 𝘫𝘦𝘣𝘢𝘵̌.
11.01.2022
Terry Chrapúňzel
Ak viacerí čitatelia poznamenajú, že sa im nepáčil hrdina, je to podľa mňa dosť veľký problém. Hlavný hrdina by nám čitateľom prost mal byť sympatický. Nie v takom tom zmysle, že by sme si ním chceli sadnúť v reálnom živote na pivo, ale v tom zmysle, že nás zaujíma jeho osud, že mu chceme fandiť a že ak v závere príbehu umrie, bude nám ho ľúto. Mne Emila ľúto nebolo.
Rozmýšľam, čím to je a ako by sa to dalo napraviť. Nemyslím, že je to len tým, že je obyčajný. Mnoho príbehov začína obyčajnými ľuďmi, ale šikovní autori vedia aj obyčajného človeka vykresliť tak, že čitateľa chytí za srdce.
Možno by pomohlo, keby mal Emil nejakú backstory – trebárs je to gitarista, ktorý chcel vo fabrike pracovať len pár mesiacov, kým s kapelou nevydajú prvý album. No kapela sa ale rozpadla a z mesiacov sa razom stali roky - s tým sa veľa ľudí dokáže stotožniť, kto z nás nemal nejaký sen, ktorý stroskotal?
Tiež by mohlo pomôcť, keby hrdina nebol až tak emocionálne plochý – Emil v poviedke zažíva len nudu a hnev. Širšie spektrum pocitov by ho čitateľovi mohlo trochu viac priblížiť. A možno by nezaškodilo okrem pocitov prihodiť aj viac Emilových zmyslových vnemov – celý príbeh je v podstate len súpis toho, čo robil v snoch, a toho, čo robil v práci. Trochu to pripomína školské slohy na tému: „Čo som robil cez prázniny.“
11.01.2022
Terry Chrapúňzel
A ešte jedna technická pripomienka - človek, čo Emila pitval bol súdny lekár, nie patológ :)
11.01.2022
Goran
Veď to je TO, Terry - obyčajné sa rovná nezaujímavé. Keby si zakladal kapelu, ako si napríklad uviedol, už by nebol "obyčajným" týpkom, už by mal čitateľ záchytný bod, už by Emil, ako postava, ako človek, niečím vybočoval z priemeru. A že vlastne každý jeden človek je napokon niečím zaujímavý, jedinečný, úžasnááá snehová vločka? - kdeže! Je kopec ľudí, ktorí nemajú alebo takmer nemajú vnútorný svet, ako sa stotožniť s niekým takým nezaujímavým? Každopádne, toto je veľmi dobrá pripomienka pre všetkých autorov - poľudštite svoje postavy; typ, ktorý bude len žrať, spať a srať (a kompulzívne si honiť), nemôže zaujať nikoho.
12.01.2022
ama_rilla
Je to v podstate aj taká arogancia, keď takto zredukujeme človeka. Lebo, ako písala aj Terry aj Goran, každý má aj nejaký iný odtieň svojej osobnosti, nejaký nesplnený sen či túžbu. Neverím, že existuje človek, ktorý sa správa takto a nikdy vo svojom vnútri ani nepocítil záchvev lásky či vášne k niekomu či niekomu, nejakú tú túžbu či nádej, že niečo môže byť aj inak a že by predsa len chcel o čosi viac od zivota. Možno by to spravilo, keby bol inak vykreslený vzťah hlavnej postavy k jeho snovému životu - veď to predsa bolo niečo významné, niečo, kde žil, kde niekým bol. Ale on sa aj k tejto skutočnosti stavia pomerne pasívne, čo je, ubijajúce.
13.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.