Diskusia 2/2: Dar

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Túto poviedku som hodnotil vysoko, lebo je krásne napísaná a jej posolstvo je prekrásne. Ide za rámec rozprávania príbehu, nie je len dobrým remeslom, ale odovzdáva svojmu čitateľovi i niečo viac, oveľa viac. Má úžasný nápad a jej koncepcia - taký science fantasy štýl je naozaj pozoruhodný. Páči sa mi tajuplná, až mýticko-mystická atmosféra a nádherný, nádherne patetický (to mne vôbec nevadí, práve naopak) záver.
Nápadmi a jej pospájaním by sa to hodilo na Amarillu, formou zas na Writera (básnička je o čosi lepšia ako v Básnikovi v temnotách, ale stále to je len taká milá veršovačka, autorke odkazujem: treba poznať poéziu, treba ju čítať, keď ju už chceme písať!!!) ale voľbou témy by som prózu priradil najskôr k Ingrid Zambovej, ktorá tu jeden čas posielala zaujímavé nesúťažné poviedky.
Veci, ktoré by som vytkol - ešte trošku učesať text, je naozaj na úrovni, ale sem tam sa nájdu chyby v gramatike aj štylistike - napríklad "kým som bola, kým som sem prišla" či "váha jeho tela jej drví telo" pôsobí dosť kostrbato. Aj to zranenie je úplne nereálne, také by pravdepodobne nerozchodil ani John Rambo - špeciálna jednotka v počte jedného člena - nieto ešte netrénovaná žena. Zvláštna je aj jej fyzická existencia, hoci sa to celé odohrávalo v nejakej mentálnej mape či astrálnej sfére a zároveň mozgu pacienta... (neošúchaný nápad tak trochu stráca na prekombinovanosti). Potom tá Atlantída... to nekomentujem, lebo tomu absolútne nerozumiem.
Nuž, covid ako taký ma necháva skoro chladným, oproti takej španielskej chrípke je to čajíček, a buďme za to radi! - takže z mojej strany niet nijakých zdieľaných pandemických obávav a prežívaní celej tej situácie. Čo mi však prenáramne vadilo, našťastie na texte sa to podpísalo iba trošku, inak by mu to ublížilo, je tiahnutie názorov i myšlienok k takým tým ezo volovinkám. Dosť to tam ideovo presakuje. A voči takej tej new age ezoterike, čo plní poličky kníhkupectiev mám priam averziu, lebo je to triviálna gýčová paródia skutočne hlbokého duchovna.
Tak či onak, poviedka je to dobrá a ja som ju hodnotil možno i subjektívne trošku viac, lebo z nej presakuje ľudská dobrota, ktorá je podporená krásou slova, a to ja môžem.
03.01.2022
Kika sci-fi
Tak toto sa dobre čítalo,keby si to tak nepísal/a tak by sme ani nepochopili príbeh poriadne. Mne sa páčila poviedka...
11.01.2022
Aleš Horváth
Celkom fajn, vo viacerých veciach súhlasím s Goranom. Ale nesúhlasím s tým, že autorom je writerka. Moc suché na ňu. Skôr Amarilla by sa hodilo viac.
17.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.