Diskusia 2/5: Poviedky prijaté do výzvy Fantastická poviedka - piate kolo roku 2021

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Goran
Aleš :D ja viem, že ma nemáš rád, žiarliš a neznášaš ma - ukázal si to vo viacerých komentároch, keď obsesívne sleduješ moje príspevky - a to celé za to, že som si raz dovolil napísať pod tvoju poviedku nie práve priaznivý komentár, za ktorý si ma, poslal - citujem: "páľ do zadku" :D Ten názov, to je recesia, odvolávka na burleskné dobové romány a podobne. Počuj, je mi jedno, či si to prečítaš alebo nie, či mi dáš už len z princípu, že som to ja, jednu hviezdičku :D Utíš svoje ego a vedz, že mne na ľuďoch vôbec nezáleží - nič proti tebe nemám, lebo ťa ani nepoznám - mne ide len a len o literatúru, tá je pre mňa náboženstvom, všetko ostatné je podružné.
02.11.2021

HB
:)
02.11.2021

Aleš Horváth
keby si vedel aké komentáre mi tu ľudia písali roky pred tebou :D :D tvoj bol ken čajový odvar z toho.
nesledujem len teba, reagujem tu na poviedky aj od iných ľudí.
a nežiatlim. viem, že jediný problém prečo nemám lepšie hodnotenie ako ty je len moja lenivosť sa venovať literatúre. ale aj keby, nepíšem ani kvôli číslam ani aby som si niečo dokazoval.
takže ten komentár vyššie by bol rovnaký bez ohľadu na to, či tam svieti tvoje meno alebo je tam napríklad už spomínaný Jurinko.
či aj v osobnom živote berieš všetko sebestredne?
mimochodom, čo takto sa zapojiť do Poviedky na počkanie?
02.11.2021

Aleš Horváth
ozaj, o literatúru ti ide. to je pravda. lebo tvoj dedko bol slávny spisovateľ a ty si o sebe myslíš že si zdedil jeho talent a že tym pádom si odborník na slovo vzaty. že?
02.11.2021

Goran
Och, som rád, že poznáš dedka. Hej, dedko bol veľmi dobrý, na neho mať nikdy nebudem, ani sa o to radšej nesnažím (bolo by absurdné sa pokúšať mu vyrovnať, či vôbec porovnávať sa s ním), ináč, nebol jediný píšuci z mojej famílie. Ešte väčší vplyv na mňa mala moja babka, ktorá bola tiež spisovateľka, hoci nie až tak plodná a určite nie tak významná ako dedko, ale naočkovala ma láskou kráse a Krásnu. Iste som čosi podedil, no dôležitejšie je možno podnetné, tvorivé prostredie, v ktorom som vyrastal, ale áno, presne ako píšeš - snáď najdôležitejší je "tréning". A to platí pri úplne každej-každučkej činnosti. Určite nie som odborník na slovo vzatý, to nemusíš ani parodovať, dokážem reflektovať realitu, nie som ako kúpeľňový spevák, ktorý to skúsi v Superstar a skončí v hviezdnej rote. Pomerne dosť sa vyznám (v niektorých oblastiach), ale profesionálnym literárnym historikom/teoretikom/vedcom/k ritikom nesiaham ani po členky, samozrejme. Prepánajána, veď taký Šmatlák, Hamada, Bagin, Mikula... to sú obri ku ktorým len kdesi z prachu vzhliadam :D - a to myslím vážne.
Možno by si si mohol pripustiť, že keď niekto píše komentáre, eseje, články, recenzie a pod. a vyžíva sa v tom, tak sa nepovyšuje, len chce skutočne rozumieť tomu predmetu, ktorý nadovšetko obľubuje, a ktorý pre neho znamená... asi všetko na svete. Pre niekoho je to ľahká atletika, pre iného teoretická fyzika, pre mňa literatúra. Každý má to svoje, neviem prečo ťa to rozčuľuje, a prečo musíš reagovať osobne.
Poviedka na počkanie ma nezaujíma. To nemyslím v zlom a nijako prezieravo! Je to skvelá vec pre spisovateľa, výborný druh literárnej hry, kreatívnej činnosti a aj spisovateľského tréningu, žiaľ, je to práve to, čo to je - písanie limitované témou a časom, takto môže vzniknúť azda výborný textík (ale je to a vždy to bude, v prvom rade remeslo, nie umenie), a to je v poriadku, veď nie je zmyslom PnP vznik nejakého veľdiela, ale práve pre tú zviazanosť, limitovanosť ma to nezaujíma. Nebaví ma to ani čítať - tu chcem poznamenať, že PnP je výborná vec pre autora, nie je to až tak príťažlivé pre čitateľa (aspoň pre mňa nie).
02.11.2021

Aleš Horváth
Myslím si že dosť podceňuješ PNP. Za tie roky vznikli PNP poviedky originálnejšie a pointovo lepšie vymyslené ako niektoré (ne)súťažné. Z posledného kola odporúčam Magda Medvecká - Jeseň života. Tá je určite umelecky pekná.
Súhlasím, že nie vždy to vyjde, ale odsuvat bokom Pnp ako čitateľ nie je dosť rozumné aspoň kvôli nápaditosti a rôznorodosti.
Ono, niekedy vznikne dobrý textik, ktorý môže byť prehohrou pre nejaký väčší text vhodný napríklad aj do FP, respektíve do inej súťaže, keďže veľa autorov sa zapája do MCF, OP alebo publikuje v zborníkoch.
Takže skus si pozrieť PNP aspoň od niektorých. Vzhľadom na krátkosť textov to nebude také náročné.
03.11.2021

Goran
Prečítal som si Magdinu poviedku a užasol som, áno, toto je literatúra, toto je umenie. Ďakujem za tip, a ja teda nepopieram, že sa oplatí PnP čítať. V niečom si ale musím stáť za svojím. Tá poviedka mohla byť lepšia, keby nebola limitovaná PnP, tým chcem povedať, že je taká dobrá navzdory propozíciám PnP. Alebo si myslíš, že práve vďaka nim? No možno áno, možno by ani inak nikdy nevznikla a niektorí ľudia pod stresom a tlakom podávajú najlepšie výkony. Nie je pravda, že by som podceňoval Poviedky na počkanie. Je to skvelý tréning, vďačné a hravé zápolenie, pekne strávený čas, podnetná súťaž, a určite môže poslúžiť ako semenisko skvelých nápadov, ktoré sa neskôr dajú rozviť a rozpracovať. Inak by neboli PnP tak obľúbené - nemali by takú účasť. Môjmu naturelu ale ten koncept nevyhovuje. (Takmer) všetky lit. súťaže majú voľajaké obmedzenia, mne nevadí limitovaný rozsah, veď Ohnivé pero je super, ja osobne mám malé útvary v láske, prekáža mi časový a tematický limit. Evokuje mi to školu (hodiny slohu) a jej mantinely. A ak sa už mám spútať, tak radšej tým, čo si ja sám určím. Vediem literárny klub určený primárne pre mladých, kde píšeme texty podľa rôzneho zadania a rôznych atribútov, a zúčastnil som sa raz aj workshopu kreatívneho písania, ktorý viedol jeden literát, teda poznám benefity takejto tvorby a nijako ich neprehliadam, ale uf, súťažiť s takýmito podmienkami, to nie... to je ako keby som sa vydal šprintovať len na jednej nohe, ak mi rozumieš. Ale pozri, je to môj osobný názor, nijako si ho neuzurpujem za svätosvätú pravdu pravdúcu.
04.11.2021

Aleš Horváth
každá PNP by mohla byt lepšie napísaná bez toho časového obmedzenia. Ale pointa PNP je skôr ten nápad.a nie literárna dokonalosť. je to už na autorovi, či PNP pretavi ďalej do niečoho pekného, alebo ako v mojom prípade až do knihy.
niekto má radšej pnp kvôli tomu, že dostane lepšie ohodnotenie, vzhľadom na to, že pri malom čase gramatiku nestíhaš ale písanie nie je o počte hviezdičiek, ale o umeleckom zážitku.
myslím si však, že ty sa vyhybas pnp kvôli tomu, že pri tvojom štýle písania by si zvládol ten tvoj typický vykudrlinkovaný úvod. A to je ďalší dôvod prečo sa mi pnp páči- učí človeka nebyť perfekcionistom a človek si užíva samotný proces písania.
04.11.2021

Goran
Ále, napísal si knihu? Super! Román, predpokladám. O čom je? - myslím, že asi bude spadať pod hlavičku fantastiky, keď sme tu všetci "od fachu".
Jasná vec, že písanie nie je o počte hviezdičiek, aj taký športovec súťaží v prvom rade pre tú atmosféru súťaže a najmä pre radosť, nie pre medaile (ktoré potešia, nie že nie, ale nemalo by to byť iba o nich a nie v prvom rade o nich). No a samozrejme, že ma nelákajú PnP AJ (nie iba - naozaj nemám rád až také limity, z duše som nenávidel školu a hodiny slohu tiež - hoci som slohoval dobre - lebo tam bolo to ZADANIE) pre to, lebo by som stihol tak možno jednu vetu za ten čas :D - áno to je pravda. Ale zdá sa mi, že si ma naozaj zle odhadol: ja nie som slovíčkový onanista :D, jednoducho je to tak, že pre mňa veľmi veľa znamená aj forma - umelecká forma, a neskutočne ma vzrušuje krása a sila slova (ako matematikov práca s číslami, trebárs), aj preto je u mňa na prvom mieste zo všetkého poézia, na prózu sa cielene zameriavam až poslednú dobu, rozprávanie príbehov ma totižto tiež veľmi priťahuje, je to prastaré umenie/remeslo, v skutočnosti to najstaršie :D:D:D, živo si viem predstaviť našich pradávnych prapredkov, ktorí sa stretávali pri večerných ohňoch a rozprávali si proto fantasy :) o hrdinstvách, bohoch, čarodejniciach, boji a láske... Nie je to fascinujúce? Už teraz mi bežia zimomriavky po chrbte.
05.11.2021

Aleš Horváth
slovný onanista :D :-D
05.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami