Diskusia 1/1: Výkrik v Močiarnom

Filmová história scifi

Diskusia

dakinee
Milý Lukáš,
bavil som sa výborne!
Tak jak ma už od začiatku Vlado sral, tak mi ho bolo na konci až ľúto. Veľmi pekne napísané a vystupňované.
Dúfam, že bude aj pokračovanie, ktoré celý pôvod močiarneho zla ozrejmí. Na záver, ak sa neurazíš, prikladám pár preklepov na opravu:
"Vieš mi povedať, že je to zač?" - tu malo byť asi "čo je to zač"
"poprípade možno aj uniesla aj tie dve deti, čo spomínali klebetnice" - asi double "aj"
a posledná veta: ...sa stala súčasťou niečo, čo mu raz donesie slávu, po akej túžil. - asi "niečoho"
Super poviedka, len tak ďalej!
07.07.2021
Zlodejisnov
Toto bola pre mňa zatiaľ najlepšia poviedka. Bola to poviedka a nie kapitola z veľkého sveta, za čo máš plus. Pointa bola taktiež vydarená, no rovnako ako u Hlavy pána botanika aj tu mi veľmi vadila nelogickosť, ktorá sa prejavila hlavne v druhej polovici. No pôjdem zaradom a posnažím sa napísať všetky postrehy, ktoré mi nedávali zmysel alebo ma miatli. Prvým bol štýl priamej reči alebo opisy. Záleží od uhla pohľadu. Celkovo som sa veľmi dlho strácal v tom, či sa dej odohráva v súčasnosti alebo v nejakej dedinke 19. storočia. Dialógy boli písane akoby v 19. storočí, no zároveň tam boli pneumatiky, župan a podobne. Akosi my to kontrastovalo, až kým sa nepovedalo, že kniha je z 8. storočia a je stratená 1300 rokov, preto som si nebol istý, kde som. Potom to nelogické chovanie hlavného hrdinu. Ktorý človek by šiel za starostom, keď vidí, že jeho suseda (ktorá neviem, kde býva, pretože raz to bol dom a potom tam zas bolo, že si zdemolovala byt) bola unesená a všetko zničené. Osobne by som volal predsa políciu. Potom aj jeho pohnútky. To, že chcel byť na titulke, ok, ale akú mal motiváciu vyšetrovať to? Podľa mňa, tá titulka nie je taká motivácia, aby hľadal susedu, ku ktorej nezavolal ani políciu a nemal ju veľmi rád. Potom, keď hlavný hrdina zistil, čo je to alebo čo by to malo byť za knihu, bola už pointa jasná a keď si pridal aj to, že šiel sám za tmy do lesa (čo je nebezpečné aj bez informácie, že tam môže byť pomätená žena, čo unáša deti) bolo jasné, že sa z lesa nevráti. Ak by sa odstránili, podľa mňa tieto banálne logické chyby, bolo by to naozaj skvelé. Takto je to nadpriemer s originálnou pointou. PS: opis tej beštie na konci som si nevedel poriadne predstaviť. Bol to červ s rukami?
07.07.2021
Lukáš Polák
Dej som chcel zasadiť do obyčajnej dediny a snažil som sa dávať slová postavám ako sa rozprávajú ľudia okolo mňa, čiže asi mám kamošov, resp. seba zo 19. st :D
Vlada som mal furt pred sebou ako také pičusa, čo kašle na všetko a chce byť len on ten najdôležitejší, preto šiel rovno za tým "najväčším" v dedine - mohol som to ešte lepšie vykresliť, to je pravda. Tak isto aj jeho konanie, proste dedinský debko, ja takých osobne poznám, čo by presne toto isté spravili u nás v dedine an východe, tak som to nejak viac neriešil, ale je pravda, že keby mal viac rozumu (čo som mu nedoprial), tak by to riešil ináč. Čo sa týka príšery na konci, nechcel som ju detailne opisovať na všetko a chcel som nechať niečo na čitaeľovi, preto som len spomenul, že má viacej hláv, ozrutá a nepochopiteľná pre ľudskú mysel.
Preklepy som si opravil, žiaľ tu sa nedajú. Ďakujem za upozornenie.
Ďakujem i tak za odozvu (aj pozitívnu aj negatívnu), budem sa snažiť ďalej.
07.07.2021
Smrtislav Pierko
Presne takého debila mám v robote :D Tam netreba hľadať logiku, lebo človeku sa myseľ zastavuje nad tým čo robia. Myslia si že všetko vedia najlepšie a sú nesmrteľný. Na každú malú prkotinu musia upozorniť a potom sa tým tri dni chvália. Lenže ten môj si ešte navyše mylne myslí, že ho každý má rád :D
Čo by som ja ako nelogické označil bolo, keď sa ho starosta opýtal, či tam videl znaky nejakého trestného činu a Vlada nenapadlo vylíčiť mu stav susedkinej predsiene. Inak sa na základe mojej osobnej skúsenosti správal dosť vierohodne :D
A tie hrúbky si radšej ešte raz poriadne pozri pokiaľ to chceš ešte niekde zverejňovať, lebo ich tam bolo relatívne dosť od začiatku do konca. Väčšinou asi pozostatky z prepisovania viet.
Inak to bol vcelku podarený horor prikorenený humorom. Alebo humorná poviedka prikorenená hororom. Podľa toho ako jednotlivý čitatelia vnímajú hlavnú postavu.
07.07.2021
Goran
Dobrá poviedka! O trošku viac sa mi páčila Hlava pána botanika, ale aj táto je naozaj dobrá. Keby si odstránil formálne chyby (gramatika a preklepy z nepozornosti - ja viem, to nie je alfa a omega písania, lenže to vyrušuje pri čítaní) a viac sa povenoval štylistike (mám pocit, že sú tam pasáže, na ktorých si si dal záležať, hral si sa so syntaxou a podobne, ale potom sú tu i také, kde akoby si sa sám nechal unášať vlnou rozprávania a neustriehol si si to a jednoducho sa dali niektoré vety napísať lepšie), tak je to doslova výýýborné! Veľmi sa mi páčil nápad, prostredie i sympaticky nesympatický :D hlavný hrdina. Zarazilo ma, že zo začiatku to bolo naozaj čiernohumorné a ja som sa skvelo bavil a postupne sa humor vytrácal a na konci sa už jednalo o poriadny horor. Zarazilo, ale dobre! - neprekážalo to, práve naopak. Niekto by mohol namietnuť, že to nebolo vyvážené, že sa Ti to nepodarilo prepojiť, ale ja si to nemyslím, obe polohy, ktoré sa vystriedali, boli naozaj fajn a nevadilo mi, že sa medzi sebou vymieňajú. Toto mi trochu pripomínalo ázijské horory - náhoda? :) Bol tam aj "feeling" Lovecrafta a k tomu moderný body horror. Monštrum u mňa fungovalo na jednotku a záver ma potešil. V tomto konkrétnom prípade - príbehu a štýle ani nevadilo, že si mnohé nechal na čitateľovej fantázii a nech si to predstaví i vysvetlí po svojom, veď tu sa to hodilo! Nelogickosti v deji či konaní postavy pripisujem na vrub jeho zvláštnej povahy, tu to vôbec nevnímam ako nedostatok, Vlado bol skrátka hlupák a za hlúposť sa platí. Nuž a on zaplatil cenu najvyššiu :D
Už si si vytvoril vlastný, svojský a dobre fungujúci štýl. Ešte trošku popracovať na "umeleckosti" textu - lexika, skladba viet a bude to eňo-ňuňo. Som skrátka odchovaný staršou literatúrou, ktorá mimoriadne dbá na vyspelý jazykový prejav, bohatosť výrazov, vycibrenú štylistiku a podobne.
Každopádne, pekný zážitok. Teda, nie práve pekný... :D ale rozumieme si.
08.07.2021
BocianSara
Viac menej súhlasím s predošlými komentármi. Fajn poviedka len ďalšie čítanie a odstránenie chýb by menej rušili čitateľa (dom/byt). Čo sa týka obsahu tak mne dosť chýbalo ako sa vytratil humor a nadhľad, ktorý si tam zo začiatku chcel mať a zároveň to bolo pre mňa na konci málo hororové. Neviem presne uchopiť čím to mohlo byť pretože popis monštier bol skvelý :) Nelogickosti pre mňa osobne boli rozhodne to, že starostovi nepovedal v akom stave našiel susedin dom alebo ako sa knihovník aj suseda vôbec o knihe dozvedeli v takejto maličkej dedinke. Ale určite je to základ, na ktorom sa dá zamakať!
09.07.2021
Tomáš Staviteľ
Aj by som tu niečo napísal, ale len by som sa opakoval :). Taktiež mi vadili nelogickosti. Vlado bol super postava! Máš tam pár preklepov, ktoré by znova šikovný betaread dokázal s ľahkosťou odstrániť. Pozor na veci ako 8 st. - nie je to úplne v poriadku, rozpisuj číslovky slovom a nepoužívaj skratky. Každopádne dobrý príbeh so zábavným, hrôzostrašným, ale aj trochu vtipným záverom :). Úplne sa inak stotožňujem s Goranovým komentárom ohľadom tvojho štýlu a "umeleckosti" textu :). Som zvedavý na ďalšie tvoje horory ;)
11.07.2021
xius
Ty mas strasne dobru fintu na svoje postavy - ides na ne cez ich chyby, hned posobia ludskejsie! :) Su karikaturou niekoho v nasom vlastnom okoli a hned si dokreslime dalsie drobnosti, ani ich nemusis pisat.
Zlepsil si aj dialogy, dobru polovicu ti uplne bez problemov verim! Spravanie obyvatelov a jeho chyby akosi nevadia. Vystaval si Kocurkovo, tak sa niet, comu divit predsa. :)
Straca to dych az, ked sa mame zacat dozvedat to zaujimave, stavnate tajomno. Je to cele prilis abstraktne a tak nejako lacne. Mna modifikacie tela desia a tuto so mnou detsky gestalt neurobil nic. Hadal by som, ze problem je v stupnovani? Ze to chcelo viac opriet o deti a ich zivot, aby ich konecny pa-tvar nejako na tom staval a citatel si mohol pomaly s hrozou uvedomovat, k comu smeruje?
Ale bavil som sa, len nebal. Mozno pouzi hrozu, ktorou si si presiel sam v zivote. Vtedy sa lahsie hladaju tie spravne slova.
16.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.