Diskusia 1/2: Plátno

2% 2021

Diskusia

Goran
Viem, vieš, že máme spoločnú záľubu a púta nás spoločná láska k Lovecraftovmu dielu, oboch nás uhranul a spravil to tak silno, že už navždy budeme ovplyvnený jeho dielom. A som za tú surreálnu, prekrásne hrôzostrašnú atmosféru jeho próz rád! Ale nepíš pod vplyvom svojho obľúbeného diela a nie v štýle autorovho slohu, nech už je to čokoľvek. Musíš si nájsť vlastný výraz, vlastný smer. Chýba mi v tejto poviedke Veles. Je to čistý Lovecraft, samozrejme, s jeho ingredienciami, až príliš úzkostlivo zopakovanými, no bez jeho pečate a talentu (nie si on, nikto z nás, ja som Goran, Ty si Veles a Ty máš svoje slabiny, ale i silné miesta, z ktorých môžeš ťažiť). Hovoril som Ti to pri minulej poviedke, pri tejto, keďže je súťažné, to zdôrazním, a tu už musím aj byť prísnejší, lebo sa mi potvrdilo to, čo som si nebol pri minulej istý. Áno, je to len pastiš.
A to nestačí. To môžeš písať pre vlastnú radosť a potom na nejakú fandovskú stránku pre potechu skalných fanúšikov. Literatúra chce, a potrebuje, niečo viac.
03.07.2021

Lukáš Polák
Riadny Lovecraft fanservis. Tiež som veľký Lovecraft fanúšik, tak za mňa máš bod navyše, ale ako píše Goran, som zvedavý aj na Velesa v čistej podobe.
03.07.2021

Veles
Viem viem Goran. Túto poviedku som napísal a odoslal pred uverejnením Zmiznutia, a poslal som ju len tak, nechcelo sa mi čakať znova dva mesiace na zverejnenie :D Ale beriem tvoju kritiku k srdcu, snažím sa písať aj iné veci, len... Lovecraftov štýl je môj odrazový mostík. V jeho štýle som konečne napísal celistvú poviedku, po rokoch márneho snaženia sa, takže mi prosím odpusť ak sem-tam vydám niečo v jeho štýle. A túto poviedku som napísal na podnet jedného známeho, a v podstate z vlastnej zvedavosti že či zvládnem nejako zakomponovať jeho mythos. Mám toho rozpísaného dosť, niečo kratšie niečo dlhšie, tak dúfam že čoskoro sem pridám aj niečo iné :)
04.07.2021

Goran
Ja rozhodne fandím! A nielen Lovecraftovi, ale aj Tebe. Postupne si vybrúsiš vlastný štýl, ktorý spokojne môže vychádzať z Lovecrafta, ale už v ňom bude výrazný odtlačok Tvojej osobnosti. Škoda, že Lovecraft už nežije... ale to by musel byť upír :D, potom by sme si s ním dopisovali, vymieňali postrehy a názory, radil by nám a určite nás tvorivo, autorsky posunul.
04.07.2021

Zlodejisnov
Gramatika, to nie je tvoja silná stránka. Chýbajúce čiarky a nespisovné slová, tých tam bolo neúrekom. Ale fajn. Ja to viem čítať aj bez toho a nijako ma to extrémne neruší. Problémom je ale príbeh. Horor to teda nie je. Priveľa zostalo nevypovedaného, a toto nie je tvoj štýl. Ako už napísali ostatní, nájdi si to tvoje. To čo vieš ty a čím zaskočíš nás ostatných. Písanie je umenie, a každý ho chápe svojimi očami a vnútrom. Držím palce a teším sa na horor, ktorý bude naozaj hororom, lebo to bude napísane tvojím štýlom.
04.07.2021

BocianSara
Už po prvom odseku som vedela, že toto bude celkom kvalitne napísaný text inšpirovaný klasickým hororom a presne to som aj dostala. Trošku ma mrzí, že ma poviedka vôbec ničím neprekvapila. Plno autorov sa stále inšpiruje Lovecraftom. Tým, že ho už všetci poznáme očakávame už ale niečo viac :)
08.07.2021

Tomáš Staviteľ
Čiarky, čiarky, čiarky :). Sám mám s nimi problém, ale tu mi ich chýbalo akosi priveľa :). V komentároch vyššie nájdeš veľa dobrých rád, ktoré nechcem zbytočne opakovať.
Aj napriek slabšej gramatike a občas škrípajúcej štylistike sa tvoj text celkom dobre čítal. Určite máš šikovnú ruku, dobrú predstavivosť a máš na čom stavať. Píš ďalej, som veľmi zvedavý na ďalšie tvoje poviedky ;)
11.07.2021

xius
Je to solidna praca pre zadanie pisat ako Lovercraft. Ale aj tam je priestor na zlepsenie - byt v hroze, ktoru ludia zaziju konkretnejsi. Alebo psychologickejsi? Pridavne mena, akokolvek stupnovane, nestacia. Sny su specialne narocne na napisanie zaujimavo. Ja mam na to celkom jednoduchy trik - nepisem o snoch. :)
Ku koncu som si vravel, ze sa to mozno vycisti nejakym twistom, pretoze ta mocna inspiracia trochu vyznievala ako, ze nas len skusas. Ale nestalo sa.
Skus zanalyzovat, co ta tak na Lovercraftovi bavi a dat tomu vlastnu dusu. Tam niekde by mal byt schovany tvoj odrazovy mostik. Lebo text ti plynie pekne, udrzal si tempo. Zaklad tam je.
16.07.2021

Veles
Xius, neviem či si to bol ty v streame, ale snažil som sa rošíriť Lovecraftovo Call of Ctulhu. A ďakujem za postrehy, posnažím sa nabudúce zlepšiť sa :) Túto poviedku som napísal len tak narýchlo lebo sa už blížil termín uzávierky a neskontroloval sok si to nejako dôsledne, čo ste si všimli. Nápad som dostal po tom, čo mi niekto povedal nech skúsim poviekdu zasadenú do Lovecraftovho sveta.
17.07.2021

xius
@Veles: Bol! :) A hej, ponahlat sa s textom do sutaze byva zlo. Celkom si stojim za tym, ze odlezany a upraveny text svoju kvalitu zlepsi dvojnasobne.
Nevadi! Mas velku vyhodu - vies, aky typ poviedok a pribehov ta bavi. Len si dat viac casu.
19.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami