Diskusia 1/1: Space Side Story

Filmová história scifi

Diskusia

Zlodejisnov
Za mňa zatiaľ najlepšia poviedka. Príjemné opisy aj dialógy. Dej obsahoval veľa nových pojmov, no bolo ich tak akurát a v niektorých prípadoch nebolo ani nutné pamätať si ich, čo ma potešilo. Pointa príbehu mi prišla trošku slabšia ako spracovanie ale aj tak ma bavila. Jediné, čo ma tak akosi sklamalo, bola vysvetľovacia pasáž. Mne osobne bolo jasné z textu čo a ako. Tú vysvetľovaciu pasáž som nepotreboval. Len zbytočne pretrhla dobre rozbehnutý dej. No asi to je len vec vkusu. Osobne by mi stačilo ak by si napísal napríklad: "Nemŕtvym som predal Death Metal. Radugom zas Heavy a Hard rock. Obchodoval som dokonca aj so samotnými Inžiniermi, ktorých uchvátila vážna inštrumentálna hudba. KAŽDÝ Z NICH MAL NIEČO, ČO SOM POTREBOVAL, ROVNAKO AKO TY MÁŠ NIEČO ČO POTREBUJEM." To by mi dostatočne objasnilo, že od nich má nejaké hračky a potom by len stačilo pridať do textu "...zhmotnil antihmotový kanón od Nemrtvých. Vystrelil." Ale ako vravím, asi to je len vec vkusu :)
06.05.2021
Amaterius
Príjemná akčná komédia. Vytvoril si naozaj pestrý svet a to, že rovnakým muzikálovým štýlom akým príbeh začal aj skončil sa mi tiež páčilo. Pár detailov mi ale udrelo do očí: Inžinieri na Ozyntotha vypísali odmenu a napriek tomu s ním urobili obchod s vážnou hudbou. To moc nemá logiku. A ešte mi prišlo čudné, že ako posledného zástupcu svojho druhu ho hneď všetci nespoznali a mohol vôbec cestovať. Ale keďže si vlastne nedal opis jeho druhu, tak sa teoreticky môže podobať na niektorý iný druh. :D
07.05.2021
Tomáš Staviteľ
Vďaka za reakcie :). Zlodejisnov - asi som to trošku prehnal no :D. V posledných 2 FP som nezvládol dobre odkomunikovať všetky dôležité informácie pre čitateľa, tak som si dal záväzok, aby bolo v tejto poviedke všetko jasné :D. Asi som sa prehúpol do druhého extrému, keď už niektoré dovysvetľovanie bolo zbytočné :). Ale diky za komentár, bol určite podnetný! :)
Amaterius - áno, obchodoval "dokonca" aj so samotnými Inžiniermi. Predstavoval som si, že tak šikovný obchodník v tak prehnitom svete môže bežne predávať tovar aj "nepriateľom" :). Ale máš pravdu, že to môže byť zbytočne zmätočné a príbeh to nepotrebuje. Mohol som to vypustiť :). Čo sa týka toho cestovania, vysvetľujem (v texte), že vďaka svojej šikovnosti a prešibanosti sa dokázal vyhýbať stopovacím systémom :). Posledný svojho druhu, ale že akého! Najlepší programátor v galaxii určite niečo vymyslí, aby cestoval nenápadne :). Každopádne, ako píšeš, je to asi vec na domyslenie, Xanmeriáni nemusia byť pre všetkých spoznateľné celebrity :). Ale diky za koment! Potešil aj donútil sa zamyslieť ;).
07.05.2021
Smrtislav Pierko
Nádherný pestrofarebný obraz. Človeku hneď bolo jasné v akom svete sa nachádza a tak tá spŕška názvov a podivných jedincov to celé len rozvíjala. Prakticky som mal celú dobu pred očami komiks :)
Tá vysvetľovacia pasáž bol veľmi dobrý bonus. Možno tam byť nemusela, ale vôbec mi nevadí že tam je. Práve mi skôr pripomína plánovačku z heist filmov.
07.05.2021
Goran
Jedna z mála poviedok, ktorej som kedy dal "desiatku". Pre mňa je dokonalá, a to napriek dvom malým chybičkám - klub sa volá Červia diera, ale raz je premenovaný na Čierna diera (pokiaľ to hl. hrdina teda nepovedal naschvál), a na to, aký boli Salmazarovia tupci, dosiahli toho prekvapivo veľa, to akosi spolu nekorešponduje. Napriek tomu je to zrejme najlepšia poviedka tohto kola, aj keď môjmu naturelu a môjmu srdcu viac vyhovuje Rád bieleho krídla. Ale dokázal si, čo nie je vôbec ľahké, že britká a jadrná humoreska môže byť na rovnakej úrovni ako smrteľne vážna, srdcervúca dráma. Z hľadiska výstavby tam nenachádzam chybičku a vysvetľovačka pekne osvetlila a pritom neprekážala ani nebrzdila, takže to nekritizujem, a aj štylisticky som tam nenašiel nič, čo by som mohol vytknúť. Samotný nápad považujem za takmer geniálny. Krásne si všetko prepojil, a nielen celý príbeh, ale aj jednotlivé pasáže, s hudbou a tie vložky s textami piesní potešili. Najdôležitejšie ale je, že čitateľ ostáva celý čas v napätí a so záujmom sleduje dejovú niť, a pritom sa bokom i vďačne pochechtáva na vtípkoch. Zaujali i odkazy - Czaba alá Jabba a vôbec, celý príbeh je svojráznou poctou v štýle Douglasa Adamsa či Spidera Robinsona všetkým tým klasickým space operám a planetárnym romancám a vesmírnym kovbojkám zlatého veku science fiction... no proste nádhera! Viem, že s každou Tvojou ďalšou poviedkou dostanem kvalitný a pútavý prídel žánrovej prózy, ktorá by sa nestratila v nijakom zborníku, dokonca si viem predstaviť i zbierku Tvojich poviedok.
11.05.2021
Tomáš Staviteľ
Opäť vám obom ďakujem za reakcie :). Goran, máš veľmi pozorné oko - Čierna diera je preklep :(. Je to neskutočne iritujúce a je to aj také moje prekliatie. Text som po sebe čítal asi na 6x a bol som už z toho značne unavený. Keď sa sem nahodil, prečítal som ho znova a našiel som tých preklepov viac, ktoré ma teraz značne mrzia a neskutočne dráždia (napr. mocní kráľ, alebo inaK káva, alebo Salmazarčina je raz Salamarčina). Ale to je jedno, za to si môžem sám :). Len som ti chcel napísať, že si celkom dobre trafil ten "zlatý vek", je to taká moja srdcovka. Chválou síce nešetríš, ale ja stále ostávam pri zemi, myslím, že mám ešte veľa práce pred sebou :). Som ale rád, že sa ti (vám) poviedka páčila.
A ešte taká bokovka k tým Salmazarom: ja som k tomu mal aj v hlave dejovú linku, ako Czabov pradedo ukradne Kľúč Xanmeriánom. Malo to byť celkom grotesktné, ale neprišiel som na spôsob, ako to tam zakomponovať (aj kvôli rozsahu) tak aby to fungovalo. Tak som to len letmo spomenul v texte. V podstate celá rasa Salmazarov sa vďaka tomu "vyšvihla" a Czabova rodinná línia zbohatla. Možno sa o tom dočítaš v ďalšej FP, alebo nesúťažnej :D.
Ešte raz vďaka za váš čas.
11.05.2021
Goran
Áno, skromnosť je dôležitá, je to cnosť. Ale fakt je tiež fakt - a ako vieš, ja tiež dokážem aj pohaniť, nie len pochváliť (hoci Ty si to nezažil :D - nebol totiž dôvod) :D S preklepmi a chybičkami mám podobný problém - prečítam to po sebe viackrát, dám aj skontrolovať kamarátke, ktorá je "grammar nazi" a stále sa tam dá dačo nájsť...
Teším sa na prípadné voľné pokračovanie :D
11.05.2021
8HitBoy
Našiel si svoj štýl, čo ti poviem :D tieto scifička do ktorých dávaš hudobné referencie ťa skrátka bavia a to sa vždy odrazí na kvalite textu. Úprimne si myslím, že si urobil obrovský progres ako autor a momentálne si už na hranici toho momentu, kedy podobné súťaže ako FP alebo Ohnivé pero "výkonnostne" prerastieš a budeš mieriť ešte vyššie (lookin straight at u, CeFa). Drž sa, ak bude treba betaready, kedykoľvek píš :)
14.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.