Diskusia 1/1: Hadonos

2% 2021

Diskusia

Zlodejisnov
Tento text mi nesadol. Chápal som, čo sa v priebehu poviedky dialo, no spomínanie si hlavnej postavy na to, čo sa stalo, mi akosi rušilo dojem z textu. Štylisticky sa to čítalo dobre. Dej rýchlo napredoval a postupne sa ukazovala hlavná pointa príbehu. No záveru som nepochopil. Jeho pravé meno bolo v podstate Hadonos (dosť to pripomínalo Hold the door-Hodor)? Alebo len v ňom videl seba ako Hadonosa? Ak áno, vlastné spomienky boli klamstvom, keď videl, že jeho partnerka ho chcela zabiť, pretože ona bola Hadonos? Taktiež mi nedávalo zmysel to, že si 13 rokov nikto na polícii nevšimol, že on nemá žiadne záznamy? No a tá posledná veta? Alebo to celé o Lawsovej bola len jeho predstavivosť?
11.03.2021

HB
Setting a nápad výborný, prezradenie pointy to trošku zrazilo. Napriek tomu mi takýto Harrisov Červený drak zasadený do scifička dosť sadol a páčilo sa mi to. U podobných príbehov to býva asi pomerne časté, že to budovanie záhady je super, potom ale príde rad na prezradenie pointy, vysvetlenie toho "prečo?" a to trošku diváka/čitateľa sklame. Inak klasicky kvalitný text, páčili sa mi dialógy. Páčilo sa mi, ako si sa pohral s detailami a napr. aj názvami techniky (smarter hodinky boli top). Víťazstvo neviem, top trojka ale za mňa určite áno. Držím palce!
11.03.2021

Tomáš Staviteľ
Diky za spätnú väzbu :)
Zlodejisnov - opäť sa mi zjavne podarilo domrviť záver, kedy pointa nedorazila k úplne každému čitateľovi :(. Viem, že takéto dovysvetľovania nenapravia chybu, ale aspoň ti možno zlepším celkový zážitok, keď si si už dal tú námahu to prečítať a komentovať :) (huge spoiler alert!) Drake Lohens je anagram k Hadonos, toho Hodora si úplne trafil :D. Straussová sa vždy nejak divne zatvárila, alebo sa zarazila, keď spomínal Lawsovú. Dokonca ho donútila opísať svoj výzor, pomenovať veci o svojej minulosti, aj keď ich mala v spise, alebo mu na konci (pri poslednej konfrontácii) ukázala zrkadlo. Dal som tam aj zmätenú čašníčku, ktorá nechápala, s kým sa agent rozpráva. Podivuhodné zmiznutie Lawsovej v chatrči. Lohens inštinktívne otvoril tajný vchod. Koho sa vlastne tá obeť zľakla? Naviac, Lohens a Lawsová mali úplne rovnaké prieniky v minulosti - tragédia v rodine k rovnakému dátumu, príchod na Mars atď. No a ten posledný odstavec, keď konfrontuje svoju podobu so zrkadlom, tak sa jeho podoba začne meniť - na ženu. A posledná veta poviedky... no proste myslel som, že to pekne vyplynie, že Lohens je fiktívna identita, ktorú si Lawsová vytvorila, a že čitateľovi dôjde, že je to je jedna a tá istá osoba - teda že Lawsová je vlastne celý čas vo vypočúvačke so Straussovou. Moja chyba, mal som ten záver spraviť priamejší :). A 13 rokov si to nikto nevšimol, lebo ona v skutočnosti ten prípad nevyšetrovala, len si kolo toho vytvorila vlastnú realitu :). Na ostatné veci, si už asi odpovieš aj sám. Ale dik za spätnú väzbu! Oceňujem.
HB - od teba komentár vždy poteší :D :). Vďaka, že si si opäť našiel čas, aj za to "optimistické" hodnotenie :). Ja by som samému sebe naložil asi viac :).
11.03.2021

Zlodejisnov
Ďakujem za dovysvetlenie :) Zrejme je moja myseľ nastavená inak a toto jej vážne nedošlo :D
11.03.2021

Lukáš Polák
Veľmi kvalitný text, páčila sa mi tá temná atmosféra a tajomno okolo prípadu a dokonca ma ani nerušili tie časové skoky, no tiež sa musím priznať, že ma záver úplne obišiel a taktiež som si myslel, že on je celý čas vrah, až tvoj komentár mi to objasnil a bez toho by som na to neprišiel. Možno menšia rada, skús to dať prečítať, napr. 3 ľudom, a či všetci jasne pochopia pointu a podľa toho ju upraviť tak, aby to bolo jasné a zrejmé bez dovysvetlenia. Alebo sme len my tu takí debili :D
11.03.2021

Goran
Kombinácia Psycha, Mementa a Mlčania jahniat v realistickom sci-fi zasadenom do nepríliš vzdialenej budúcnosti. Výborné prostredie, výborná atmosféra, opäť výborné premiešanie žánrov - podobne ako pri Tvojej minulej, žiaľ, nesúťažnej poviedke. Povzdychol som si preto, lebo tá bola ešte o chlp lepšia. Ale aj táto je skvelá. Priznám sa, že ani ja som to nepochopil a potreboval som Tvoje vysvetlenie. Je chyba, že až prehnane zauzľuješ a pletieš čitateľa, nie je to ale chyba v tejto poviedke. Bodík som Ti za to nestrhol, naopak musím po vysvetlení priznať - VYNIKAJÚCA zápletka. Nedal som Ti plný počet za občasné chybky a i nesprávne použité výrazy či slovné zvraty a za to, že v snahe o záverečné šokujúce odhalenie - ktoré Ti dokonale vyšlo, lebo to nikto nepochopil :D - ale uznávam, že pochopiť sa to dalo (to je rozdiel medzi Tvojou poviedkou a medzi Elixírom večnej smrti), priveľmi mätieš čitateľa. Problém je azda v tom, že nedávaš čitateľovi dôkazy, iba veľmi, veľmi letmé indície, keď sa obzriem spätne, poviem si: áno, je to tam, dá sa to rozpoznať, ale myslím, že by to zvládol zvládol len veľmi podkutý čitateľ detektívnej a kriminálnej literatúry, sotva fantastiky. Voči príbehu samotnému, voči spôsobu, akým bol napísaný a pod. nemám žiadne výhrady. Ten záver mi pripomenul Blochovo Psycho s odhalením dvojitej identity antagonistu a nevdojak som si pripomenul i jednu poviedku, kde vystupuje otec Brown a... zrkadlo :) Azda to bolo priveľmi vykonštruované? Mnohé moderné thrillery sú také, avšak na úkor uveriteľnosti.
Napriek tomu to bolo skvelé a za mňa, pravdepodobne, víťazná próza.
11.03.2021

xius
Chirurgicky sa priblizujes ku scifi so vsetkym, co ma mat! Vyborny namet, postavy, prostredie a terminologia! (smarter hodinky mi dosli az pri komentari od HB, hanba mi) Mal si strasne vela prilezitosti z toho urobit nemastny-neslany produkt, kde sa vlastne nic nedozvieme. Ale nah, prepracoval si to a snazil si sa nas pekne viest k stopam do ciela, aby sme mozno aj odhalili vraha tesne pred tym oficialnym! Len to jeidne trochu nevyslo. :)
Suhlas s Goranom, ze davas prilis letme indicie. Zmatenost casnicky som si vysvetlil ako, ze sa neskor dozviem nieco o hrdinoch, co casnicky matie. Straussove reakcie pri Lawsovej som zase pripisoval tomu, ze sa jej nieco urcite stalo a ze za to moze Lohens. Otvorenie tajnej miestnosti som ti chcel vytmavit ako deus-ex a zhoda minulosti mi zase prihnala vysvetlenie "ej! zaporak a hrdina s rovnakou traumou!". Uplny zaver som pochopil vlastne nahodou, lebo som po ocku sledoval debatu v chate. Chce to jasnejsie stopy, ktore nebudem schopny zahodit ako posmyknutie autora ci "toto sa vysvetli o chvilu, urcite". :)
Posledna veta bola skvela. Uplne som videl ako sa kamera prepla na jej tvar, Lawsova povedala svoju vetu a hromovy zvuk, tma, ticho. HADONOS.
31.03.2021

Amaterius
čakal som niečo z hlbokého vesmíru :D ale aj toto bolo fajn :) tie flashbacky sa mi páčili a podľa mňa to všetko do seba dokonale zapadá, pochopil som to aj bez dovysvetlenia, však tam všetko bolo v texte. Najskôr (pri tej streľbe) som síce myslel, že Lawsová je vymyslená Lohensom, ale keď Straussová ukázala na tú spojitosť už to začínalo byť jasné a posledná veta to pekne zaklincovala a všetko do seba dokonale zapadlo ako puzzle :) čo ale vytknem sú české slová v texte napr. horník
01.04.2021

B.T. Niromwell
V poslednom čase mám pocit, že na stránke ide nejaká neoficiána výzva, že kto napíše najnezrozumiteľnejšiu poviedku, takže po tom všetkom, čo sme tu mali, bol môj mozog dostatočne nacvičený a muísm povedať, že som pochopila asi 95% a to zážitok som teda mala de facto kompletný. A že to zážitok naozaj bol. Ale poďme po poriadku. Občas sa ti objavia nejaké neprirodzené konštrukcie, napr. „spľasnuté ľudské telo bez očí či zubov, avšak s ponechanými vlasmi a nechtami“, „držať očný kontakt“ (skôr udržiavať) alebo „chcem počuť váš pohľad“ (počuť pohľad by bol tiež fantastický prvok 😊 )
Aj keď to nie je vyslovene zlé, začať+neurčitok sa dá zväčša nahradiť niečím menej kostrbatým: „začal zmätene obzerať“ = porozhliadal sa alebo „začal byť rozrušený“ – rozrušil sa.
„ktorý obopínal jeho zápästia“ – privlastňovacie zámená s ľudskými časťami tela pôsobia neprirodzene, malo by byť ktorý mu obopínal zápästia
Okamžik je čechizmus.
„Agentka už mala za sebou desiatky výsluchov, no jeho oči ju na chvíľu takmer paralyzovali.“ Tieto dve vety logicky nenadväzujú.
Strašne sa mi páčilo, že si založil príbeh na niečom reálnom. Tiež žasnem z reálií, ktoré si vymyslel, tlačiareň na jedlo alebo hodinky, ktoré zobrazujú spisy, samé praktické veci! A úplne skvelo si reálne pozemské veci spojil s marťanskými, až dávali zmysel. Na konci som si vzhľadom na rozuzlenie znovu spomenula na scénu pri raňajkách, dostane úplne nový rozmer, je to super. Naopak, scéna v pivnici mi akosi logicky pokrivkáva, mám problém si ju zrekonštruovať vo svetle konečného rozuzlenia. Celkovo ale veľmi dobrý dojem! Dávam skoro plné hodnotenie.
02.04.2021

Tomáš Staviteľ
Obrovská vďaka všetkým za komenty :). Veľmi si cením váš čas a najmä vaše rady. Už teraz sa teším na ďalšie kolo, chcem sa hecnúť a napraviť mnohé chyby. Ešte taz všetkým ďakujem.
03.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať...