Diskusia 1/1: Včelia kráľovná

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
Ideovo a tematicky je spriaznená s Tvojou minulou poviedkou, písala si, že sú celkovo štyri pohrávajúce sa s týmto námetom... a teda aj keď ide o akýsi voľný mini cyklus, pekne fungujú i osve, čo je pre čitateľa skvelé. Po "technickej" stránke jej niet čo vytknúť, máš čistučký sloh (sem-tam sa dá nejaká veta štylisticky lepšie zvládnuť, sem-tam je tam gramatická chybička, napríklad pri inštrumentáli jdnotného čísla sú tvary ako "svojím", "tvojím" a pod. s dĺžňom, ale toho je tak máličko, že píšeš lepšie ako 99% všetkých, čo sú tu), niet čo vytknúť ani z hľadiska formy, ba ani obsahu. Absentovalo mi tu dobrodružstvo, akcia, dynamika (nie nutne výbuchy celých planetárnych sústav :D nemyslím to ako lacné klišé, ako zlý žánrový stereotyp, jednoducho skôr ako kompozičný prvok v próze) azda sa tu u mňa ozýva tá mužská mentalita. A spočiatku som sa sám seba pýtal, ako na mňa zapôsobí tak výrazne ženský príbeh? Písaný ženou z pohľadu ženy so ženskou hrdinkou a s výsostne ženským problémom. Prekvapivo dobre! Dokázal som sa do príbehu dostať, dokonca sa vcítiť do hlavnej protagonistky - krásna symbolika v názve. to musím pochváliť. Prakticky tu nie sú žiadne rozprávačské ani výstavbové chyby, predsa len ale, subjektívne, ma tá minulá poviedka bavila i zaujala viac. Vyplýva to z jej štruktúry i dejového hľadiska.
Chcem teda pochváliť a odporúčiť, ak pre teba nie je fantastika len krátkodobou výzvou a literárnou odbočkou, zapojiť sa aj do súťaží, čo prebiehajú na scifi.sk. Myslým si, že šancu by si mala!
04.04.2021

Goran
*myslím, sakriš... :D
04.04.2021

Kei
Poviedka nie je zlá, ale má dosť múch. K jazykovej stránke - číta sa príjemne, ale ešte to chce popracovať na štylizácii a dobrúsiť, aby bola výborná. Pozor hlavne na prvé vety - niekedy môžu rozhodnúť o tom, či si čitateľ vôbec poviedku prečíta a prvá veta v tejto poviedke je dosť krkolomná.
Za horší prehrešok však považujem zámerné utajovanie faktu, ktorý tvorí pointu. V tejto poviedke a pri takomto rozprávaní to nesedí. Všetci vedia, že o čo pôjde, dokonca aj keď sa hlavná postava dohaduje s otcom, ale čitateľovi to nepovedia, lebo to by prekazilo pointu. Ja to volám odrbávanie.
A samozrejme platí, že ak je nútený autor utajovať zjavný fakt, tak to nebude fungovať ani ako pointa, pretože šikovnejší čitatelia sa aj tak dovtípia o čo ide.
Obvykle to tiež znamená, že tá pointa je slabá, pretože nevyplýva z vývoja deja v poviedke, ale len z faktu, ktorý sa zámerne neprezradí iba čitateľovi.
Iné by bolo, keby hlavná postava na konci zistila, že úloha na ktorú ju vybrali je iná, ako bolo vo výzve a kde zavádzali aj ju. Iné by bolo aj vtedy, ak by k mystifikácii došlo preto, lebo aj hlavná postava zle pochopila, čo od nej vlastne chcú a nedovtípila sa (aj keď túto alternatívu by som vždy silne zvážila, aby to nedopadlo tak, že postava vyznie ako hlupaňa. ) Keďže je rozprávanie v prvej osobe, tak by to bolo zrejmé, prečo to nemôže vedieť ani čitateľ.
Tiež pozor na detaily - hlavne v krátkych textoch. Ak napíšem že "... po pandémii v 21. storočí, ...", tak ako čitateľ očakávam, že sa text odohráva aspon o jedno storočie neskôr a nie v roku "2035" - veď to je stále 21. storočie a nevieme, či nás ešte nečakajú ďalšie pandémie... proste je to divné.
Napriek pripomienkam, myslím si, že talent na písanie autorka má, len treba veľa písať :)
06.04.2021

Goran
Kei, dobré postrehy, súhlasím s tým, mne to ale (až tak) nevadilo, lebo som rád pristúpil na autorkinu hru. Možno je to spôsobené aj tým, že inklinujem najmä k staršej literatúre, kde boli "objavnejšie" aj jednoduchšie a predvídateľné pointy. Ale literatúra sa vyvíja... Jednes, žiaľ, jazykovo jednoduchšia, menej poetická a umelecká, ale koncepčne a rozprávačsky vycibrenejšia.
06.04.2021

Ingrid Zambová
Celkovo mám napísaných 5 poviedok v cykle Východisko alebo päť poviedok o víruse: Príčina, Včelia kráľovná, Zem, Výskum a Sedenie. Vznikli minulý rok počas prvej vlny pandémie. Prerušila som dokončovanie rozpísaných vecí (mimo scifi), pretože som potrebovala fantazírovať, špekulovať a rozmýšľať v nových intenciách a tak sa so situáciou a stratou slobody vyrovnať. No a bavilo ma to neskutočne. Ďakujem Vám za Vaše postrehy, pripomienky, názory a konštruktívnu kritiku. :-)
06.04.2021

Goran
Tak to je zaujímavé... som zvedavý aj na ďalšie. A snáď budeš vo fantastike naďalej pokračovať. Priznávam, že v to dúfam preto, lebo je to môj obľúbený žáner, ktorému dávam, čo sa prózy týka, výrazne prednosť, hoci rád si prečtam, ako to už býva, hocičo, čo za to stojí.
Trochu odbočím mimo literatúru: ale je pre mňa zaujímavé, ako korona zasiahla do vnímania ľudí a ich prežívania. Do toho môjho takmer vôbec. Neviem. či je to zle alebo dobre. Ale keďže som odchovaný na fantastike a katastrofické aj postapokalyptické sci-fi ma veľmi bavia, tak som keď pandémia, tak očakávam niečo mimoriadne drsné, azda čierny mor kombinovaný s leprou a AIDS :D a pokiaľ na Zem nezamieri meteorit, nad všetkým mávnem rukou...
06.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami