Diskusia 1/2: Washingtonský rozparovač

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Marek Páperíčko Brenišin
Mrazivé a desivé. Prakticky tomu niet čo vytknúť. Desiatka.
27.12.2020

HB
Ahoj!
Veľmi dobre zvládnutá desivá atmosféra. Text tradične skvelo napísaný!
28.12.2020

Myrmarach
Ahoj, ďakujem! ^_^
28.12.2020

masi
Bavilo ma to.
28.12.2020

xius
Noirovka s dotykom steampunku? To sa velmi nevidi v PNP, poklona. :) Hra na stereotypy funguje, setri cas a text, a nasadzuje spravnu atmosferu. Odhalenie vraha aj pointa trochu zakopavaju, ale to je tym casom. Mystery je proste vyzva. Stylisticky na urovni!
30.12.2020

Aleš Horváth
čo sa týka tohto diela, bolo to až moc jednoducho vyriešené. Svojim spôsobom mi to pripomenulo Titanic.
mal by som však otazku nielen na teba. všimol som si, že tie vyššie hodnotené poviedky majú štýl ako cez kopírak. mňa osobne ten opisný spôsob unavuje a niekedy zbytočne nudí a núti človeka skákať a vracať sa ak skočí priďaleko.
znamená to, že ten opisný spôsob je jediný správnym? alebo to je len touto komunitou, že akceptuje opisný spôsob ako jediný správny? lebo na jednej strane počúvam že mám písať to čo sa mi páči, ale na stránke druhej ak nepíšem určitým spôsobom, tak som spiatočnícky? vysvetlil by mi to niekto prosím?
viem, že vždy budú ľudia, ktorým sa moje písanie nebude páčiť, ale keď budem ako mainstream tak potom to zase nebudem originál. prečo je dôležité kopírovať niekoho štýl, aby som bol čítaný? nie je to blbosť písať ako ostatní?
01.01.2021

Marek Páperíčko Brenišin
@Aleš: Bude to síce teraz znieť ako klišé, ale jeden správny spôsob neexistuje. Forma by mala slúžiť obsahu, obsah by mal zasa zdobiť formu.
Ty si tu písal o "opisnom spôsobe", lenže v každom príbehu by mali fungovať aj opisy, aj akcia, či už v podobe dynamického opisu alebo dialógov.
Je ťažké predať niečo, ak jedna z tých zložiek nefunguje.
Opisy tvoria atmosféru. Lenže ako predáš dobrú atmosféru, ak na čitateľa vybalíš bloky textu bez dialógov? A naopak, ako chceš, aby si niekto užil akciu, ak ti chýba pozadie, nálada, či aspoň vysvetlenie pohnútok protagonistov? Musíš v tom nájsť rovnováhu. Nie nadarmo sa hovorí, že v perfektnej poviedke nechýba žiadne slovo, ani nie je žiadne navyše.
Nuž a písanie ako mainstream... Námety už boli tisíckrát požuté, takže ak chceš niečím zaujať, je to to, čo do toho môžeš vložiť ty. Osobný pohľad, myšlienky, postoje. Ak chceš písať ako niekto, tak narazíš, lebo napr. ak mám rád Šlechtu, prečo by som čítal niekoho, kto znie ako Šlechta, keď si môžem prečítať priamo jeho knihy? Takže hej, je blbosť opičiť sa, ale zasa vždy môžeš čerpať inšpiráciu. Aj futbalové tímy sledujú záznamy zápasov protivníkov, aby prišli na slabé miesta súperovej hry, prípadne môžu odpozorovať nejaký prvok a zapracovať to do svojej hry.
Píš, čo sa ti páči. Dávaj to čítať dobrým betarídrom - nie kamošom, ktorí ťa potľapkajú po pleci aj za recept na slivkové knedlíky. Pouč sa, skúšaj zapracovať ich pripomienky. A veľa čítaj. Všímaj si, čo je v tom texte dobré. Najideálnejšie je samozrejme čítať "dobrých autorov", ale kto je dobrý? Marketing predal aj sračku akou je Eragon. Takže sleduj, čo rezonuje v komunite, pre ktorú chceš písať. Pozoruj, čo je na tých autoroch také skvelé. A hlavne píš. Ináč to nepôjde.
Dobrý spisovateľ má vždy 1 % talentu, 1 % šťastia a 98 % je drina, ktorú za teba nikto neodmaká.
05.01.2021

Myrmarach
@Aleš, ahoj! Úprimne ma prekvapuje, že tvoj komentár je práve pod mojou poviedkou, vzhľadom k tomu, že moje opisy bývajú skôr minimalistické. Zrejme narážaš na to, že som si v tejto poviedke odhryzla priveľký kus na dve hodiny času, čo je pravda. Myslela som si, že za dve hodiny zvládnem napísať plnohodnotnú poviedku, ale píšem pomaly ^_^" čo sa týka nejakého správneho spôsobu, písať môžeš o čom chceš a čo je tvojmu srdcu najbližšie :) ide len o to, aby sa ktokoľvek, kto to bude po tebe čítať, dokázal do toho dostať. Nikto ti nevidí do hlavy, na to slúžia práve tie opisy - aby ten, čo si to prečíta, pri tom niečo cítil :)
05.01.2021

Aleš Horváth
@myrmarach tvoju poviedku som použil ako príklad, nič konkrétne za tým nehľadaj. bola proste posledná z pnp, čo som ju čítal. úvodný odstavec som použil ako študijný materiál. k zvyšku ohľadom opisov sa vyjadrím v reakcii na Mareka.
06.01.2021

Aleš Horváth
Marek:
viem,  že jediný správny neexistuje.  len tu na scifi to tak funguje, že pokiaľ nie je zrovna ten opisný tak automaticky to už nie je dobre. Podobne na inom portáli,  kde ma zase zdrbavaju keď použijem opisný.  Proste,  iný portál,  iný  "správny" spôsob písania.
som si vedomý,  že treba aj opisy, aj akciu.  Osobne proti opisom nič nemám,  ale vadí mi keď sa dej vlečie, lebo autor sa predvádza alebo 99 percent diela sú opisy s myšlienkami ako napríklad Karika v Priepasti. Pre mňa vhodný štýl je Červenáková séria o Roganovi. Viacmenej má dynamické opisy a opisuje akciu, opisy prostredia len nevyhnutné a stále sa niečo deje.
S tou rovnováhou súhlasím, len ťažko sa hľadá,  keď na každom webe sú iní čitatelia s iným nazorom, čo sa týka množstva akcie či opisu. A ešte ťažšie sa to hľadá bez spätnej väzby.  Betareader ani neviem čo je,  teda, v zmysle aby ten človek bol ochotný mi pomôcť.  To je aj dôvod,  prečo to písanie flákam.  Vidieť tu na ľuďoch,  že majú betareaderov a tak sa naučia písať.
Súhlasím   že kritika "bolo to dobré/zlé" nestačí , za tie roky som to už zistil sám. Len mi vŕta v hlave,  že väčšinou dostávam hodnotenie/komentáre na pnp, kde je človek rád,  že niečo dá dokopy za krátky čas  a pri dielach, ktorým sa venujem prakticky detailne a dlhšiu dobu, tak 0 hodnotení a 0 komentárov.  Logicky by som očakával  opak: pnp iba vrámci sympatii a k normálnej poviedke aj trochu viac.
06.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami