Diskusia 1/1: Prípad dobráka Goodguya

2% 2021

Diskusia

Goran
No výborné, nie, skvostné! Chcel som Ti dať "devinku", ale ten koniec mi tak sadol, že si zaslúžiš plný počet bodov! Jediná chybička... ktorá tam ale bola preto, aby si s tým mohol vyrukovať až neskôr, ako s odhalením a neplietlo sa Ti to do príbehu: nemyslím si, že by sa skôr nezaoberali nenájdeným srdcom... Ak ešte trošičku "vypiluješ" gramatiku (je tam málinko chybičiek, ale predsa) a ešte učešeš štylistiku - ide Ti dobre, ale sem-tam nájdem nejakú neohrabanosť, bude to DOKONALÉ. Dámy a páni, tu na stránkach scifi sk. sa nám zrodil veľmi dobrý žánrový autor, ktorý by, podľa mňa, onedlho mohol smelo publikovať aj v printových médiách. Vo výberoch a zborníkoch by Tvoje práce (aj tá minulá, súťažná - Fantastická poviedka - bola na mimoriadnej úrovni) mohli smelo zaujímať svoje miesto. Nech Ti nenaprší do nosa :) - píš a usiluj sa ďalej; ale u mňa, a verím, že nielen u mňa, budeš mať vždy spokojného čitateľa, ktorý si Tvoje poviedky prečíta rád a s chuťou. Nie preto, aby som ich ohodnotil, aby som sa poučil z Tvojich prípadných chýb a dostal si spätnú väzbu, ale proste pre čitateľský pôžitok.
Mám veľmi rád sci-fi, mám veľmi rád detektívnu literatúru, a tu si to skĺbil tak dobrým spôsobom, že tomu nešlo odolať. Azda invazívne príbehy nie sú nejako objavné, ale spôsob, akým si to podal, atmosféra paranoje, príťažlivé prostredie bližšie nešpecifikovanej bízkej budúcnosti, zaujímavé reálie (čitateľ sa len môže dohadovať, keď má hodina 100 minút a pod.), výborná uvoľnená forma nenúteného rozhovoru kolegov v krčme a koniec, ktorým sa akoby uzavrie cyklus (Tvoje špecifikum), to je jasná výhra. Akurát ešte jedno vytknem, na to by som zabudol: zas do textu pretláčaš, a podľa mňa úplne zbytočne, také alúzie, vnútorné "vtípky" atď. Narážka na dvojicu slávnych vyšetrovateľov z FBI je ešte na mieste a vyvolá v čitateľovi milý úsmev, ale čo tam robil jeden menovec slávneho viktoriánskeho autora, to ostáva mimo mňa...
01.02.2021

BocianSara
Skvelá poviedka, v pozitívach by som sa zhodla s Goranom! Veľmi ma bavia kriminálne prípady, v ktorých nehádame vraha ale motív. Páčilo sa mi členenie poviedky a opakovanie rozprávania historiek vyšetrovateľov pri pive, pretože ľudská zvedavosť sa nikdy nezmení :)Tiež si podľa mňa príjemným nenúteným spôsobom postupne pridával originálne scifi prvky v akurátnom množstve. Ja som sa nad zjavením Lewisa Carrolla vôbec nepozastavovala. Rovnako, ako je on známy Alicou plnou bizarností, môže byť on ako autor zahrnutý do textov úplne náhodne :D Pre mňa zdôraznil detail, že predošlý kapitán bol "stará škola", hoci to už je len moja domnienka :) Veľmi som si túto poviedku užila a teším sa na ďalšie! :)
01.02.2021

HB
Vynikajúce. Prečítal som to už včera, ale nevedel som sformulovať komentár. Azda teda spomeniem asi len to, že si za tú krátku dobu, čo tu si, a čo sa poznáme spravil obrovský pokrok ako autor a momentálne už vieš vystavať skvelé príbehy, s dobrými postavami a premyslenými pointami. Znie to možno ako banalita, ale nevie to každý, kto sem prispieva a tak celkovo je to veľká vec! A ako ťa poznám, to je pre teba najväčšia radosť a motivácia do ďalšieho písania. Drž sa a veľa píš O:)
03.02.2021

Tomáš Staviteľ
Vďaka všetkým za spätnú väzbu :). Vôbec som nečakal, že by táto poviedka mohla mať takéto dobré hodnotenia, čiže ostávam milo prekvapený :) :) :)
Goran, myslím, že si dosť presne vystihol nedostatky :) a ten Carrol Lewis bol cez čiaru, priznávam :D. Prehodiť meno a priezvisko (a odstrániť jedno l) asi nie je dostatočná "kamufláž" :D. Ja na vymýšľanie mien veľmi nie som, veď aj moje posledné 2 poviedky mali protagonistu bez mena :D. Tvoj komentár každopádne potešil, avšak ostávam nohami na zemi, určite ma čaká ešte dlhá cesta, kým začnem uvažovať o nejakom "vážnejšom" publikovaní :).
HB, aj vaše hodnotenia tuto na scifi.sk mi k tomu značne pomáhajú. Našiel som si pod dvomi poviedkami komentáre, že mám zapracovať na priamej reči (jeden od teba), a z toho vlastne vznikla celá táto poviedka, ktorej forma mala byť postavená aj na tom, že je vyrozprávaná priamou rečou :). Každý "kopanec" beriem ako výzvu do budúcna, tak mi je možno aj trošku ľúto, že som ich tu tentokrát veľa nenašiel :D :) :).
Ešte raz vďaka za hodnotenia, veľmi oceňujem, že ste si našli čas.
11.02.2021

HB
Mňa teraz normálne trochu škrie, že keby ju hodíš do FP a nie nesúťažne, tak to asi aj vyhráš :( :D
Nevadí, dáš ďalšiu, ešte lepšiu!
11.02.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami