Diskusia 1/2: Nevesta hôr

2% 2021

Diskusia

HB
Vynikajúce, zatiaľ pre mňa určite topfavorit kola. S čím som osobne nie spokojný na 100% je azda len ten záver, ale to sme už spolu viackrát riešili, vysvetlili si všetko a chápem aký bol tvoj zámer 😁 Skvelá robota, fakt si myslím ze toto je dosť možno víťazná poviedka kola.
04.11.2020

Kristína Leonhard
Ahoj, páči sa mi, kde si čerpala, aj prostredie, do akého si dej vsadila. Zvlčenie človeka je tiež fajn, aj keď to nevidíme prvý raz :)
Pri čítaní som si ja zapísala pár vecí, ktoré mne osobne nesadli:
1. Otcovi sú prednejšie kufre hostí ako hľadanie dcéry? Ak áno, nie je tam logicky vysvetlené, prečo.
2. Myslíš, že vlci by svoju načatú obeť nechali tak a nepochutili si na nej? Keďže píšeš o šťavnato zelenom lese (vtedy ju napadli), asi sme v bujnom vegetačnom ročnom období, kedy je aj v prírode všetkého nadostač. Ja viem tak, že vlci napadnú človeka len veľmi výnimočne, skôr sa ho boja. Museli by byť veľmi hladní, navyše uloviť také srnčie mláďatko je pre nich oveľa jednoduchšie.
3. Opäť slabší záver. Je taký, aby sedel s názvom a inšpiráciou pre príbeh, ale pre mňa nie je uspokojivým uzavretím príbehu. Aj ja mávam so závermi problém, tiež na tom pracujem :)
4. V Neveste hôľ je opisov priveľa, ale v tvojom príbehu málinko, mne osobne chýbajú.
5. Otec aj brat sa z poviedky vyparili, zdali sa mi nepodstatní. Akoby mal úvod smerovať k pôvodne inému záveru/myšlienke. Načo nám je dobrá informácia, že brat bol mních, keď nám k nemu autorka nevybudovala žiadny vzťah? Prečo mních vláči kufre v otcovom... asi skôr hostinci ako v krčme?
6. Naozaj je krása ženy dôležitejšia ako jej život? V prípade panovníčky, alebo ženy, ktorej napríklad magická sila vyviera z jej krásy, povedzme. Ale pri krčmárovej dcére... no tak by ju už aspoň nikto za ten zadok nechytal :)
Drobné chybky sa tu vyskytujú o niečo častejšie, ale stále by som povedala, že pekne štylizuješ, aj gramatika a čiarky ok :) Teším sa na ďalšie príbehy :)
04.11.2020

Magda Medvecká
Ahoj, vďaka za reakciu, ale trochu som z nej zmätená. Rozmýšľam, čo sa stalo, lebo som mala pocit, že väčšina tých vecí, na ktoré reaguješ, je v texte viac-menej prítomná. A prosím, môžeš mi potom napísať, aké chybky si tam našla? Lebo teda ja si dosť nechávam záležať na tom, aby to bolo dobre, ale uvedomujem si, že občas sa stane a autorská slepota a tak. Tak aby som si nabudúce dala pozor :)
Ale teda aby som to vysvetlila:
1. Otcovi nie sú prednejšie kufre. Je mu prednejšie to, že ona potrebuje chvíľu času na upokojenie a potrebuje, aby ten hosť odišiel skôr, ako sa vráti.
Citát:
„Mám ísť za ňou?“
Otec pokrútil hlavou, „Nechaj ju chvíľu. Najskôr poodnášaj všetku batožinu, až potom ju bež pohľadať. Nemala by ostať v lese po zotmení.“ Chce, aby jej dal trochu času, ale zároveň má o ňu starosť a nechce, aby ostala v lese po zotmení sama.
2. Ono ale vôbec nešlo o to, že ju napadli kvôli potrave. Sama píšeš, že tu ide o tradičné zvlčenie človeka. A ako vznikajú vlkolaci? Človek musí byť pohryzený. Aj ona teda musela byť pohryzená, nie zjedená. A tým, že na nej nechali odtlačok všetci členovia svorky, ju „symbolicky“ prijali medzi seba. Bola to taká kolektívna premena.
Preto na konci bola členkou svorky a preto hovorila, že aj vlci majú svojich bohov, ktorí občas človeka prijmú medzi seba. Ak by to boli obyčajné vlky, ktoré by ju lovili kvôli potrave, zvyšok poviedky by neexistoval.
3. Záver je urobený v kontraste so začiatkom. Zjavne nie úplne dobre, keďže aj HB mi ho kritizoval, ale chcela som ho takto mať. V závere je dokončená jej premena. Ak na začiatku bola krásna žena, na konci musela byť zjazvený vlk.
4. S týmto teoreticky súhlasím, neviem úplne odhadnúť mieru opisov, ktoré treba do poviedok dať. Možno je to trochu aj taká sebacenzúra – často som sa stretávala s tým, že boli opisy v poviedkach vyčítané ako nadbytočné, keďže je to pomerne krátky žáner a spomaľuje to dej. Na druhej strane sa mi väčšinou fakt nechce dopodrobna opisovať, ako postava vyzerá, čo všetko má oblečené, akej farby má oči, koľko stolov je v miestnosti a koľko špiny na pohároch. Zvolila som si detaily, ktoré som používala v obmenách znova – napr. dlhý čierny vrkoč v krčme; čierny vrkoč s mašľou v lese; strapaté čierne vlasy ako vlk. A tak trochu sa spolieham na čitateľa, že si domyslí zvyšok výzoru tak, ako sa mu páči, a zvýraznené ostanú len tie „dôležité“ detaily.
5. To sa mohlo stať pri opravách, lebo pôvodne bola celá poviedka plánovaná z pohľadu Živany, ale neskôr som to zmenila. Ano, keď nad tým teraz rozmýšľam, tak mi trochu ušiel rozprávač – v druhej časti je to už vlastne celé z pohľadu hraničiara, ale prvá čas nie.
Ale teda prečo som spomínala, že bol syn mních.
Otec vlastnil krčmu/hostinec (slovník hovorí, že krčma je hovorové alebo expresívne pomenovanie hostinca, takže asi môže to byť aj v tomto význame?) a mal syna a dcéru. Väčšinou po otcovi dedí takéto veci syn. Ale ja som chcela, aby ju zdedila ona. Takže ako na malej ploche ukázať, prečo ju nemohol zdediť syn? Ak sa syn dá na cestu viery, vzdáva sa hmotných majetkov, čiže krčmu zdediť nemôže. Zároveň ani nemá moc oblečenia – dostane jeden kus oblečenia a ten musí nosiť, kým ho nezničí. A keďže mu bol veľký, malo naznačiť že je ešte mladý/malý (ešte doňho „nedorástol“) a to, že pomáhal doma u rodičov zase to, že ešte nie je úplný mních/kňaz (bol to fantastický svet, mali bohov a mágiu, čiže aj mníšske/kňazské učenie mohlo prebiehať inak. Možno som nezvolila správne slovo – chcela som niečo skôr pohanské, ako kresťanské). Ale súviselo to s tým, že som chcela, aby mágia a náboženstvo boli prítomné v celej poviedke - v životoch všetkých ľudí, aj tých obyčajných. Ale priznávam, pri tomto som sa snažila vopchať príliš veľa významov do príliš malého detailu a trochu to zaváňa až nadinterpretáciou :D
04.11.2020

Magda Medvecká
6. No a o tomto bola tak nejak... celá poviedka? Presne preto skončila zjazvená a premenená na divokého vlka. Presne preto nedovolil hraničiar kňazovi, aby ju zachránili jeho bohovia. Presne preto ju ošetroval takým drastickým spôsobom – ktorý síce nezachová jej krásu, ale zachová jej život.
A tu som sa trochu hrala aj s vlkolačími tradíciami – väčšinou býva človek pohryzený fakt nechutne, všade krv a kusy kože, ale keď prekliatie začne pôsobiť, všetko sa mu zahojí a je hádam ešte krajší ako bol predtým. Živana teda získala vlastnosti vlkolaka, ale ostali jej všetky rany, ktoré jej boli spôsobené pred premenou.
A hlavne, mám pocit, že všeobecne sa v príbehoch/filmoch vyskytujú len krásne ženy, ktoré ostávajú krásne za každých okolností a dosť mi to začína liezť na nervy. Takže toto je taký môj malý pokus o to, poňať tú „krásu“ ženy inak. Ukázať ju aj v inom svetle, škaredú a zdivočenú, nie uhladenú a krásnu za všetkých okolností alebo sexy a smrteľne nebezpečnú, čo tiež býva klasická kombinácia (viď upírky a tak). Ale pritom stále s nejakou mocou (stala sa vodkyňou svorky a bola nebezpečná, hoci nebola sexy vlkolačka). Mala som tam 2-3 vety, ktoré vyslovene hovorili, že život je dôležitejší ako krása, ale povedala som si, že je to príliš zrejmé posolstvo a to čitatelia nemajú radi. Ale možno som to tam mohla nechať.
A keď už sme pri tom – prečo by aj krčmárova dcéra nemohla byť krásna? Prečo iba napr. panovníčka? (okrem toho, krčmárova dcéra väčšinou býva krásna, lebo musí lákať zákazníkov :D) A popravde, nechcela by som čítať ani príbeh o tom, že magická sila ženy vyviera z jej krásy, lebo presne proti tomu chcem ísť a že sila ženy môže byť aj niečom inom ako v sexy tele.
Takže tak. Asi som sa nechala trochu uniesť, ale bola to taká moja srdcovka, tak som si ju potrebovala obhájiť. :)
04.11.2020

Kristína Leonhard
Ahoj. Ono je to tak, že mne tie veci sú jasné, ale pre mňa osobne v príbehu nejakým spôsobom nehrajú. Napr. 1. Ak sú tam tie vlky také agresívne, otec by sám za ňou vybehol, ale hlavne ona by asi hlboko do lesa nevbehla, zase tak strašne urazená za chytanie za zadok snáď nebola. 2 píšeš: "ako vznikajú vlkolaci? Človek musí byť pohryzený. Aj ona teda musela byť pohryzená, nie zjedená." No, nemusela. Nie je to logické. Keby tam bolo predtým napísané, že vlky sa tam chovajú inak ako obvykle, to už by bola iná pesnička. 4. Opisy sú kríž, nie len pre teba a pre mňa, odhadnúť ich a použiť show don´t tell je kumšt. 6. Ide o to, že hocaký kňaz príde k zranenému dievčaťu, a dobre, je síce pekné, ale čo on má čo kecať do toho, či má radšej zomrieť ako oškaredieť. Moje príklady nie sú podstatné, opäť som len poukázala na to, že mne osobne toto prišlo nelogické.
Pozri, ja nie som žiadny odborník, len som napísali veci, čo mne osobne nesedeli, to ale samozrejme ešte nič neznamená. Mne samej v predošlom kole vyčítali nejasný záver a brepty a kadejaké veci mám aj vo svojich starších poviedkach. Učíme sa tu myslím všetci. Veď zajtra si môžeš zgustnúť na mojej poviedke :)))
04.11.2020

Kristína Leonhard
Jo a ešte k tým chybám, to sa ľahko vychytá, napríklad betou. Ja s tým nemám skúsenosť, ale som grammar nazi a ak budeš chcieť, pokojne ti vychytám chybky v ďalšom texte. Teda ak mi dáš na to dosť času a ak mi ho dá aj mimino 3:-).
04.11.2020

Tomáš Staviteľ
Výborná poviedka, ďakujem za zážitok :) Píšeš fakt veľmi dobre, super sa to číta :) Písanie teda hodnotím (až na pár vecí ktoré môjmu oku možno úplne nesadli) viac ako veľmi pozitívne, samotný príbeh ale mne osobne až tak neulahodil. Je pravda, že to nie je úplne moja šálka kávy, ale celkovo mi tomu príbehu chýbala nejaká iskra, alebo proste... ešte niečo viac, ešte nejaký kúsok skladačky, proste niečo. Možno to je spôsobené práve tým záverom, ktorý vo mne nevyvolal popravde asi žiadnu emóciu, ale možno je len problém vo mne :D. Celkový dojem hodnotím každopádne výborne :) Chcel by som sa vyjadriť aj k vašej konverzácii tuto. Body 1,2 a 3 ktoré spomína Kristína, vo mne "štuchli" tiež. Dokonca bod 5., informácia že brat bol mních - myslím si tiež že je zbytočná, avšak nevadila mi, akurát ma to zmýlilo keď "mladý" došiel s kňazom, najprv som si myslel že to je Kubo a chvíľu mi trvalo, kým mi došlo že "aha, asi nie", ale ok kňaz vs .mních I got it. Bod 2. ma v každej poviedke "zasvrbí", vlci sa predsa ľudom vyhýbajú, hlavne keď majú dosť potravy, dupľom v blízkosti dediny (alebo sa Živana šla vyventilovať tak hlboko do lesa?). Ale možno na rozdiel od Kristíny nevnímam tieto konkrétne veci ako problematické. Bral som to tak, že je to tvoj svet a v ňom napríklad aj vlci môžu útočiť inak ako "bežní" vlci, veď vo fantasy aj stále útočia, furt a na každého :D A bod 1. som si sám vysvetlil rovnako, ako to tu vysvetľuješ ty - vy ženy ste v tomto komplikované, ja by som tú svoju tiež nechal najprv radšej vychladnúť, lebo by som ešte dostal pohárom tiež :D. To len na margo tejto konverzácie :) Teším sa na ďalšie na tvoje veci.
04.11.2020

Magda Medvecká
Rozmýšľam, že ja tak nejak všeobecne píšem skôr také mytologickejšie, rozprávkovejšie veci a aj tie lesné zvieratá asi používam inak, ako je bežné. A mám pocit, že ty, resp. vy to asi beriete doslovnejšie, realistickejšie? Keď som použila vlkov v tejto poviedke, tak som ani len neuvažovala o tom, že by to boli normálne vlky. Boli to proste rozprávkové vlky/duchovia lesa/shapeshifteri, ktorí na ňu zaútočili cielene, aby ju premenili na vlka/vlkolaka. Ale je možné, že tým, že to beriem už tak „automaticky“, tak som úplne nezvládla podať túto informáciu aj čitateľovi, a preto vznikli takéto rôzne interpretácie, ktoré sa nám navzájom nezdajú logické. Skúsim si dávať na toto „nastavenie“ sveta väčší pozor. :)
Čo sa týka ostatných detailov, tak to asi je ťažké odhadnúť, čo je dôležité pre autora a pre čitateľa. Viem, že som sa veľmi rozpísala o významoch detailov, ale snažila som sa ich použiť aj len tak na dokreslenie sveta, ako súčasť tých (nešťastných) opisov. Potešilo by ma, ak by si čitateľ niektoré veci spojil, ale dúfala som, že aj keby nie, tak mu to nebude vadiť a bude to fungovať aj bez tej ďalšej vrstvy. Aby to napr. nebol len brat, ale aby bol aj on niečím trochu charakterizovaný, aj keď je len vedľajšia postava. Trochu ma mrzí, Tomáš, že som ťa zmiatla tým mladým/mníchom/kňazom. Chcela som ich týmto pomenovaním rozlíšiť v zmysle postavenia. Ale teda som rada, že tak všeobecne sa páčilo. :)
05.11.2020

Tomáš Staviteľ
Len aby sme sa chápali, ja som to vôbec nebral ako nejaké "negatíva" :) všetko beriem presne tak, ako si to práve napísala, aj s tými vlkmi, aj s tým mníchom, aj so všetkým ostatným... fakt som len chcel podať ti svoje subjektívne dojmy :) popravde by som ich ani vôbec neriešil, ale nedalo mi keď som to tu našiel :D
05.11.2020

Magda Medvecká
Jasné, no, ono to bola skôr reakcia ešte na Kristínin komentár. Len keď si reagoval na rovnaké veci, tak som ťa tak nejak zahrnula do tej istej odpovede.
05.11.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami