Diskusia 1/1: IDDQD

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

YaYa
Celkovo sa mi páči ten nápad spojenia virtuálneho sveta a rozprávky. Hororová atmosféra ti ide. Z čítania občas vyruší nešikovné slovné spojenie ako havranovo čierne vlasy, pocit závrate či nejaká slabšie sformulovaná veta. Koniec nesedí do slovenských reálií, keďže trest smrti by nebol možný ani v takomto prípade. A nesedia mi tam ani lasagne s pestom ako typické jedlo od slovenskej mamky, čo by si pamätal z detstva. Hoci zvyčajne sa odporúča pravý opak, táto poviedka by vyzerala logickejšie, keby bola zasadená do amerického prostredia a Ján sa volal Johnny.
04.09.2020
8HitBoy
Ahoj! Horory mám veľmi rád, rovnako aj staré hry, ktoré spomínaš a na ktoré sa odvolávaš napr. už aj názvom. Tvoja poviedka sa čítala veľmi fajn, oceňujem dobré delenie textu, dalo sa v ňom vďaka tomu dobre orientovať. Osobne mám ale zopár návrhov, ktoré by mohli poviedku urobiť ešte lepšou.
Pomerne neprirodzene na mňa pôsobili niektoré slová. Pokojne si mohol použiť legendárnu hlášku "FINISH HIM" a namiesto "zoznamovacej aplikácie" to mohla byť pokojne "zoznamka", hovorovejší štýl by tu úplne sedel. Ver mi, viem o čom hovorím, často mám s týmto tiež problém a vie tomu veľmi dopomôcť dobrý betareader.
Takisto mi pomerne pofidérne znie slovné spojenie "havranovo čierne vlasy", ešte som to tak nikde nevidel použité. "Sípavý" nie je vybrané slovo :)
Čo sa týka formy, veľmi oceňujem atmosféru, ktorú si navodil, ak je názov referenciou na DOOM, musím povedať, že som ho tam reálne miestami cítil. Čo ale mne osobne sedí oveľa viac v horore je akási striedmosť. Hororová atmosféra má akúsi hodnotu saturácie, keď prikladáš a prikladáš a zvyšuješ bizarnosť situácie, niekedy to začne byť až na škodu. S týmto má problém ale veľa súčasných autorov hororov (aj ten najznámejší slovenský :) ) a asi to chce len písať, písať a písať.
Sám by som ale určite podobnú tematiku nespracoval lepšie, preto chcem zopakovať pochvalu. Dávam aj celkom fajn bodové hodnotenie. Tvoje texty sú príjemné a rozhodne sa teším na všetky ďalšie - verím, že sa opätovne stretneme čoskoro pri PnP :)
04.09.2020
cyberstorm
toto bolo dost dobre. Pacilo sa mi spojenie herne a chalupky, uz od jeho nazvu sa dalo cakat wo-co-go. Miestami gramatika, ale ja robim vacsie kiksy.
04.09.2020
10Geek
Ďakujem za spätnú väzbu. Veľmi ma teší že poviedka je prijatá vcelku pozitívne. A úplne radosť mi spravilo že názov poviedky bol pochopený :D áno je to odkaz na DOOM a cheat na nesmrteľnosť. Čo sa týka “Finish Him” ver mi, mal som to napísané v tomto tvare, ale v pnp mi boli vytknuté anglické výrazy tak som to radšej prepísal. Čo sa týka mena tak som zvolil Ján pretoze je to take ľahlo preložiteľné do väčšiny jazykov (John, Hans..) a tiež som ním chcel trochu odkázať na rozprávku bratov Grimmovcov z ktorej čerpám. Za konštruktívnu kritiku veľmi ďakujem a som rad, že na tomto portáli je to práve o tom. Dať si rady a podporiť sa navzájom
04.09.2020
Jan Ťuhýček
Ahoj, 10Geeku. Jsem z hodnocení téhle povídky dost bezradný, protože nemá sice žádné obrovské, z dáli viditelné chyby, ale ještě jí něco důležitého chybí, aby to byla skvělá povídka, a mně se pořád nedaří přijít na to, co to je. Ten námět je dobrý, je tu i plno fajn nápadů (zombie zajíci:)), ale zapracování na mě působí trochu chladně. Při čtení povídky chci něco cítit - bát se, být udivený, být napjatý, pobavit se - to mi chytré popkulturní odkazy (nic proti nim) nevynahradí. V téhle povídce se dějou asi nejhorší představitelné věci, ale nakonec tak nějak vyšumí do ztracena a čtenář pokrčí rameny. Takže za mě rada: míň, ale dýl vařit.
P.S: Trochu jsem se vyděsil, když jsi v komentáři napsal, že jsi něco v povídce udělal jinak, protože ti to vytkli na fóru. Komentáře jsou často užitečné, ale skoro nic z těch pravidel, která se tu zmiňují, neplatí absolutně a je třeba je brát s velkou špetkou soli. Včetně toho mého ;-)
06.09.2020
KLG
Páčilo sa mi to :) Nuž, aj ježibaba z perníkovej chalúpky sa musí prispôsobiť novej dobe, ak chce prežiť :D
08.09.2020
Thessaly
Súhlasím asi so všetkým, čo bolo napísané vyššie. Oceňujem nápad "digitálnej chalúpky", neviem, či to už niekto urobil, ale pripadá mi veľmi originálny. Na druhej strane sú tu už spomínané nezmyselné spojenia typu "havranovo čierne vlasy" a tiež gore scény už idú trochu mimo mňa, možno by som to uhrala trochu viac na taký psychologický horor a menej "nechutností" :) ale to je iba môj osobný názor. Koniec sa mi na jednej strane páči (čakala som, že hlavný hrdina proste zomrie rukou čarodejnice, nie že bude jej obetný baránok), na druhej strane, prečo by tak silná bytosť s nadprirodzenými schopnosťami potrebovala po sebe zametať cestu? :) inak za mňa fajn
14.09.2020
B.T. Niromwell
Začalo to celkom dobre. Máš veľmi vecný štýl, až sterilný štýl písania, s ktorým by sa dal napísať dobrý horor, lenže tu ti to zlyháva pri opisoch, tuto sa zhodujem s Janom Ťuhýčkom, keď vravel, že na neho táto poviedka pôsobila chladne. Namiesto budovania atmosféry cez „show, dont tell“ pomerne lenivo napíšeš, že niečo bolo najdesivejšie, najnepríjemnejšie, ako kedy Ján v živote počul, a čitateľ si má domyslieť. Takto sa ale atmosféra nedostaví, pôsobí to potom groteskne, napríklad pri poslednej vete som sa pousmiala, hoci asi mala byť desivá. Občas pridávaš opisy a fakty, ktoré sú v podstate zbytočné a narúšajú tak textu, napríklad v poslednom odseku: „Ján stuhol, keď jeho pohľad našiel medzi divákmi mladú, krásnu ženu s čiernymi vlasmi, upravenými na účes mikádo.“ Posledný dôvetok s mikádom je ako päsť na oko, i keď to môže byť proste tou kostrbatou vetnou skladbou. Občas máš dosť ťažkopádne vety, ako “Fuj, to je hnus!” zanadával Ján a v šoku mu zajace vypadli z rúk.“ Alebo úplne úchvatné „Ich hlasy boli tým najviac nervydrásajúcim zvukom s akým sa v živote stretol.“ Originálne nápady máš, teraz by to len chcelo zaobaliť do čitateľnejšieho jazyka, možno, trošku protichodne s väčšinou zásad písania, by som ti odporučila trochu sa uvoľniť a poriadne viac sa v poviedke vykecať, vresp. nebáť sa písať tak, ako ti huba narástla :)
16.09.2020
BlackTom
Ani milión prehmatov nevyváži good feeling, ktorý mám vždy po prečítaní. Ale vždy nato nespoliehaj ;)
26.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.