Diskusia 1/1: O sláve a drakoch

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

8HitBoy
Bavilo ma to! Zrejme voľne inšpirované Toss a coin to your witcher, ale spieval som si to v hlave s inou melódiou, čo si doteraz neviem odpustiť :D
Anyway, pozor na chyby, hrubica hneď v prvej vete môže čitateľa trošku znechutiť a pokaziť dojem skôr, než sa zahĺbi do príbehu.
04.07.2020
KLG
No, teraz mi už tá hrubka bije do očí :D Ale som rád, že obsah pobavil.
Inak doteraz som si to s ''Toss a coin to your witcher'' vôbec nespájal a dával som si tam v hlave úplne inú melódiu. Ale musím uznať, že možno by sa to do toho celkom hodilo :D
04.07.2020
Veronika
Oveľa viac ako jedna hrúbka v úvode vystrašia tie zvyšné gramatické aj štylistické chyby, ktoré sa dali odstrániť, keby sa s textom v tomto smere bolo bývalo vyhralo. Úprava prác je rovnako dôležitá - a pri hodnotení sa na ňu v súčasnosti kladie oveľa väčší dôraz ako kedysi - , takže vie neraz s bodovaním poriadne otriasť, niekedy vlastne rozhodne o tom, či sa vôbec text dočíta do svojho konca.
Keď teda prižmúrim oči nad týmto nedostatkom, potom mi tu viac-menej ostáva "tuctová" (nie v tom zlom slova zmysle) pointa, poslabšia práca s humornou zložkou príbehu (ktorá zahŕňa všetko - sarkazmus, iróniu, výsmech...) i postavami, čiže s kľúčovým prvkom celého príbehu. I táto súťažná práca mala s nimi problém - meno aj status im bol autorom pridelený, výrazné rozdiely a črty v ich charakteristike (vnútornej aj vonkajšej), prípadne ostrý kontrast (ktorý sa vzhľadom na príbeh núkal priamo ako na striebornom podnose), však absentovali a aj keď sa rozprávačom scény menili a zámer barda a jeho spoločníka svojsky gradoval, bolo ťažké zorientovať sa v prehovore - bard sa v istom momente snažil pôsobiť podliezavým dojmom, avšak jeho postoj či rétorika bola navlas podobná Hubertovi. Keby sa teda celý príbeh prepísal do dialógu a niekto by ho zdramatizoval a na javisku predniesol, obecenstvo by malo pocit, že ide o jednu a tú istú postavu, ktorá zrejme trpí nejakou duševnou poruchou. A toto zrejme zámer nebol.
Samotný nápad neurazí, dokonca vyvolá príjemnú asociáciu s tvorbou Kevina Hearna. Poviedka však ťahá za kratší koniec práve svojou úpravou, ktorá mohla jej skóre celkom vylepšiť, ak by sa bard zamenil za trubadúra, ktorého funkcia bola menej vznešenejšia a pre tento námet priam idylická, a poetický záver bol aspoň sčasti baladický, kvetnatý, vyumelkovaný, čiže príznačný pre povolanie hlavnej postavy, ktorá oplývala istým vznešeným rétorickým umením. V takejto podobe by po chudákovi Zlatohlasovi hádzali nielen ryby, ale postihol by ho horší osud ako úbožiaka Cacofonixa z komiksov o Asterixovi a Obelixovi.
Zhrnuté a podčiarknuté - mrzí ma práca s textom, lebo poviedka by v tomto smere bola rovnako milá ako snaha Dandeliona o heroickú pieseň na tému Geralt a Yennefer.
14.07.2020
cyberstorm
ok, dost priamociare a jednoduche, ale nie zle. Trocha popracovat na pribehu a skomplikovat ho a verim ze pokracovanie s bardom bude lepsie :)
15.07.2020
draculin
A dalsia "mila" vecicka, svojou absurditou a snahou o nadhlad mi pripominala tu poviedku s vilou v tomto kole. Aj tu Veronika dobre vystihla nedostatky pri charakterizacii postav :-) Ak nieco, tak by som poradil len "pritvrdit" - nech je Hubert este namyslenejsi a blbsi, Bard zase podliezavejsi a sarkastickejsi. No a ta poezia na konci prilis nenadchla. Tiez bola "mila", ale prilis dlha a to len opakovala co uz vieme. Mozno prave tuto cast skratit?
16.07.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.