Diskusia 1/1: Pandémia pre Mórica

Filmová história scifi

Diskusia

B.T. Niromwell
Keď je nóbúk, už som čakala aj fejsbúk, škoda, že nebol, pobavilo. Takýchto slovných hračiek by sa tam pýtalo viac, lebo potom si sa dostal do kolotoča opisovania vecných, bežných a pomerne nezaujímavých úkonov a faktov zo života hlavnej postavy v dlhých, veličizných kusoch textu. Obzvlášť, keď čitateľ vlastne vie, kam to celé smeruje, tak prebíjať sa cez niektoré hutné pasáže pôsobí dosť demotivujúco. Písať rozhodne vieš, aj hovorové prvky vložiť, už len primiešať akúsi pridanú hodnotu, aby sa človeku tvoj príbeh zapísal, priniesol mu skutočný zážitok. Rozhodne sa teším, čo nám prinesieš na budúce. Na druhej strane ale kvitujem, že si do textu vložil Móricovu minulosť, čo nám vlastne vysvetľuje, prečo je taký odľud, ako sa z neho stalo to, čím je, takže čitateľ chápe jeho spôsob života. Celkovo ale rozmýšľam aj nad jeho hlavnou motiváciou – príde mi, úprimne, príliš pritiahnutá za vlasy. Myslím, že intuitívne by človek, hoci aj opitý, možno ten o to viac, hľadal tú najprostejšiu cestu, ako sa dostať k cieľu, obzvlášť, keď ho bolí celé telo a nevládze. Nemám, tak si obkrútim cez hlavu sveter, niečo na ten štýl. Ešte malá pripomienka, -krát sa píše spolu (párkrát, niekoľkokrát, dvakrát, poslednýkrát, všetko spolu). A moc v slovenčine fakt nie je príslovka, i keď dobre, dalo by sa prižmúriť oko tým, že je to rozprávané z pohľadu protagonistu.
10.04.2020

Števko Filaga
Ďakujem veľmi pekne za hodnotenie a zareagujem v bodoch :)
1. Pôvodne tam bol aj nóbúk a aj fasabúk ale nakoniec som tam ponechal len to prvé. Nóbúk mám z reálnej a nedávnej skúsenosti, keď mi kolega v práci rozprával, že jeho starká hovorí miesto notbúk - nóbúk. Tak ma to napadlo a dostalo sa to do textu.
2. Dlhé texty - v tomto je moja slabosť, lebo vždy keď chcem niečo napísať, tak píšem v takýchto obludných pasážach. Je to zrejme ešte zvyk z môjho písania dlhých článkov a aj keď si sám sebe hovorím, že to čitateľa bude nudiť, tak to tam aj tak ponechám. Avšak vo Worde to pôsobilo úplne iným dojmom. Vôbec som netušil, že to budem musieť postnúť priamo na stránku a nie nahrať prílohu vo worde. Tam to aj inak ukázalo, dokonca myšlienky samotného Mórica tam boli kurzívou, no tu sa dá nedá tak spraviť (alebo sa mi to nepodarilo). Takže toto ma aj trochu mrzí, že tá úprava textu nie je taká, akú by som si prial.
3. Čo sa týka samotnej myšlienky jeho motivácie - vedel som že ľudia si budú toto hovoriť - Prečo si Móric jednoducho nedal niečo na hlavu a bolo by vybavené. Môj pôvodný zámer tejto poviedky bol iný, dokonca Móric mal byť úplne normálny chalan bez tých jeho neduhov a bez nejakého rúška. Ale keď som videl, ako ľudia na Slovensku vôbec nerozmýšľajú, sťažujú sa ako majú nosiť rúška, keď ich nemajú kde kúpiť - tak mi napadla myšlienka - čo takto Mórica dať do kože súčasného človeka, ktorý vlastne vôbec nerozmýšľa ako človek ale ako stroj. Ak nemám, tak nedám ! A momentálne ľudia konajú ako stroje bez rozumu, no s negatívnymi ľudskými vlastnosťami. Aspoň zo začiatku pandémie to tak bolo (po dnešnom dni a skúsenosti pri obchode si však uvedomujem že to nerozmýšľanie trvá stále).
4. Ďakujem za pripomienku, zapíšem si to za ucho. Ak človek nepíše často, tak zabudne aj to, čo vedel.
11.04.2020

Kei
Téma súťaže je využitá do poslednej bodky, ale chýba mi tam čosi naviac, nejaký fantastický prvok alebo aspoň výrazný hororový tón, pretože o ten sa ledva obtrie. Hlavne na stránke scifi.sk by som to očakávala automaticky. ALe okej, neviem či to bolo v zadaní upresnené. Takto mi príde poviedka takmer ako z reálu, veď spitých blbcov behá po svete dosť. Tým sa dostávam k obsahu - to že poviedka vystihuje zadanú tému je super, ale celkovo veľké nadšenie nevzbudí. Hlavná postava je tuctový vygumovaný opilec, chová sa, ako sa bežne grobiani správajú a že má vírus a skončí v špitále som tušila dlho pred koncom, chýba tam niečo alebo niekto, kvoli čomu by som si vybrala poviedku na čítanie aj keby súťažná nebola.
Forma - poviedka sa mi trochu ťažšie čítala, lebo text nie je veľmi členený - jednotlivé odseky sa dali podľa obsahu ešte viacej rozčleniť, aby to bolo prehľadnejšie, ale vidím teraz, že už to vyššie spomenuté je.
13.04.2020

Števko Filaga
Ďakujem za ďalšie hodnotenie.
Áno, viem že táto poviedka sa síce venuje Pandémii, ale je napísaná inak ako by si zrejme väčšina návštevníkov a čitateľov tejto stránky želala. Málo fantasy či post-apo prvkov. Preto som so zverejnením poviedky aj trochu váhal, ale keď človek neriskne, tak sa nič nedozvie. Mojim cieľom celého tohto bolo zúčastniť sa a hlavne zistiť, či má zmysel, aby som písal ďalšie poviedky - aby som dostal aspoň trochu nádeje, že to má cenu.
Nuž a tá forma - sľubujem že to pri ďalšej poviedke zmením, alebo sa aspoň posnažím čo najviac.
14.04.2020

8HitBoy
Ahoj, nebudem ti poviedku hodnotiť, pretože všetko vlastne už bolo povedané + tiež súťažím a mám dojem, že mi teraz veľmi neprináleží hodnotiť iných, ale pises, že si chcel dostať nádej, že má cenu písať. Určite má. Tvoja poviedka je fajn a teším sa na ďalšie. Ak ťa to aj navyše baví, je to win-win :) Drž sa!
14.04.2020

Monika Kandriková
Toto som dočítala s zaťatými zubami. Eskapády ožrana nečítam, ani keď ich píše Nesbo a ten rozhodne píše lepšie. Body za snahu bez problémov udelím, ale pýtam sa prečo? prečo takýto hlúpy a sebecký ožran? Prečo nepísať o nejakom hodnotnejšom hrdinovi?
17.04.2020

8HitBoy
Monika: Dovolím si nesúhlasiť, rozhodne hrdina nemusí byť kladná ("hodnotnejšia") postava a práveže to, že hlavný hrdina poviedky bol absolútne nesympatický idiot bolo podľa mňa na tejto poviedke to najzaujímavejšie.
17.04.2020

Števko Filaga
Čo sa týka hlavnej postavy - to by človek mohol povedať na akúkoľvek postavu, ktorá mu nesedí. Niekomu by vadil väzeň, vrah alebo kňaz. Ja som pôvodne chcel z hlavného hrdinu spraviť len internetového trolla, ktorý je tak trochu sociopat. Časom sa však z neho vykľul práve ožran, ktorý je taký, aký je - sebecký a ľahostajný. Potom sa k tomu pridala aj tá hlúposť a to práve z toho dôvodu, že ľudia sú v dobe pandémie viac hlúpi, ako múdri. Stačí sa pozrieť na prvé dni ešte pred samotnou pandémiou - dlhé rady v obchodoch, konflikty medzi ľuďmi za toaletný papier či droždie (vlastná skúsenosť), porušovanie vládnych opatrení či karantény. Tak isto aj s tými rúškami - ľudia ktorí nemali rúško nenosili ani šál a ani inú vec ktorá by im zakrývala tvár a to z toho dôvodu - ak nemám rúško, nedám si nič. Toto všetko robia v podstate hlúpi ľudia (a to nie sú ani opilci) ktorí nedokážu triezvo rozmýšľať. A presne takto rozmýšľal aj samotný Móric, ktorý však nekupoval toaleťák či droždie, ale alkohol a cigarety. Nuž a nakoniec - prečo by som dal za hlavnú postavu tejto poviedky človeka, ktorý by bol slušný, milý a abstinent ak plánuje niečo, čo taký človek snáď ani nedokáže? Sú jednoducho knihy, poviedky či príbehy, ktoré majú hlavnú postavu zápornú. To, že nesedí každému je samozrejmé - nikto by nechcel poznať takého človeka (aj keď mnoho z nás takého človeka pozná a preto sa mu táto postava hnusí) a tobôž nie ho mať v rodine.
Samozrejme cením si Vašej úprimnosti a ďakujem za komentár a hodnotenie ! Aby som to ešte tak uzavrel - verte mi, knihu s takouto hlavnou postavou by som písať a ani čítať nechcel :D .. aj pri písaní tejto poviedky som sa dosť premáhal, avšak vnukla sa mi takáto myšlienka a tak som ju dal zo seba von.
18.04.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.